• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerikalı Senatörler AKTİSADın davetlisi
28 Eylül 2011 Çarşamba 17:01

Amerikalı Senatörler AKTİSAD'ın davetlisi

Amerika Birleşik Devleterlerinin Connecticut Eyaleti Meclis Başkanı Mr Kevin Ryan(State Represantative of CT,Deputy Speaker)ve Meclis Başkan Yardımcısı Marie Lopez Kirkley Bey(State Represantative...
Amerika Birleşik Devleterleri’nin Connecticut Eyaleti Meclis Başkanı Mr Kevin Ryan(State Represantative of CT,Deputy Speaker)ve Meclis Başkan Yardımcısı Marie Lopez Kirkley Bey(State Represantative of CT,Deputy Speaker) Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneğinin (AKTİSAD) davetlisi olarak Konya’ya geldiler.
Kötüye giden Amerikan ekonomisine katkıda bulunmak ve bu konuda ekonomisi her geçen gün iyileşen Türkiye’yi ve Türk işadamlarını yakından tanımak amacı ile gelen konuklar, AKTİSAD binasında ağırlandılar.
 Connecticut  eyaletinde eğitim hizmetleri ve gönüllü kültür elçiliği yapan  Nebi Demirsoy’la   (President,Turkish Cultural Center Connecticut) birlikte gelen meclis üyeleri, görmüş oldukları yakın ilgiden çok memnun kaldılar.
AKTİSAD Başkanı Ali Akın’ın yanı sıra Konya’nın tanımış bazı önemli firma yöneticileri ve dış ticaret sorumluları da görüşmede hazır bulundular.
Karşılıklı tanışmanın ardından ilk olarak söz alan AKTİSAD Başkanı Ali Akın, Amerika ile ilgili bazı izlenimlerini ve başından geçen bazı önemli ayrıntıları aktardı.
2003 yılında Amerika’ya yatırım yapmak istediğini fakat vatandaş olmadığı için engellendiğini dile getiren Akın, bazı ırkçı yaklaşımların devam ettiğini söyledi.
 Amerika da Ehliyet bile alırken aynı zihniyetle karşılaştığını sözlerine ekleyen Akın, aynı ırkçı zihniyetin orada da karşılarına çıktığını ve nihayetinde ehliyet alamadığını söyledi.
Bunun aksine başka ülkelerden gelen yatırımcılara kolaylık sağlandığını kaydeden Akın, Müslüman ülkelerden gelen yatırımcılara vize dâhil olmak üzere birçok yerde zorluk çıkarıldığını dile getirdi.
 Akın sözlerinin devamında  :’’ Tercümanı ile birlikte Amerika vizesi almak için girişimde bulunan bir işadamımız kendisine vize almazken tercümana vize verildiğine şahit olmuş. Biz yatırım yapmak istiyoruz ama yasal düzenlemeler ve prosedürler buna izin vermiyor. Biz Amerika’yı ve Amerikan halkını seviyoruz. Sizler burada yatırım yapmak isteseniz biz kolaylık sağlıyoruz. Aynı şekilde sizlerden de kolaylık bekliyoruz.’’ Dedi
Akının sözlerini can kulağı ile dinleyen Mr.Kevin Ryan son üç yılda birçok değişiklik yapıldığını ve artık eskisi gibi yasal prosedürlerin yatırımcıların önüne koyulmadığını savundu. Amerikan ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini belirten Ryan, bugüne kadar Çin hükümetine çok kolaylık sağlandığını onlarında Amerikan ekonomisine yarardan çok zarar getirdiğini söyledi.
Türk yatırımcıları beklediklerini sözlerine ekleyen Ryan, yasal konularda yardımcı olacaklarını gerekirse bütün eyaletlere onlarla birlikte gidebileceğini belirtti.
 Ryan:’’ Connecticut eyaleti Valisi yatırıma açık birisi. Ekonomi kötüye gittiği için bu noktada her türlü yardımı yapmaya hazır durumda. Türkiye’den gelecek bir heyeti ağırlamaya hazırız. Yatırım konusunda taleplerinizi alır, önceden fizibilite çalışması yapar, geldiğiniz zamanda uygun firma ve kişililerle görüşme sağlayabiliriz ‘’dedi.
Görüşmenin ardından konuklarına Konya hatırası tablo hediye eden Ali Akın, dostlukların devam edeceğini ve iadei ziyaret yapacaklarını iletti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA