• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Allaha iman bunalımdan kurtarıyor
03 Mart 2010 Çarşamba 00:48

Allah'a iman bunalımdan kurtarıyor

Amerika'deki bir üniversitenin tıbbimerkezin yayınladığı yeni bir ilmi araştırma, Allaha imanın psikolojik strese giren kişinin çabucak şifa bulmasını sağladığını onayladı.
Geçtiğimiz Çarşamba günü Amerika’nın Şikago eyaletindeki Rush üniversitesinde tıbbi bir merkezin yayınladığı yeni bir ilmi araştırma; Allah’a imanın psikolojik strese giren kişinin çabucak şifa bulmasını sağladığını onayladı.

Amerikan Rush üniversitesi yaptığı akademik bir araştırmada, Allah’a imanın hastaların tedavisine çok hızlı cevap verdiğini, ilaçların etkisini de %75 oranında artırdığını ve doktorların ruhsal bunalım ve endişeden şikâyet eden (paranoyak) hastaların tedavisinde dini faktörleri göz önüne almalarını tavsiye etti.

Bu araştırma, geçen yıl Kanada’daki Toronto üniversitesinin yayınladığı bir araştırmayı da destekliyor. Araştırmada şu ifadelere yer veriliyor, “Allahu Teala’ya iman bu hastalıklara maruz kalanların sayısının azaltılmasına yardım ediyor.”

Yeni araştırma klinik tedavi aşamalarında yapılan muayenelerde, psikolojik stres ve ruhsal bunalıma yakalanan 136 kişiyi inceledi ve güçlü bir inançla Allah’a inanan kişilerin tedaviye cevap verme oranının (iyileşme oranı) tahrip edilmiş dine nedensizce (körü körüne) inanan insanlardan daha iyi olduğu ortaya çıktı.

Araştırmalara göre, ilaç tedavisinin psikolojik rahatsızlığa maruz kalan hastaların gizlenmesinde ortalama %50 oranında payı olduğunu, bazen bazı hastalara hiçbir etkisi olmadığı, bunun dışında diğer denemelerde Allah’a inancı kuvvetli olan hastalarda tedaviye cevap verme oranının %75’e yükseldiği bilinen bir gerçek.

Araştırma grup başkanı Patricia Murphy, bu sonuçları dindar kişilerde ektiği umut ve iyimserlik; ilaçları kabul edip, kullanma konusunda pratik bir şekilde yardım ettiği ile alakalandırdı.

Dinlerarası ilişkileri özel bir şekilde öğreten Rush üniversitesi dekan yardımcısı Murphy, Allah’a imanın en üstün bir koruma sayıldığını, ilaç tedavisinin hastalıkla mücadelede büyük bir etkisi olduğunu desteklediğinin doğru olduğunu ancak doktorların bu tedavide dinin rolünün tedavide istenen ilaçlara oranla daha tesirli ve son derece önemli bir kaynak olacağını söyledi.

Geçen sene yapılan Kanada’daki araştırmada, Allah’a inanan ve inanmayanların strese maruz kalan bedenlere gönderilen işaretler ve beyinsel aktivitelerdeki araştırmada farklar olduğu vurgulanmıştı.

Amerikan Gallup kurumunun Allah’ın varlığına inanan Amerikalıların ortalama %80’inin üzerinde yaptığı araştırma; Allah’ın varlığına inanan nüfusun çoğunun ABD’nin güneyinde iken inancı zayıf olan nüfusun ABD’nin batı kesiminde olduğunu belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA