• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerika, dünyayı üslerle yönetiyor
27 Ocak 2010 Çarşamba 14:35

Amerika, dünyayı üslerle yönetiyor

ABDnin dünyada 50 ülkede 730 adet askerî üssü bulunduğunu belirten yazar Azılıoğlu,

ABD’nin dünyada 50 ülkede 730 adet askerî üssü bulunduğunu belirten yazar Azılıoğlu, İncirlik ve 3. Anajet Üssü dahil Türkiye’de 16 Amerikan üssü olduğunu söyledi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Sille Kültür Evi’nde gerçekleştirilen Salı Sohbeti’nde, Avrasya’da Jeostratejik Bölgeler ve Güç Dengeleri gündeme geldi. Yazar Mustafa Azılıoğlu, dünyada askerî güç, ekonomik güç, teknolojik güç ve kültürel güç olmadan süper güç olmanın mümkün olmadığını belirterek ABD’nin dünyadaki planlı gücüyle ilgili olarak pentagon (beş köşe) verilerine göre bilgiler verdi. Dünya üzerinde 55 ülkede 730 adet Amerikan askeri üssü bulunduğunu ve Türkiye’deki ABD üslerinin 16 adet olduğunu ifade eden yazar Mustafa Azılıoğlu, Konya’daki 3. Anajet Üssü’nde de Amerikan üsleri bulunduğunu kaydetti. Azılıoğlu, ABD’nin 1940’lardan itibaren Truman doktrini ve Marshall askeri yardımlarıyla birlikte Orta Asya bölgesine girdiğini ve bu şekilde dünyada süper güç olmaya başladığını belirtti.

Zengin ve gelişmiş ülkelerin dünyada hammaddeye, pazara ve enerjiye ihtiyaç duyduklarını kaydeden Azılıoğlu, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)’nin esas sebebinin de Avrasya’daki zengin petrol ve doğalgaz yatakları ile ham maddelere sahip olmak olduğunu söyledi.

ABD’YE ALTERNATİF GÜÇ ŞANGHAY BEŞLİSİ

Yazar Azılıoğlu, Amerika’nın, Orta Doğu’daki stratejik ülke olarak İsrail ile hareket ettiğini ve yakın bir zamanda Yemen’i işgal edeceğini öne sürerek Avrasya  bölgesinde ABD’ye alternatif super güç olabilecek gücün Çin, Rusya. Kazakistan, kırgızistan ve Tacikistan, Özbekistan’ın oluşturduğu  Şanghay İşbirliği Örgütü olduğunu söyledi. Azılıoğlu, Şanghay İşbirliği Örgütü’nü etkisizleştirmek amacıyla Amerika tarafından Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Moldava’nın oluşturduğu, Asya NATO’su olarak bilinen GUAM örgütü kurulduğunu belirtti. Azılıoğlu ayrıca, Türk Cumhuriyetleri ile Türkistan’da giderek güçlenen “Radikal İslam”a ABD, AB, Çin ve Rusya’nın karşı olduğuna dikkat çekerek Amerika’nın, Çin’de Doğu Türkistan kartını, Türkiye’de de PKK kartını kullandığına işaret etti. Yazar Azılıoğlu, Zbigniew Brzezinski’nin Amerika’nın dünyaya hakim olma stratejisini anlattığı 

“Büyük Satranç Tahtası adlı eserinden on maddeyi şöyle aktardı:

   

1-ABD dünyanın tek süper gücüdür.

2-      Avrasya (Asya-Avrupa) dünya hâkimiyeti savaşının yapıldığı satranç tahtasıdır.

3-      Amerika, Avrasya’da hakem rolünü oynamaktadır.

4-      En ivedi görev, hiçbir devletin ABD’yi Avrasya’dan kovacak imkâna sahip olmamasına dikkat etmek.

 5-     Bu stratejinin temel ilkesi, bölgesel güçlerin varlıklarını sürdürmelerin sağlamak yoluyla düşmanca bir politik birliği engellemeyi içermektedir.

6-      Avrasya kıtasında beş stratejik oyuncu vardır. Bunlar Almanya, Fransa, Rusya, Çin ve Hindistan’dır.

7-      Bu stratejinin merkezinde, Avrasya’nın merkezine hâkim bir ulusun oluşmasını engellemektir. (Türk Birliği, Şanghay İşbirliği gibi).

8-     ABD, Avrupa’da Alman koruması ve Fransa desteği altında gerçekleşen Avrupa’nın genişlemesini desteklemelidir.

9-     Çin ve Japonya’nın var olduğu batı, doğu olmalı. Asya potansiyel olarak istikrarsızdır. Burada Avrupa’dakine benzer bir örgüt yaratılmalıdır.

10-   Karadeniz ile Moğolistan arasında uzanan bölge (Kazakistan), ABD’nin dünya hâkimiyeti için en istikrarsız ve en tehlikeli bölgedir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA