• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya’da IŞİD’in faaliyetleri yasaklandı
12 Eylül 2014 Cuma 14:40

Almanya’da IŞİD’in faaliyetleri yasaklandı

Almanya'da terör örgütü Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) her türlü faaliyetlerinin yasaklandığı bildirildi.
Almanya'da terör örgütü Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) her türlü faaliyetlerinin yasaklandığı bildirildi.
 
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, İçişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü IŞİD’in Almanya’daki tüm faaliyetlerini yasakladığını, bunun örgütle ilgili her şeyi kapsadığını belirtti.
 
Maiziere, sosyal medyada, gösterilerde ve kamuoyunda açık bir şekilde IŞİD’in simgelerinin kullanılmasının da bugünden itibaren yasaklandığını kaydetti.
 
IŞİD için yardım ve propaganda yapmanın, sembollerini göstermenin ve her türlü destekleyici faaliyetin, örgüt için para ve malzeme, özellikle de savaş için adam toplamanın yasaklandığını vurgulayan Maiziere, bu yasağa karşı yapılan faaliyetlerin artık suç olduğunu bildirdi.
 
‘’IŞİD, Almanya’nın kamu güvenliği için de bir tehdittir’’  diyen Maiziere, terör örgütü IŞİD’in insanlardan Suriye ve Irak’taki savaşa katılmaya çağrısı yaptığını ifade etti.
 
IŞİD’in Almanca olarak internet üzerinden propaganda yaptığında dikkati çeken Maiziere, uzun zamandan beri Almanya ve Avrupa’daki radikal gençlerin Suriye’ye ve Irak’a gitmelerinden endişe duyduklarını belirtti.
 
Almanya’dan yaklaşık 400 kişinin Irak ve Suriye'ye gittiğini ve önemli bölümünün IŞİD’in saflarına katıldığını ifade eden Maiziere, 40 kişinin hayatını kaybettiği yönünde işaretlerin bulunduğunu, 100 kişinin ise ülkeye geri döndüğünü söyledi.
 
Geri dönenlerin birçoğunun hayal kırıklığı yaşadığına dikkati çeken Maiziere, bölgeye gidenlerin savaş tecrübesi kazandıklarını ifade ederek, ‘’Nefret etmeyi ve öldürmeyi öğrendiler’’ ifadesini kullandı.
 
‘’Radikallerin kendi savaşını şehirlerimize taşımalarını engellememiz lazım’’ diyen Maiziere, aynı zamanda Almanya’dan giderek IŞİD saflarına katılanların Kürtlere, Yezidilere, Hristiyanlara ve Müslümanlara karşı savaşmalarının önlenmesi gerektiğini kaydetti.
 
Radikalleşmeyle mücadele çağrısı
 
'’Ülkemizin özgürlükçü düzenine karşı olan IŞİD gibi bir terör organizasyonuna Almanya’da yer yok’’ ifadesini kullanan Maiziere, IŞİD ile fikri olarak da mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.
 
Radikalleşmenin fark edilmeden internette yapıldığına işaret eden Maiziere,  radikalleşmeyi tetikleyen sebepleri anlama konusunda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiği çağrısında bulundu.
 
"Bugünkü yasak terörizmle mücadele için önemli bir adım"
 
‘’Bugünkü yasak terörizmle mücadele için önemli bir adım. Almanya’daki özgürlük ve güvenlik için önemli bir adım’’ diyen Maiziere, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
‘’Bu yasak, sadece dinini canice kullanan teröristlere yönelik.  Tüm dünyadaki Müslümanlar, IŞİD’in barbarca terörüne karşı çıktı. Onlar, İslam’a zarar verilerek dinin kötüye kullanılmasını kınadı. Almanya’daki büyük Müslüman birlikler de bunu yaptı. Bu iyi ve önemli bir sinyal. Bundan dolayı müteşekkirim.’’
 
Bu yasağın aynı zaman ülkedeki Müslümanların çıkarına da olduğunu belirten Maiziere, bunun toplumdaki birlikteliği, özgürlüğü ve hukuku güçlü kılacağını ifade etti.
 
Maiziere, bir soru üzerine de  bölgeden Almanya’da geri dönenlerle ilgili ne yapacaklarını tam bilmediklerini, bu kişilerin saldırılar yapabileceğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye'den Almanya'ya büyük darbe geliyor
  • Çalışanlar dikkat! Başvurmak gerekiyor
  • Konya’da askere ByLock operasyonu: 6 gözaltı
  • Fetullah olan ismini mahkemeyle değiştirdi
  • Yeni dönem 1 Nisan'da başlıyor!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA