• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altın Portakal’a katılmayacağım
09 Ekim 2010 Cumartesi 18:59

Altın Portakal’a katılmayacağım

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın jüri üyesi olması sebebiyle Altın Portakal Film Festivali'ne katılmayacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın jüri üyesi olması sebebiyle Altın Portakal Film Festivali'ne katılmayacağını söyledi. Kusturica'nın Balkanlar'da yaşanan savaş sonrası insani değerlere karşı anlamsız bir tavır aldığını söyleyen Bakan Günay, "Bütün bu şu anda kamuoyunda yükselen tepkilere duyarsız kalmam mümkün değil. O yüzden katılmayacağım." diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun katılımıyla Conrad Otel'de düzenlenen Kültür ve Sanat Camiasından isimlerle yapılan sohbet toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gazetecilerin kamuoyunda meydana gelen tepkileri hatırlatarak Altın Portakal Film Festivali'ne katılıp katılmayacağı yönündeki sorusu üzerine Günay, Antalya Altın Portakal film festivalinin herkesin çok önemsediği bir sanat etkinliği olduğunu ve bakanlık olarak festivali yıllardır desteklediklerini belirtti. Bu gün başka bir konuyla ilgili Antalya'ya gideceğini ancak Altın Portakal Film Fesitvali'ne gitmeyeceğini belirten Günay, gerekçesini ise şöyle açıkladı: "Çünkü önemli bir sinema adamı Emir Kusturica. Balkanlarda yaşanan iç savaş sırasında sadece kendi halkının duyarlılıklarına karşı değil, savaş konusunda da ortak insanlık dünyasının benimsediği değerlere karşı olumsuz, anlamsız bir tavır aldı ve hepimizi üzdü. Ben Balkan savaşı sırasında savaş içinde Bosna'ya birkaç kez gitmiş arkadaşlarınızdan birisiyim biliyorsunuz. Bütün bu şu anda kamuoyunda yükselen tepkilere duyarsız kalmam mümkün değil. O yüzden katılmayacağım."

ÜNLÜ YÖNETMEN EMİR KUSTURİCA ANTALYA'YA GELDİ

Altın Portakal Film Festivali'ne Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı savunduğu iddia edilen Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın jüri üyesi olarak davet edilmesi üzerine kamuoyunda büyük tepkiler yaşanmıştı. Semih Kaptanoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı, Kusturica'nın jüri üyesi seçilmesine tepki göstermişti.

Altın Portakal Film Festivali'ne davetli olan dünyaca ünlü Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica Antalya'ya geldi.

Emir Kusturica, Antalya Havalimanı CIP girişinde AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şanlı tarafından karşılandı. Kusturica, CIP çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sizin de davetli olmanızdan dolayı festivale katılmayacağını söyledi, bu konuda ne düşünüyorsunuz' diye sorması üzerine, ''Bu konuda yorum yapamam ancak ben Türkiye'yi seviyorum. Daha önce de geldim. Türkiye'nin çayı çok güzel, burada çay içmek istiyorum. Ben ülkemi tanıtmak için buradayım'' yanıtını verdi.

Kendisine yönelik eleştireler olduğunun hatırlatılması üzerine Kusturica, ''Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum'' diyerek CIP salonundan ayrıldı.

Emir Kusturica için Havaalanı'nda yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. Yönetmen, Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesine ait bir polis aracı ile kalacağı otele götürüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA