• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altuntecim çiftinden Doğan ve Akyüreke ziyaret
30 Eylül 2009 Çarşamba 14:15

Altuntecim çiftinden Doğan ve Akyürek'e ziyaret

Aşk Yolunda Adım Adım ismini verdikleri yürüyüş için 13 Ağustosta İstanbul Yenikapı Mevlevihanesinden yürüyerek yola çıkan Altuntecim çifti, Hazreti Mevlananın doğum gününde Konyaya ulaştı.
“Aşk Yolunda Adım Adım” ismini verdikleri yürüyüş için 13 Ağustos’ta İstanbul Yenikapı Mevlevihanesi’nden yürüyerek yola çıkan Altuntecim çifti, Hazreti Mevlana’nın doğum gününde Konya’ya ulaştı.
 
Hz. Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu olan Esin Çelebi Bayru ile birlikte Vali Doğan'ı ziyaret eden Altuntecim çiftinin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Doğan, "Bu uzun yürüyüşünüzle Hz. Mevlana'nın 802. doğum yıl dönümüne işaret etmiş bulundunuz. Estetik kaygı taşımada iç dünyanızla ne kadar barışık olduğunuzu
gösterdiniz. Sayenizde bugün değişik bir faaliyeti yaşama fırsatı bulduk. Bugünün önemine ayrı bir mana kattınız" dedi.
 
Sevgi yürüyüşünü gerçekleştiren Ceyda ve Emrah Altuntecim çifti,ValiDoğan’ı ziyaretten sonra  Hazreti Mevlana’nın torunu Esin Çelebi Bayru ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ile birlikte Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, birçok yolculuk çeşidi olduğunu, ancak en güzel yolculuklardan birini Altuntecim çiftinin gerçekleştirdiğini söyledi. Sevgiye, barışa, kardeşliğe doğru, Hazreti Mevlana’ya kavuşma yolculuğunun büyük anlamı olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, “Kardeşlerimiz, günümüzde hala sevginin, kardeşliğin, maddi olmayan olguların var olduğunu, farklı duyguların yaşamakta olduğunu bizlere göstermiş oldular. Hepimize örnek oldular. Aynı zamanda bir iz bıraktılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Hazreti Mevlana’nın torunu Esin Çelebi Bayru ise, Altuntecim çiftinin hem maddi, hem de ruhen kat ettikleri yolculukları ile herkese örnek olduğunu kaydederek, büyükşehirlerde kaybolmaya yüz tutan kültürümüzün Anadolu’da halen yaşadığını gösterdiklerini ifade etti.
 
45 günde 1.5 milyon adım attıklarını ifade eden Emrah Altuntecim ise ,"Bu yürüyüşe Konya kadar büyük bir hasretle başladık. Bizler bu tür bir yürüyüşe hazır olan insanlar değiliz. Ne sporcuyuz ne de bir hazırlık yaparak yürüyüşe başladık. Ama iyi ki de yola çıkmışız. Konya'ya gelene kadar o kadar güzel şeylerle karşılaştık ki anlatılamaz. Hem Anadolu insanının misafirperverliğini görme hem de Hz. Mevlana'ya olan aşkı görme fırsatı bulduk. Bu yürüyüş Hz. Mevlana'nın himmeti ve Türk milletinin yardımlarıyla tamamlandı" şeklinde konuştu.
 
13 Ağustos'ta Yenikapı Mevlevihanesi'nden başlayıp Yalova, Bursa, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Afyon’un ardından Hazreti Mevlana’nın 802’nci doğum günü olan 30 Eylül’de Konya’ya ulaşan Altuntecim çifti; ziyaretin ardından Alaaddin Camii’nden Mevlana Müzesi’ne doğru son yürüyüşü gerçekleştirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA