• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altınekinin damla sulaması model oldu
28 Ocak 2010 Perşembe 19:11

Altınekin'in damla sulaması model oldu

Altınekin Kaymakamı Mithat Can Kutluca, Altınekin'de 2008-2009 yıllarında uygulanan "Modern Sulama Sistemlirinin Geliştirilmesi
Altınekin Kaymakamı Mithat Can Kutluca, Altınekin'de 2008-2009 yıllarında uygulanan "Modern Sulama Sistemlirinin Geliştirilmesi ve  Teşvik Edilmesi" projesinin başarıyla uygulandığı söyledi.
Kaymakam Kutluca, "Altınekin ilçesinde uygulanan "Damla Sulama Projesi" 2009 yılında Avrupa Çevre Ajansı'nın (AÇA) Çevre konusundaki  ilk 5 proje arasına girmiş ve  ödülünü bizzat Altınekin'e gelerek (AÇA) Başkan Yardımcısı Danimarka'lı Gordon Mc Inles'in elinden  çevre ödülünü almıştır. " dedi.
Kaymakam Kutluca; "Bu projeyle, Altınekin ilçesinde 15 bin dekar alanda uygulanan  "Damla Sulama projesi ile 2009'da dönemin Kaymakamı Adem Kaya "Yılın İdarecesi Ödülü"ne layık görülmüş ve ödülünü 12 Ocak 2010 tarihinde düzenlenen bir törenle Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün elinden almıştı. Avrupa Çevre Ajansı (AÇA) ve Yılın İdarecileri Ödülüne layık görülen bu "Damla Sulama" projesi çerçevesin de "Konya Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkez"nin 5. dönem toplantısında almış olduğu karar ve bilgi için Altınekin Kaymakamlığı, gereği için 30 İlçe Kaymakamlıklarına bir yazı ve eki ile Altınekin'deki damla sulama tekniklerini anlatan 16 sayfalık "Altınekin Modeli" önerilmiştir" dedi.

Proje'de emeği geçen Başta eski Altınekin Kaymakamı (şimdi Şırnak/İdil Kaymakamı) Adem Kaya olmak üzere, Proje koordinatöre ((Ziraat Mühendisi) (şimdi)) Konya Valiliği Özel Kalem Müdürü Sabri Yağlıcı ve Projede yer alan Ziraat Mühendisi Yasemin Ünal (şimdi) Sarayönü Kaymakamlığı Proje Koordinatörünün büyük emekleri olduğuna dikkat çeken Kutluca, "Koruma altında bulunan Tuz Gölü Havzasının gelecek nesillere emanet edilmesi konusunda başarılı bir proje olan "Modern Sulama Sistemlirinin Geliştirilmesi ve  Teşvik Edilmesi"  Projesini  devam ettirmek amacıyla Başkanlığımda yeni bir proje birimi oluşturulduğunu, bu birimin 2010 yılında tarımsal sulmada "Damla Sulama"ya geçemeyen Altınekinli üretecileri kapsayacağını" belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA