• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadolu Basını gücünü şimdi gösterecek
30 Ocak 2011 Pazar 16:28

Anadolu Basını gücünü şimdi gösterecek

Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliğine yeniden seçilen Mustafa Arslan
Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliğine yeniden seçilen Mustafa Arslan, yeni dönemde, BİK'in kuruluş kanununun ruhundan kaynaklı olan İstanbul, Ankara ve İzmir'e dönük bakış açısını Anadolu'ya çevirmek için yoğun çaba sarf edeceklerini söyledi.
     Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM) organizasyonu ile gerçekleştirilen BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği görevine 2 yıllığına yeniden seçilen Konya Merhaba Gazetesi Sahibi Mustafa Arslan, Cumartesi günü Ankara'da yapılan seçimin pek çok yeniliği beraberinde getireceğini ifade etti.
     Kurumun yeniden yapılanması gerektiğini vurgulayan Arslan, Anadolu basınını kurumsallaştıracak yeni bir sistemin ortaya konulması gerektiğini belirtti.
     Yapılan seçimleri ve önümüzdeki dönemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Arslan, şunları kaydetti:
     ''Bu seçimler yeni bir dönemin habercisi olmuştur. Birlikte seçildiğimiz ekip arkadaşlarımız Mehmet Nuri Kolaylı ve Kemal Kapaklı ile BİK Genel Kurulu'nda Anadolu Basını ilk defa 3 üye ile temsil edilecektir. Bununla birlikte son derece olgun bir havada gerçekleşen seçim 50 yıllık BİK tarihinde ilk defa bu kadar yoğun katılımla ve şölen havasında geçmiştir. Bütün bunlar Anadolu basını için yeni bir dönemin eşiğinde olduğumuzun göstergesidir.''
     Geçtiğimiz dönemde BYEGM ile birlikte sayfa tasarımları projesini ve gazeteciler için ''Ne Haber Kitabı''nı hayata geçirdiklerini anımsatan Arslan, şöyle konuştu:
     ''İletişim Fakültesi öğrencilerinin bir yıl süreyle yerel basında ve KOBİ'lerin halkla ilişkiler birimlerinde staj yapmaları ve bu sürede sigortaları ile asgari ücretlerinin kamu tarafından karşılanması projesini gündeme getirdik. Halen projeyle ilgili Çalışma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalarını sürdürmektedir. BİK'in şubesi bulunan illerimizde kimi ilanlardan alınan yüzde 25'lik komisyonu yüzde 15'e düşürdük. Öte yandan gazetelerimizin gelir kayıplarına neden olabilecek uygulamalara karşı mücadelemizi kararlılıkla yürüttük.''
    
     -''ANADOLU BASINI DAHA GÜÇLÜ TEMSİL EDİLECEK''-
    
     Anadolu basınının, Türkiye'nin çok sesliliği, çok renkliliği ve yerel demokrasisinin işlerliği için vazgeçilmez değerde olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
     ''Anadolu basınının Genel Kurul'da daha güçlü temsil edileceği yeni dönemde, BİK'in kuruluş kanununun ruhundan kaynaklı olan İstanbul, Ankara ve İzmir'e dönük bakış açısını Anadolu'ya çevirmek için yoğun çaba sarf edeceğiz. Zira anılan 3 ilin gazetesi, gazetecisi ve basın meslek örgütlerine dönük yaklaşım artık Anadolu'nun ihtiyaç ve gerçekleri ile örtüşmemektedir. Yerel basının yürütmekte olduğu kamu görevinden aldığı güç ve hakkı, hukuki hale getirmek bizim görevimizdir. Anadolu basını, Türkiye'nin çok sesliliği, çok renkliliği ve yerel demokrasisinin işlerliği için vazgeçilmez değerdedir. Haber verme işlevinin yanı sıra denetim ve eğitim işlevini de yerine getirmektedir. Bu fonksiyonların devamı için BİK'i yeniden yapılandırmalı, Anadolu gazete, gazeteci ve cemiyetlerine dönük hale getirmeliyiz. Bu çerçevede, basın-ilan gelirlerinin yanı sıra donanım tedarik kolaylığı, KDV ve sigorta istisnaları, kağıt temin kolaylığı gibi teşvik sistemlerini gündeme getirmeliyiz. BİK'in yayın kuruluşlarından almakta olduğu yüzde 15'lik komisyonun miktarının yüzde 10'a düşürülmesini tartışmaya açmalıyız. Kurum şubesi bulunmayan iller ile kurum şubesi bulunan illerin ilçelerinde, halen Valilik Basın Müşavirleri'nce yürütülmekte olan ilan dağıtım ve denetim görevlerini yerine getirmek üzere en az bir BİK görevlisinin atanmasını sağlamalıyız. Kamu İhale Kanunu, İcra İflas Kanunu'nda yapılacak düzenlemelere müdahil olmalı, Anadolu Basını'nın gelir kaybını gündeme getirebilecek yaklaşımları değiştirmeliyiz ki bu yönde çalışmalarımız kararlılıkla sürmektedir.''
     Özel Eğitim Kurumu Kanunu'nda yapılan değişiklikte olduğu gibi gelir kaybına neden olan yasal düzenlemelerin yeniden ele alınmasının sağlanması gerektiğini de dile getiren Arslan, ilçeler ve nüfusu düşük illerde yaşanmakta olan sorunlara yakından eğilinmesi gerektiğini söyledi.
    
     -YEREL BASIN ŞURASI-
    
     Arslan, bu yıl içinde bir yerel basın şurasının toplanması için çalışacaklarını, söz konusu şurada, BYEGM, BİK, RTÜK, TRT, Anadolu Ajansı gibi konuyla ilgili kamu kurumları, üniversiteler, yazılı-görsel-işitsel yayın organları, internet mecrası ve basın meslek örgütlerinin katılımıyla ''dün-bugün-yarın'' yaklaşımını ele alan, dünya ve Türkiye'den örneklerin incelendiği, Basın Yasası, Ceza Yasası, RTÜK ve BİK mevzuatlarının bütüncül olarak değerlendirileceği, 5-10 ve 20 yıllık bir projeksiyonun ortaya konulacağı bir organizasyon düşündüklerini ifade etti.
     BİK Genel Kurul üyeliği seçimlerinin yerel basın için hayırlı olmasını dileyen Arslan, destek veren herkese teşekkür etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA