• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana-kız Okuldayız kampanyasında büyük sorun
15 Mart 2012 Perşembe 16:12

'Ana-kız Okuldayız' kampanyasında büyük sorun

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata Ana-Kız Okuldayız Kampanyası, Milli Eğitim Bakanlığının okur-yazar olmayan vatandaşlarımıza yönelik yürüttüğü bir projedir.
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata “Ana-Kız Okuldayız” Kampanyası, Milli Eğitim Bakanlığının okur-yazar olmayan vatandaşlarımıza yönelik yürüttüğü bir projedir. Bu proje yaklaşık üç-dört yıldır devam etmektedir. “Ana-Kız Okuldayız” kampanyası değil de “Ana-Kız Eziyeti” haline gelmiştir” dedi
 
Konu hakkında sendika binasında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basının karşısına çıkan Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata “Her yıl defaatle okullara İl Milli Eğitim Müdürlüğünce silsile yoluyla iletilen resmi yazılarda, her okulun kendi kayıt bölgesi sınırları içerisindeki okumaz-yazmaz vatandaşları tarayıp bulması ve bu vatandaşlara yönelik Okuma-Yazma Kursları açarak bu vatandaşlara Okur-Yazar Belgesi verilmesi istenir. İlk bakıldığında güzel bir proje olduğu söylenebilir. Ancak, uygulamada yaşanan ve yetkililerin görmezden geldiği, çözüm üretmediği sıkıntıları maalesef kapı-kulu, şamar oğlanı olarak düşünülen ve bu hale getirilen Öğretmenler ve Okul Yöneticileri çekmektedir. Bu yüzden Konya ilinde başta merkez ilçelerimiz olmak üzere tüm ilçelerimizde eğitim çalışanları diken üstündedir, huzursuzdur, mutsuzdur.

En son İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2012 Şubat ayında bir ilçemize gönderilen belgeye göre 2.279 okur-yazar olmayan vatandaş bulunmaktadır. Oysa her yıl kapı-kapı dolaşılır ve her okulda Okuma-Yazma Kursları açılır ve onlarca kursiyere Okur-Yazar Belgesi verilir. Üstelik bu belgeyi de çalışmanın hiçbir aşamasında bulunmayan Halk Eğitimi Merkezleri verir. Böyle olduğu halde üç-dört yıldır devam eden bu projeye göre bir türlü okur-yazar olmayanlar azalmaz.

“Ana-Kız Okuldayız” kampanyası değil de “Ana-Kız Eziyeti” haline gelen uygulamada bakın hangi sıkıntılar yaşanmaktadır. Örneğin bir ilçemizde bir merkez okulunun yerleşim yerleri sınırları içerisinde yaklaşık olarak 2.150 kapı numarası mevcuttur. Bu kapı numaralarının çoğu çok katlı binalardan oluştuğu için gezilecek hane sayısı 3.500–4.000 civarındadır. Üstelik her hane tek tek gezilip “Aile Bildirim Formu” adı altında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen ve 21 sorudan oluşan Form vatandaşlara doldurulacaktır. Üstelik bu iş için bir haftalık bir süre verilmektedir.

Sonuç olarak başta öğretmen ve okul yöneticileri olmak üzere tüm eğitim çalışanları işin eziyetini çekiyor, İl Valileri, İlçe Kaymakamları, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri de “Ana-Kız Okuldayız” kampanyası kapsamında ne kadar çok okur-yazar yarattıkları ile ilgili “Teşekkür” veya “Takdir” Belgesi alıyor. Herhalde atalar bunun için söylemiş olsalar gerek “Alet işler, el övünür” diye!

Buradan Konya Valiliğine ve Milli Eğitim Bakanlığına seslenmek istiyoruz.

1.    Öğretmenleri ve Okul Yöneticilerini kapı-kulu, şamar oğlanı olarak görmekten ne zaman vazgeçeceksiniz?
2.    Öğretmenlerin ve Okul Yöneticilerinin idari baskılarla asli işi olmadığı halde yapmak zorunda bırakıldıkları bu tür projelere değişik çözümler bulmayı düşünüyor musunuz?
3.    Bu memlekette bu tür projelerin uygulanmasında Yaygın Eğitim Kurumları dururken Örgün Eğitim Kurumlarının personeline daha ne kadar eziyet edeceksiniz?
4.    Bu memlekette Mahalli yöneticiler olan Muhtarlar, Azalar, Belediyeler acaba bu tür projelerde görev alamazlar mı, her işte olduğu gibi okul yöneticileri ve öğretmenler niçin asli görevlerinin dışında çalışmaya zorlanırlar?
5.    TÜİK ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir işbirliği yapılamaz mı? Milli Eğitim Bakanlığına lâzım olan kişisel bilgiler TÜİK tarafından sağlansa ülkede rejim mi değişir?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Erkon döküm, yılda 12 bin ton demir işliyor
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA