• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanlara yatırım çağrısı
26 Mart 2013 Salı 16:38

Almanlara yatırım çağrısı

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Almanya Baden-Wüttemberg Eyaletinden gelen heyete şehrin ekonomisi hakkında bilgi vererek, yatırım çağrısında bulundu.
Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Almanya Baden-Wüttemberg Eyaletinden gelen heyete şehrin ekonomisi hakkında bilgi vererek, yatırım çağrısında bulundu.
Türkiye'de temaslarda bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Baden-Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı, Maliye ve Ekonomi Bakanı Nils Schmid ve beraberindeki heyet, KTO’da düzenlenen programa katıldı.
KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, misafir heyete Konya ekonomisi hakkında sunum yaparak, yatırım çağrısında bulundu. Öztürk, “Ülkemiz bu dönemde gelişmesini tüm bölgelerine yayarak devam ettirmektedir. Bu çalışmayla kısa vadede Türkiye’de önemli ticaret şehirleri ortaya çıkacaktır. Konya’da bu şehirlerin başında gelmektedir. Ülkemizin son on yılda gerçekleştirdiği ihracat ortalamasından daha fazla ihracat gerçekleştiren Konya, ilerleyen yıllarda daha yüksek dış ticaret rakamlarını yakalayacak potansiyele sahiptir. Berberinizdeki heyetle geldiğiniz Konya, Alman yatırımcılar için doğru bir şehirdir. Avrupa Birliği’nin (AB) hantal ekonomik yapısından kurutulmanız gerekmektedir. İspanya, Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi gibi ülkeleri sırtınızda taşıyarak ekonominizi büyütemezsiniz. Almanya’da çalışarak, üreterek, topladığınız vergileri Türkiye gibi doğru bir ülkeyle paylaşmalısınız. Böylece daha fazla kazanırsınız. Türkiye ve Almanya işbirliği yaparsa AB daha güçlü bir bölge olacaktır. Bunu sağlamak için karşılıklı adımlar atalım. Bu ilk adım vizeleri kaldırmak olsun” dedi.
Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Uğur Kaleli de toplantıda Alman heyete yaptıkları çalışmalar ve borsanın verdiği hizmetleri anlattı.
Almanya Baden-Wüttemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı, Maliye ve Ekonomi Bakanı Nils Schmid, her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade ederek, Konya sanayisi ile Baden-Wüttemberg Eyaletinin sanayisinin birbiriyle örtüştüğünü, bu açıdan ikili ilişkilerin gelişebileceğini söyledi.
Nils Schmid, KTO’nun fuar alanı projesinden etkilendiğini belirterek, fuar alanının büyütülmesi çalışmalarına destek olabileceklerini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA