• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Allah adının anıldığı her yer bizim
23 Kasım 2012 Cuma 21:56

'Allah adının anıldığı her yer bizim'

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ''Allah adının anıldığı her yer bizimdir. Cami de cemevi de bizim'' dedi.

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Muharrem ayı dolayısıyla iftar programı düzenledi.

Hacı Baba'da ''Muharrem de bizim Ramazan da bizim'' sloganıyla gerçekleşen programda konuşan Milli Savunma Bakanı Yılmaz, İslam aleminde her yıl yeni bir Hicri yıla girerken Peygamberin hicretinin anıldığını, hatırlandığını belirtti.

''Bizim Mehmetçiklerin güzel bir sözü vardır; şehitler vurulunca değil unutulunca ölür. Bu da göstermektedir ki biz Hazreti Hüseyinleri, İmam Hüseyinleri unutmadıkça imamlar ölmez. Bu ay matem ayıdır, hüzün ayıdır. Hüseyin bendendir, ben Hüseyin'denim. Allah'ını seven Hüseyin'i sever'' diye konuşan Yılmaz, Hazreti Hüseyin ve arkadaşlarının bu acı hadisedeki asil duruşları ve haksızlıklar karşısındaki onurlu mücadeleleri nedeniyle müminlerin gönüllerinde taht kurduklarını söyledi.

İftar programını düzenleyen federasyona teşekkür eden Bakan Yılmaz, ''Muharrem de bizim Ramazan da bizim ve biz de diyoruz ki; Allah adının anıldığı her yer bizimdir. Cami de bizim, cemevi de bizim. Selam, Ehl-i Beyt'in yolundan yürüyenlerin üzerine olsun'' ifadesini kullandı.

''Cemevlerine bir statü kazandırılmasını istiyoruz''

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu da semahta maksadın dönmek değil bulmak olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
''İşte bizim bu ritüelleri yerine getirdiğimiz, genç kuşaklarımıza öğrettiğimiz, inancımızı, kültürümüzü aktardığımız mekanların adı da cemevidir. Bizler cemevlerinin yapımlarının kolaylaştırılmasını ve cemevlerine bir statü kazandırılmasını istiyoruz. İmar planlarında belediyelerin ruhsat vermesini ve maliyetlerin de bir kolaylık göstermesini istiyoruz. Bunlar sağlanırsa bizler üzerine kendi cemevlerimizi yaparız. Buna gücümüz yeter. Ama yeter ki bu konuda yasal bir statü oluşturulmuş olsun. Biz dedelerimizin sosyal bir güvenceye kavuşmasını da istiyoruz. Çünkü dedelerimiz herhangi bir ekonomik kaygı taşımadan, geçim derdine düşmeden, asli görevleri olan kanaat önderliğini yapmak ve cem hizmetlerini yürütmekle iştigal etmeliler diye düşünüyoruz. Aleviliğin araştırılması, alevilikle ilgili bilimsel çalışmaların yapılması için enstitülerin ve araştırma merkezlerinin kurulmasını da istiyoruz.'' AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA