• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadolu basını için projeler hazır
17 Haziran 2009 Çarşamba 10:58

Anadolu basını için projeler hazır

Anadolu Basını'nın gelişmesi için, Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, hazırladığı 4 ayrı projeyle ilk adımı attı.
Anadolu Basını'nın gelişimine ve kurumsallaşmasına katkı sağlamayı hedefleyen Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, hazırladığı 4 ayrı projeyle ilk adımı attı. Mahalli basının ve İletişim Fakültesi öğrencilerinin gelişiminin sağlanması ve Anadolu Basını'nın kurumsallık kimliğinin kazanılmasını hedefleyen projelerle birlikte İletişim Fakültelerinin tercih edilmesi amaçlanıyor.
 
BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği'ne seçildikten sonra Anadolu Basını'nın gelişimi konusunda bir takım çalışmalarda bulunan Mustafa Arslan, hazırladığı projeler hakkında bilgi verdi. “Mahalli basına nasıl bakıyoruz?” sorusuna değinen Arslan, gazeteciliğin en temel kamu görevi olduğunu belirterek, “Neden kamu görevidir, çünkü haber verme toplum, haber alma eğitime katkı verir. Kamu adına denetim görevini yerine getirir. Yaygın basın açısından tekelleşme, uluslararası sermaye grupları, ideolojik yapılanmaların görece kontrolünde hareket etme durumları söz konusu. Oysa mahalli basının bir kontrol görmesi bir tarafa, Anadolu'nun tat zenginliğini yaşatma imkanı var. Anadolu Basını hem vazgeçilmez, hem de güçlendirilmesi gereken bir mecra. Bu görevini gerek milli mücadele döneminde, gerekse sonraki dönemlerde her türlü fedakarlığı yapma, gösterme gayretinde olmuştur” dedi.
 
ÖĞRENCİLERE STAJ İMKANI
 
Hazırlanan projenin ilkiyle, İletişim Fakültesi öğrencilerinin 1 yıl süreyle mahalli gazete ve televizyonlar ile KOBİ'lerde staj yapmalarını sağlamak olduğu belirtilen Mustafa Arslan, bu kapsamda Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Nazmi Bilgin, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü (BYEGM) Salih Melek, BİK Genel Müdürü Ertan Cillov, Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin ile yüze görüşülüp hazırlanan projenin müzakere edildiğini belirtti.
BYEGM Salih Melek tarafından bu projenin Niğde ve Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen toplantıda sahiplenildiğini açıklayan Mustafa Arslan, konunun SÜ İletişim Fakültesi Dekanlar Kurulu'na getirilerek, mevzuat ve uygulamaya ilişkin yapılabileceklerin ortaya konulacağını kaydetti. Bu projeyle amaçlarının, öğrencilere yeni kapıların aralanmakla birlikte yayın kuruluşları için 1 yıl boyunca sigortası ve maaşı karşılanan eleman ve sonrasında da iletişim altyapısına sahip, belli bir deneyim elde etmiş, gazeteci, televizyoncu anlamına geleceğini ifade eden Mustafa Arslan, "Bu çalışma en az 1-2 yıl içerisinde hayata geçirilecek ve bu projenin hayata geçmesine ilişkin takip sürecek. Bunun yanında 1 yıllık staj, öğrenciler, fakülteler ve işletmeler açısından bir çok fayda sağlayacak" dedi.
 
GAZETELER OKUYUCUYA HİTAP EDECEK
 
İkinci projeyle, gazetelerin mizanpajının yenileneceğini, bu çalışmayla gazetelerin okunabilirliğini arttırmak ve görünümünü güzelleştirmenin amaçlandığını açıklayan Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, “5 tabloid, 5 normal boy gazete sayfa düzenleme örneklerinin mahalli basınımızın hizmetine sunulmasını hedefliyoruz. BYEGM Salih Melek'e de bu projeyi üstlenmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Sayın Melek kısa zaman içinde gerçekleşebilecek bu projeyle ilgili olarak kuruma personel alımı işlemini başlatmış bulunmaktadır. Bununla birlikte konu ile ilgili ihtisas sahibi üniversite hocalarımızdan da istifade edilecektir. Böylece Anadolu'daki gazetelerimiz, 1. sayfasından, spor sayfasına, bulmaca sayfasından, haber sayfalarına kadar 5'er formatta tasarlanmış tabloid ve normal boy gazete örneğine sahip olabilecektir. Dileyen gazeteler kendi üsluplarını da bu kalıplara yansıtabilecekler” dedi.
 
ANADOLU BASINI KURUMSALLIK KAZANACAK
 
Üçüncü projeyle birlikte, gazete çıkmayan ilçeler ile nüfusu 5 binin üzerindeki beldelerde yayımlanması gereken ihale ve diğer resmi ilanların en yakın ilçe veya il merkezindeki gazetelerde yayımlanmasının temininin sağlanması'nın amaçlanmakta olduğunu kaydeden Arslan, bu çalışmanın gazeteler için önemli bir problem olduğunun altını çizerek, "Türkiye'de pek çok ilçede gazete bulunmadığı gibi nüfusu 5 binin üzerinde olan 204 beldenin çoğunda da gazete yayımlanmamaktadır. Önemli ekonomik canlılıkları olan ve ciddi ihaleleri yayımlaması gereken beldelerimizin ilanları ilan tahtalarına asılmaktadır. Anılan mülki idare sınırlarındaki ilanların en yakın ilçe ve durumuna göre il merkezinde yayımlanmasını istiyoruz. Bu konudaki taleplerimizi Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül'e bir rapor olarak takdim ettik. Burada asıl amaç Anadolu basınının kurumsallaşmasını sağlamaktır” şeklinde konuştu.
 
NE HABER KİTAP
 
Son projenin “Ne Haber Kitap” çalışması olduğunu açıklayan Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, "Bu kitap çalışması mahalli yayın kuruluşlarında görev yapan muhabir arkadaşlarımıza bugün ne haber yapayım sorusuna bir cevap ve rehber olmak üzere hazırlanmakta olan bir çalışma. Bu kitapta 10 örnek haberle, bin tane de haber konusu yer alacak" dedi. Anadolu Basını'nın güçlü olması bir mecburiyettir diyen Mustafa Arslan, “Anadolu Basını yerel demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Demokrasinin sürdürülebilirliği gerekir. Bu nedenle özgürlüğü ve özgürlüğümüzü sağlayıp koruyacak ortamı hazırlamak gerek. Yönetim erkinin gerekse meslek sahiplerinin üzerinde çalışması gereken bir konudur. Ortaya attığımız proje ve fikirler bu ortamın hazırlanması içindir. Hedef mahalli basının kurumsallaşması özgür haberler yapabilmesi, biçim ve içerik olarak olgunlaşmasıdır. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlardan destek bekliyoruz” açıklamasında bulundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA