• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altın esnafı endişeli
29 Ağustos 2011 Pazartesi 11:48

'Altın esnafı endişeli'

Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Mustafa Dolmacı, altının yükselmesi ile altın alımlarını tamamen durduracak seviyeye getirdiğini dile getirdi.
Altının yükselmesi ile altın alımlarını tamamen durduracak seviyeye getirdiğini dile getiren Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Mustafa Dolmacı, vatandaş da gergin bir bekleyişin olduğunu ifade etti.
 
Şu anda kararsız bir ortamda gittiklerini söyleyen Dolmacı, 2007 yılından itibaren altın fiyatlarında yükselişin devam ettiğini ancak son üç, dört aydaki inanılmaz yükselişin esnafı ve vatandaşı zor duruma soktuğunu kaydetti.

Altın fiyatlarının aşırı bir şekilde yükselmesinde 8 ülkenin altın rezervlerini daha da arttıracağı söylentisinin temel etken olduğunu ifade eden Dolmacı; ’’Altın rezervlerini arttıracağını söyleyen ülkeler altın rezervlerini iki katına çıkardı. Bundan sonra da fiyatları yükselteceklerinden endişeliyiz. Doların hızlı yükselişinden de altın etkileniyor. Tarihi zirvelere ulaşan altının ons fiyatındaki sert hareketler iç piyasada dalgalanmaya neden oldu. Hafta başında 1 gram altını 108 liraya alan yatırımcı 4 günde fiyatın 99 liraya inmesiyle zarar etti. Altın fiyatlarının yükselmesiyle beraber altının Onsu da yükseliyor. 2010’un Temmuz ayında 94 TL’den satılan çeyrek altının fiyatı bu yıl aynı ayda yaklaşık yüzde 100’lük artışla 180 TL’nin üzerine çıkarken, çeyrek altın üretimi ise temmuzda geriledi. Altının Onsu geçtiğimiz haftalarda 1,911 dolar seviyesine kadar çıkıp, 2000 doları görüp görmeyeceği tartışılmaya başlamıştı. Ancak değerli maden iki günde 200 dolar kadar değer kaybetti. Çeyrek altının fiyatı 180 TL ve altının gramı 107 TL iken bizim vatandaşa diyebileceğimiz sözümüz olamaz. Önümüzdeki günlerde esnafta ve halkta altının düşme ihtimalini göz önünde bulundurarak bir korku hakim. Acaba bu kadar hızlı yükselirken bir de hızlı iner mi? Esnaf halkı satış yönünden çok sıkıntılı bir durumda. Artık müşteriden de altın satımıyla ilgili talep yok. Çünkü bir hafta önce külçenin gram fiyatına baktığında 2 saat önce 102 TL 2 saat sonra 104 TL şimdi vatandaş altın alsın mı satsın mı? Alacak müşteri bu durumda bekliyor. Cumhuriyet altınının fiyatı 750 TL ye yükseldi’’ dedi.

24 ayar altının ve 22 ayar altının değerlerinin farklı olduğunu kaydeden Dolmacı, altın gruplarının değerlerinin farklı olduğunu ve bu hızlı yükselişi önlemek için piyasadaki durumu yakından incelediklerini kaydetti. Fiyatların daha da artacağından endişe eden Dolmacı, vatandaşın alım gücünün düştüğünü 5 altın alan birinin artık hiç alamayacak bir konuma geldiğini dile getirdi.

Altına çok fazla talep olduğunu kaydeden Dolmacı, Hindistan, Çin, Japonya gibi gelişmiş ülkelerden altına çok fazla talep olduğunu söyledi. Bu talebin de altının yükselişinde etken olduğu kanaatindeyim. Altın fiyatlarındaki bu yükselişin önüne geçemediklerini kaydeden Dolmacı, esnafın ve halkın bu zor durumdan en kısa zamanda kurtarılması gerektiğini vurguladı. Altının durumunun muallakta olduğunu söyleyen Dolmacı, kendisinin de bu fiyatlar konusunda şaşırdığını  ve hatta yükseldiği için korktuğunu dile getirdi. 2003 yılından beri altın fiyatlarını takip ettiğinin altını çizen Dolmacı, söz konusu artışın 2003 yılından beri yaşandığını dile getirirken, 8 senedir altın yükselişinin çok vahim bir durumu beraberinde getirdiğini kaydetti. Özellikle 2007’den sonra altın fiyatlarında hiç düşüş yaşanmadığını belirtti.
 
 
 
RAMAZAN DÜŞÜNCELİ / HABERKONYA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA