• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amedinejad azlediliyor
29 Nisan 2011 Cuma 14:23

Amedinejad azlediliyor

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejad'ın arasının bozulduğu için İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejad, İran meclisince azledileceği iddia edildi.
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejad'ın arasının bozulduğu için İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejad, İran meclisince azledileceği iddia edildi.
 
İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'tan yedi gündür haber alınamadığı ve hiçbir devlet etkinliğine katılmadığı iddiaları yeni iddiayı güçlendiriyor.
İran'ı dini lideri Hamaney'le araları bozula Ahmedinejad İran Meclisi tarafında aczedilmesi durumunda yeni bir Ben-i Sadr olayının yaşanabileceği konuşuluyor.
 
BU GELİŞME SURİYE'Yİ ETKİLEYEBİLİR
Suriye'deki özgürlük hareketlerine karşı Suriye rejiminin yanında yer alan İran'daki bu süpriz gelişme, Suriye'nin en büyük desteğini kaybetmesine neden olacağından, halkın elinin güçlenmesine de neden olabileceği konuşuluyor. Suriye'deki Baas rejiminin en büyük destekçisi İran ve İsrail idi.
 
BENİ SADR KİMDİR?
Ebu'l-Hasan Beni Sadr (22 Mart 1933, Hamedan), İranlı iktisatçı ve siyasetçi. İran İslam Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı.
 
1933'te, İran'ın batısındaki Hamedan Eyaleti'nde dünyaya geldi. Tahran Üniversitesi'nde ilahiyat ve ekonomi eğitimi aldı. 1960'larda şah karşıtı öğrenci hareketlerine katıldı, iki kez hapsedildi. Daha sonra Fransa'ya kaçarak Ruhullah Humeyni'nin şah karşıtı hareketine katıldı. Fransa'da yaşadığı dönemde Collège de Sorbonne'da finans ve ekonomi dalında MBA yaptı. İslam Devrimi'yle beraber, Şubat 1979'da Humeyni'yle beraber İran'a döndü. 1979 yılı boyunca ekonomi bakanı yardımcılığı ve vekaleten dışişleri bakanlığı ile 1979-80 arasında maliye bakanlığı görevlerinde bulundu.
 
25 Ocak 1980'de yarıştığı dokuz adaya karşı yüzde 78.9 oy oranıyla seçimi kazandı. 4 Şubat 1979'da dört yıllık bir dönem için İran'ın ilk cumhurbaşkanı oldu. Humeyni din adamlarının üst düzey devlet görevlerinden uzak durmasını istediğinden, Beni Sadr en güçlü adaylardan biri olarak cumhurbaşkanlığı görevine geldi. Ağustos ve Eylül 1980'de iki helikopter kazasından hasarsız kurtuldu. Ancak kısa süre sonra Ruhullah Humeyni ile Beni Sadr başkomutanlık konusunda görüş ayrılığına düştüler.
 
İslamcı çizgiye yakın bir liberal olan Beni Sadr, yönetim içinde başlayan çekişmelerin liberal kanadın tasfiyesiyle noktalanmasıyla makamını kaybetti. Cumhurbaşkanı Ebu'l-Hasan Beni Sadr 21 Haziran 1981'de meclis kararıyla azledilerek, ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Halen Fransa'da sürgünde yaşıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA