• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Allı Turnalar Tuz Gölünde
22 Mayıs 2011 Pazar 10:47

Allı Turnalar Tuz Gölü'nde

Ülkemizde ''allı turna'' olarak bilinen flamingolar, Tuz Gölü'nde kuluçkaya yatmaya başladı.
     Ülkemizde ''allı turna'' olarak bilinen flamingolar, Tuz Gölü'nde kuluçkaya yatmaya başladı. Dünyanın en büyük flamingo kolonisine ev sahipliği yapan göl kıyısında, bu yıl da binlerce allı turna gözlerini dünyaya açacak.
     Eskil Ağaçlandırma, Kalkındırma ve Tuz Gölü'nü Koruma Derneği (AKATDER) Başkanı Hakan Arif Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, flamingoların Akdeniz Havzası'ndaki en önemli konaklama noktalarından birinin Tuz Gölü olduğunu söyledi.
     Flamingoların yaşam alanı olarak tuzlu ve sulak alanları seçtiğini belirten Yıldız, ''Akdeniz Havzası'nda Tuz Gölü, tuz oranı ve çevresindeki tatlı su kaynaklarıyla birlikte flamingolar için en önemli kuluçka alanıdır'' dedi.
     Flamingoların düzenli olarak Tuz Gölü'nde kuluçkaya yattığını ve ''artemia salina'' adı verilen tuzlu su canlılarıyla beslendiğini kaydeden Yıldız, şunları ifade etti:
     ''Mart ayından itibaren göle gelen flamingolar kuluçkaya yattıktan sonra yavrularını büyütecekler. Yaklaşık 2 aydan bu yana Tuz Gölü çevresindeki diğer sulak alanlarda flamingoları gözlemliyoruz. Göl ve çevresindeki sayıları giderek artan flamingolar, yavrularını büyüttükten sonra Eylül ayından itibaren güneye göç etmeye başlayacaklar.''
     Tuz Gölü'ne gelen flamingo sayısının yıllara göre değiştiğini vurgulayan Yıldız, ''Yapılan bilimsel çalışmalara göre Tuz Gölü'ne gelen flamingo sayısı yıllara göre değişiyor. 2005'de 6 bin, 2006'da 13 bin, 2009'da 30 bin ve 2010'da 9 bin flamingo Tuz Gölü'nde kuluçkaya yattı. Bu değişimin nedeni henüz bilinmiyor'' diye konuştu.
    
     -BİNLERCE FLAMİNGO TUZ GÖLÜ'NDE-
    
     Bu yıl kış ve ilkbahar mevsimindeki yağışlarla birlikte göldeki su seviyesinin yükseldiğini ve göl kıyısında binlerce flamingo kolonisi tespit ettiklerini anlatan Yıldız, şöyle devam etti:
     ''Tuz Gölü ve çevresindeki bataklık sahalarındaki su seviyesi geçen yıla göre daha yüksek. Konya Kapalı Havzası geneline düşen yağışlar, göl çevresinde yüzeye çıkarak Tuz Gölü'ne ulaşıyor. Göl ve çevresinde yaptığımız gezilerde binlerce flamingo, yüzlerce leylek, angut ve suna ördeği ile balıkçıl kuş türleri gözlemledik. Koşulların iyi olması nedeniyle bu yıl kuluçkaya yatan flamingo sayısının da yüksek olacağını tahmin ediyoruz.''
     Yıldız, Tuz Gölü'nün kuruma tehdidine de dikkat çekerek, tabiat için böylesi öneme sahip olan bölgenin korunması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA