• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alman Heyeti Konyada ağırlandı
27 Mart 2013 Çarşamba 14:22

Alman Heyeti Konya'da ağırlandı

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konyaya gelen Almanyanın Baden-Württermberg Eyaleti Maliye ve Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nils Schmid ile beraberindeki heyet, Konya protokolü ile...
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya’ya gelen Almanya’nın Baden-Württermberg Eyaleti Maliye ve Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nils Schmid ile beraberindeki heyet, Konya protokolü ile yemekte bir araya geldi.
Heyeti Konya’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Baden-Württermberg Eyaleti’nde çalışan ve emekli olan çok sayıda Konyalı bulunduğunu söyledi. Ziyaretin Konya ile Baden-Württermberg şehirleri arasındaki ilişkiyi katkı yapacağını kaydeden Başkan Akyürek, kardeş şehir ilişkisi kurularak bu ilişkilerin daha da güçleneceğini dile getirdi.
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Almanya’da öğretmen olarak çalıştığını hatırlatarak heyete Almanca hitap etti. Konya ile Almanya arasında önemli bağlar bulunduğunu vurgulayan Kabakçı, bu tür ziyaretlerle ikili ilişkilerin gelişeceğine inandığını ifade etti. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, heyeti Konya’da görmekten ve ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
Konuşmasına Türkçe başlayan Baden-Württermberg Eyaleti Maliye ve Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nils Schmid de, Konya’yı gezme imkanı bulduğunu vurgulayarak, Konya’nın hem tarihi hem de modern bir şehir olduğunu dile getirdi. Schmid, Konya’da ziyaret ettikleri şirketlerin performansından çok etkilendiklerini belirterek, Konya’da eğitim, teknoloji ve fuar alanları konusunda işbirliği imkanı gördüklerini kaydetti. Schmid, gösterilen sıcak ilgi ve misafirperverliğin kendilerini etkilediğini de sözlerine ekledi.
Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli ile sanayicilerin de hazır bulunduğu programın sonunda AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Nils Sehmid’e çini sikke ile Mesnevi’nin Almanca çevirisini hediye etti.
Alman Bakan da Başkan Akyürek’e Baden-Württermberg’i tanıtan bir kitap, Milletvekili Kabakçı’ya ise eyaletlerinde çıkan eski çağlardan bir parça takdim etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA