• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altın Kalple sunulacak
27 Ekim 2015 Salı 09:49

'Altın Kalp'le sunulacak

Allah ve Resül sevgisinin vücut bulduğu şehir Konya’dan yine bu “ebedi sevgi’nin” sesleri yükselecek. Bu kapsamda, Hz. Mevlâna’nın 742. Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri kapsamında bu yıl ilk olarak Altın Kalp Münâcât ve Na‘t Yazma Yarışması düzenleniyor.  

Konya’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Hz. Mevlâna’nın 742. Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri kapsamında Altın Kalp Münâcât ve Na‘t Yazma Yarışması düzenleniyor.  Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Büyük Türk-İslâm mutasavvıf, mütefekkir ve şâiri Hz. Mevlâna’nın 742. Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri (07-17 Aralık) kapsamında onun Cenâb-ı Hakk’a kul ve Kur’ân-ı Kerîm’in yolunda oluşuna, Hz. Peygambere duyduğu muhabbet ve bağlılığına vurgu yapmak üzere ulusal seviyede bir “Münâcât ve Na‘t Yazma Yarışması” tertip edildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan yarışma ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.  Hz Mevlana’nın Vuslat yıldönümü törenlerinin uluslararası seviyede 1950’li yılların başından beri devam etiğini ifade eden Mustafa Çıpan, “Gelenekte vefatından hemen sonra gerçekleştirilmeye çalışılan bu program hem Konya’nın hem Türkiye’nin dünyaya açılan kültür ve sanat faaliyeti olarak değerlendiriliyor. Bu törenler kapsamında Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Üniversiteler, Sivil Toplum Kuruluşlarının katkılarıyla 11 gün boyunca son derece nitelikli icra edilen sema gösterileri ile birlikte bilimsel toplantılar, sanat faaliyetleri, konserler, sergiler vb. çalışmalar yürütülüyor” dedi.

HZ. MEVLANA’NIN HASSASİYETİ ÖN PLANA ÇIKARILACAK

Bu çalışmalara ilave olarak bu yıl ilk defa Münâcât ve Na‘t Yazma Yarışması’nın yapılacağını belirten Çıpan, Vuslat Yıldönümü Anma Törenlerine ilave olarak bu yıl ilk defa ulusal seviyede Hz. Mevlana’nın Cenâb-ı Hakk’a duyduğu bağlılığı ve hürmeti, efendimiz Hz. Peygambere duyduğu muhabbeti ve onunla ilgili hissiyatını ifade ettiği meşhur Rubaisinden hareketle Kur’an’a kul olduğunu efendimizin yolunun toprağı olduğunu ifade ettiği şiirinden hareketle Hz. Mevlana’nın bu hassasiyetinin öne çıkarıldığı ve kendisinin daha nitelikli kendisini ifade ettiği şekilde tanınmasını sağlayacak bir faaliyet daha yapılması arzu edildi. Bu intibahla Şeb-i Aruz törenlerinde ödülleri verilmek üzere önceden alt yapı çalışmaları tamamlandı ve Altın Kalp Münâcât ve Na‘t Yazma Yarışması adıyla bir yarışma ihsas edilmiş oldu” diye konuştu.

mustafa-cipan.jpg

30 KASIM’A KADAR MÜRACAATLAR DEVAM EDİYOR

Ülke genelinde Türkiye Diyanet Vakfı’nın, belediyelerin, Sivil toplum kuruluşlarının zaman zaman naat yazma veya okuma yarışmaları tertip ettiğini belirten Çıpan, “Bu yarışma onlardan bağımsız ama onları destekleyici bir unsu olarak Hz. Mevlana’nın doğru anlaşılmasına da katkı sağlayacağını düşünerek böyle bir yarışma yapılması düşünülmüştür. Konya Valisi Muammer Erol’un önderliğinde çalışmalarımızı sürdürdük. Daha sonra konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve ilgili bürokratlarımızla da paylaştık. Gerekli alt yapı çalışmalarını müdürlüğümüz tamamladı ve bunun ilanın yaptık. 30 Kasım’a kadar müracaatlar devam ediyor. Biz şu ana kadar gelen müracaatları alıyoruz” şeklinde konuştu.

6 KİŞİLİK SEÇİCİ KURUL

Her yarışmacının her iki kategoride ancak birer şiirle yada tek bir kategoride de katılabileceğini belirten Çıpan, “Son derece hassas çalıştığımız bir konu. Çok nitelikli bir seçici kurul teşkil ettirdik. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez olmak üzere  Prof. Dr. Mustafa İsen, Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Pala,  Merkez Bankası Meclis Üyesi Prof. Dr. Nurullah Genç, Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Yeniterzi, Şair- Yazar Yavuz Bülent Bakiler’den oluşan altı kişilik bir seçici kurulumuz var. Bunlar hakikaten hem bilimsel olarak münacat ve naatlar üzerine doktora çalışması yapan veya müstakil kitaplar yazan akademisyenler hocalarımız” ifadelerini kullandı.

 

CENÂB-I HAKK’A BAĞLILIĞI BİR ANLATMA FIRSATI

Bu yarışma birkaç hedefinin olduğunu vurgulayan Mustafa Çıpan, “Bunlardan birisi Hz. Peygamberin daha doğru bir şekilde anlaşılması noktasında, malum Hz. Mevlana ile ilgili farklı algılar farklı yerlere konumlandırma gayretleri var. Tam da kendisini ifade ettiği gibi bir varlık olarak hissedilmeli ve bu şekilde bir değerlendirmeyle anılmalı, eserlerinden faydalanılmalı. İkincisi ve önemlisi bugünün gençlerine ve bugünün insanına Cenâb-ı Hakk’a bağlılıklarını, ona duydukları hürmeti ve efendimize duydukları muhabbetleri bir anlatma fırsatı verelim ve bunu ‘nasıl yapıyorlar’a bakalım. Geçmişte hem Arap Edebiyatında hem Fars Edebiyatından hem de Türk Edebiyatında naat konusu daha çok işlenen bir nazım türü olmuştur. Biz, Hissiyatımızı bugünü gençliği ve insanı nasıl ifade ediyor. Buna bakacağız” dedi.

KONYA NAATLARDA ÖNCÜ ŞEHİRDİR

“Konya bu bakımdan özellikle Hz. Peygamberimiz için yazılan naatlarda bir öncü şehirdir” diyen Çıpan, “Şeyyat Hamza’nın Ya ResulAllah redifli naatı daha sonraki Türk edebiyatında yazılı naatların kaynağını teşkil etmiştir. Konya bu bakımdan çok manidar ve önemlidir. Hem bu hususları dikkate aldığımızda Hz. Mevlana’nın konuyla ilgili vurgusunu dikkate aldığımızda böyle bir yarışmayı tesis etmiş olduk. İnşallah hem sayıca hem de nitelik bakımından arzu edildiği gibi bir katılım olur. 7-17 Şeb-i Arus törenlerinde uygun görülecek bir günde de ödüller takdim edilecek. Yarışmayı gelecek yıldan itibaren uluslararası seviyeye taşımak istiyoruz” diye konuştu. 

YARIŞMA İLE İLGİLİ BİLGİLER

Türkiye genelinde düzenlenen  “Münâcât ve Na‘t Yazma Yarışması”na 18 yaş ve üzeri isteyen herkes katılabilecek.  Nazım şekli yönünden herhangi bir sınırlama olmayıp, şiirler hece, aruz vezinleriyle veya serbest tarzda yazılabilir. Bütün bilgileri müdürlüğümüzün internet sitesinde bulunabilirler.  Her iki kategori için ayrı ayrı olmak üzere; Yarışmanın birincilik ödülü 25 bin TL, İkincilik Ödülü 15 bin TL, Üçüncülük Ödülü 10 bin TL Mansiyonlar (üçer) 5 bin TL olarak belirlendi.  Yarışmaya gönderilecek Münâcât ve Na‘tların daha önce hiçbir yarışmaya katılmamış, hiçbir kurum veya kuruluşa kaydettirilmemiş, video, CD, DVD, MP3 vb. hiçbir üründe yer almamış ve özel/resmi hiçbir yayın kuruluşunda (radyo, TV, vb.) daha önce yayınlanmamış olması gerekiyor.  Yarışmaya gönderilen şiirler, yarışma sonuçlanıp ödül kazananlar belli olmadan önce hiçbir yerde yayınlanamıyor.  Münâcât ve Na‘tların gönderen kişiye ait olmaması halinde şiirler ödül almış olsa bile ödül geri alınacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA