• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amanoslar gibi dimdik duracağız
28 Aralık 2014 Pazar 14:18

Amanoslar gibi dimdik duracağız

Başbakan Davutoğlu, "Bu ülkede kim provokatif eylemlerle kardeşliğimizi dumura uğratmaya kalkarsa onun karşısında Amanoslar gibi dimdik duracağız" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Dün yine biz Çözüm Süreci derken, Cizre'de birileri provokasyonlara kalkıştı. Buradan, bir kez daha, Hatay Kongremizden, barış kardeşlik diyarı Hatay'dan bütün ülkemize sesleniyorum; bu ülkede kim böyle provokatif eylemlerle kardeşliğimizi dumura uğratmaya kalkarsa onun karşısında Amonoslar gibi dimdik duracağız" dedi.

Davutoğlu, partisinin Hatay Spor Salonu'nda yapılan Hatay 5. Olağan İl Kongresi'nde, kardeşlik ve hoşgörü şehri Hatay'da kentin manevi ve kültür iklimine katkıda bulunanlara, kenti Türkiye'ye bağlayan meclisin üyelerine selamlarını ileterek başladı.

Kardeşlik ruhuyla AK Parti davasına destek veren Hataylılar'a teşekkür eden Davutoğlu'na salondakiler, "Durma ilerle, Hatay seninle" sloganlarıyla karşılık verdi. Bunun üzerine Davutoğlu, "Biz hiç durmayacağız. Siz arkamızda, yanımızda oldukça biz hep ileriye bakacağız. Habib-i Neccar'dan aldığımız ilhamı kıyamete kadar taşıyacağız" diye konuştu.

Hatay'ın, siyasetlerinin omurga şehirlerinden olduğunu belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

"AK Parti siyasetinin üç önemli ilkesi, Hatay'da gerçek kimliğine kavuşmuştur. Birincisi AK Parti, 'Birlik içinde kesret, kesret içinde birlik' demiştir. Yani vatandaşlarımızın bütünü, 77 milyon birdir, beraberdir, beraber olacak demiştir. Ama vatandaşlarımız arasındaki birlik içinde kesreti ifade eden bütün farklılıklara, mezhep, köken, ırk farkı gözetmeden tam bir kardeşlik bilinciyle yaklaştık, yaklaşmaya devam edeceğiz. Ve 'Kesret içinde birlik' dedik. Bu kadim topraklar, Hatay'da olduğu gibi on farklı medeniyete beşliklik etmiş bu topraklarda kültürel alanda bir kesret vardır. Ama aynı zamanda ortak aidiyet bilinci anlamında bir vahdet, birlik vardır. Bu vahdeti ve birliği daimi olarak koruyacağız. Hatay onun için güzel bir timsaldir bize. Çünkü Hatay'da Arap, Türk, Kürt, Sünni, Alevi, gayrimüslim, Hristiyan, Musevi vatandaşlarımız tam bir birlik içinde bir arada yaşıyorlar."

Hatay'ı kardeşlik ve hoşgörü diyarı olarak nitelendiren Davutoğlu, AK Parti olarak Türkiye'nin her rengini bünyelerinde barındırdıklarını vurguladı.

"Mazlumlara yardım ediyoruz, edeceğiz"

AK Parti'nin aşk, sevda kardeşlik partisi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, salonu dolduranlardan tüm ilçeleri, evleri kapı kapı gezmelerini ve vatandaşları partilerine davet etmelerini istedi.

Kenti merhametin başkenti olarak nitelendiren Davutoğlu, salonu dolduranların "Mazlumların onuru Türkiye'nin gururu" sloganları üzerine "Mazlumlara yardım ediyoruz, edeceğiz" dedi.

Dün Konya'da Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile bir araya geldiğini hatırlatan Davutoğlu, "Dedi ki Mescid-i Aksa'ya, Kudüs'e sahip çıkın. Sahip çıkacak mıyız? Mazlumlara sahip çıkacak mıyız? Ecdadın emaneti olan her bir toprağa sahip çıkacak mıyız? Kim karşımıza dikilirse dikilsin, kim kumpas kurarsa kursun, bu al bayrağı dünyanın her yerinde dalgalandıracak mıyız" diye sordu.

Alandakilerin hep bir ağızdan "Evet" demesi üzerine Başbakan Davutoğlu,  "Biz milli birlik ve beraberlik derken, biz Çözüm Süreci derken, birlik içinde kesret, kesret içinde birliği kastediyoruz. İstiyoruz ki ülkemizin her bir vatandaşı, konuştuğu ana diliyle, yaşadığı kültürüyle saygıya, ihtirama her zaman layıktır, layık olacaktır. Tarihdaşlığımız, kaderdaşlığımız daim olacak, herkes eşit vatandaşlık hakkından istifade edecek" dedi. Salondakilere "Birileri bu ülke vatandaşları arasına Türk, Kürt, Alevi, Sünni ayrımı getirirse onun karşısında AK Parti olarak dimdik durmaya hazır mıyız? Kim ne yaparsa yapsın Hatay'da olduğu gibi birliğimiz korumaya kararlı mıyız' diye soran Davutoğlu, "Evet" karşılığını aldı.

"Millet konuştu mu herkes dinleyecek"

Salondakilerin "Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin" sloganları üzerine Davutoğlu, "Hepsi dinleyecek. Millet konuştu mu herkes dinleyecek" diye konuştu.

"O hain gelecek hesap verecek" sloganlarına da Davutoğlu, "Suriye'deki mazlumlara yardım için giden MİT tırlarına operasyon yapma zilleti gösteren herkes hesap verecek" ifadesini kullandı. Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Dün yine biz Çözüm Süreci derken, Cizre'de birileri provokasyona kalkıştı. Buradan bir kez daha, barış ve kardeşlik diyarı Hatay'dan bütün ülkemize sesleniyorum, bu ülkede kim böyle provokatif eylemlerle kardeşliğimizi dumura uğratmaya kalkarsa onun karşısında Amonoslar gibi dimdik duracağız. Çözüm Süreci'ni her ne suretle olursa olsun inşallah başarıya götüreceğiz. Bu provokasyonlara karşı her türlü tedbiri aldık, almaya devam edeceğiz."

Salondakilerin "Türk-Kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir" sloganları üzerine Davutoğlu, bunun en güzel slogan olduğunu ve bunu Tunceli'de de Erzurum'da da yurdun her yerindeki kongrelerde duyduğunu söyledi. Davutoğlu, "Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir, aynı şekilde Alevi-Sünni kardeştir, ayrım yapan kalleştir" ifadesini kullandı.

"Türk Kürt,  Alevi Sunni kardeştir ayrım yapan kalleştir"

"Türk Kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir. Alevi Sunni kardeştir ayrım yapan kalleştir" diyen Davutoğlu, Erzurum'da, Van'da, Balıkesir'de, Kırklareli'nde, Edirne'de, Hatay'da da aynı şiarı dile getirdiğini milli birlik kardeşlik anlamında aynı sözü ve dili kullandıklarını, bunun kardeşlik ve muhabbet dili olduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "Aramıza fitne sokmak isteyen kim olursa olsun, nereden olursa olsun ister Pensilvanya'dan ister başka ülkelerden isterse bu ülkenin içine girmiş işbirlikçilerden olursa olsun onlara fırsat vermeyeceğiz. Şimdi birinci ilkemiz milli birlik ise birlik içinde kesret, kesret içinde birlikse, AK Parti'nin ikinci önemli ilkesi milli iradedir" diye konuştu.

"Eğer biz sizin gönlünüzde Başbakan olmuşsak makamların en yücesine gelmişiz demektir" diyen Davutoğlu, AK Parti'li gençlere, "Seni sevmeyen ölsün demeyin, seni sevmeyen sevmeyi öğrensin deyin, kimse ölmesin" tavsiyesinde bulundu.

Milli iradenin önemine değinen Davutoğlu, Türkiye'de tarihe geçen iki meclis olduğunu söyledi. Birisinin 23 Nisan 1920'de Ankara'da kurulan, istiklali teminat altına alan, istiklal ordularını İzmir'e yürüten, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu meclisi olduğunu hatırlatan Davutoğlu, birinin de 2 Eylül 1938'de bağımsızlığına kavuşan, 23 Temmuz 1939'da Türkiye Cumhuriyeti Devletine milli iradeyle katılma kararı alan Hatay Meclisi olduğunu dile getirdi.

Davutoğlu, "Allah, Hatay meclisinde olan bu karara katılan bütünü büyüklerimize rahmet eylesin. Hepsi aslında onurla bir şeyi gösterdiler. Hatay meclisi aldığı bu kararla ezeli ve ebedi olarak Hatay'ı vatanımızın parçası kıldı. Bu milli irade gerçeğidir ki her zaman her yerde milli iradenin egemen olacağını Hataylılar haykırdı. Şimdi onun için milli irade kavramımızı da en iyi Hataylılar anlar. Tam bir birlik ve beraberlik için de o gün o kararı alan Hatay meclisinin üyelerinin değerli evlatları milli iradeye yine sahip çıkma vaktidir" şeklinde konuştu.

27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül askeri müdahaleleri, 28 Şubat postmodern darbesi gibi geçen yıl içinde de 12 yıl millete hizmet etmiş AK Parti kadrolarına ve o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı bir darbe teşebbüsü olduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Komployu kurmaya kalkanlar biliyorlardı ki 2015 Haziran'ında kritik seçim var. Yine biliyorlardı ki 2014 içinde o yola giden iki kritik seçim daha var. Mahalli ve cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015 Haziran'daki genel seçim.  Şöyle düşündüler, hesap ettiler eğer AK Parti şimdi durdurulamazsa bir daha durdurulamaz. Hazırlıklara başladılar. Tam Türk ekonomisi zirveyi yakalamışken Türkiye'de büyük bir ümit varken faizler yüzde 5'e doğru inmişken, enflasyon düşüş trendindeyken birçok önemli proje dünyanın en büyük havaalanı devreye girerken Gezi provokasyonlarını başlattılar, 2013 Haziran ayı. Gezi provokasyonlarıyla vatandaşlarımızı tahrik ederek milli iradeyle iş başına gelen AK Parti kadrolarını bu iradenin dışında mahkum etmeye kalktılar, başaramadılar, başaramayacaklar. O hamle başarısız olunca bu sefer 17-25 Aralık kumpaslarıyla bu paralel çetenin ihanetleriyle AK Parti'ye başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere AK Parti kadrolarına karşı tuzak kurdular. O zaman biz dedik ki onların tuzakları varsa bizim de Rabbimiz ve milletimiz var. İlahi takdir bir kez daha tecelli etti. Beklediler ve istediler ki biz geri adım atalım, kararsız davranalım veya AK Parti kadroları içinde bir takım fitne odakları işlesin. AK Parti kadrolarını tanımamışlar. AK Parti birliğin, beraberliğin mahviyetin, vefanın partisidir. Nitekim öyle bir birlik, beraberlik gösterdik ki aynen Hatay'da gördüğümüz birlik ve beraberlik gibi onlara karşı direndik ve 30 Mart'ta ilk darbelerini yediler. 30 Mart'ta 15 ilçe belediyesinin 11'ini kazanan Hatay'a da teşekkür ediyorum."

Davutoğlu, az bir farkla kaybettikleri Hatay Büyükşehir Belediyesini de gelecek seçimlerde almayı istediklerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA