• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alkış ve ıslık şeytandandır
03 Mayıs 2012 Perşembe 10:18

'Alkış ve ıslık şeytandandır'

Aydınlar Ocağının Tefsir Sohbetinde konuşan Hadis ve Tefsir Uzmanı Koşdaş, Müslümanlara alkış ve ıslık çalmanın yakışmadığını belirterek Alkış ve ıslık şeytandandır dedi.

Aydınlar Ocağı’nın Tefsir Sohbeti’nde konuşan Hadis ve Tefsir Uzmanı Koşdaş, Müslümanlara alkış ve ıslık çalmanın yakışmadığını belirterek “Alkış ve ıslık şeytandandır” dedi.


Konya Aydınlar Ocağı’nın Tefsir Sohbeti’nde Enfal Suresi’ni yorumlayan Hadis ve Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş Hoca, “Alkış ve ıslık şeytandandır” dedi.
Kurunun yanında yaşın da yanacağı bela ve musibetlerden korkmamızı tavsiye eden Muammer Koşdaş Hoca, Allah’tan korkan insanlarda rızık endişesinin olmayacağını belirterek Müslümanların, Mekke’den Medine’ye yaptıkları hicretle Allah tarafından kendilerine vatan ve devletin bahşedildiğini söyledi. Burada İslâm dâvası ile Allah Resûlüne bağlılığın önemine değinen Koşdaş Hoca, şükreden kulların Allah tarafından bol rızıkla mükafatlandırıldıklarını ifade etti.

Kur’an’da geçen “Ey iman edenler! Allah ve Resûlüne asla ihanet etmeyin” âyetini hatırlatarak Allah ve Resûlü’ne hainlik etmenin ve O’nun yolundan sapmanın ahiret inancı zayıflığından kaynaklandığını belirten Koşdaş Hoca, günümüzde ahiret inancın Müslümanlar arasında giderek zayıfladığını ifade etti. Müslümanlar için kazandıkları mallar ile çocukların bir fitne olduğunun Kur’an-ı Kerim’de dile getirildiğine işaret eden Koşdaş Hoca, “Mallarınız ve çocuklarınız sizin için birer imtihan vesilesidir. Siz Allah’tan korkarsanız, Allah size Furkan özelliği verir. Ummi de olsanız güzel yorumlar yapabilme ve ileri görerek insanları güzel ifadelerle uyarma, doğruyu, iyiyi ve güzeli gösterme hususiyetiyle donatılırsınız. O vakit Allah sizin günahlarınızı örter ve ebediyyen affeder. Çünkü Allah, dünyada hoşgörü (müsamaha) sahibidir” şeklinde açıklama yaptı.
Kur’an’da müşriklerin özelliklerine de dikkat çekildiğini kaydeden Koşdaş Hoca, cenaze törenleri ve benzeri yerlerde alkış tutmak ile ıslık çalmanın Müslümanlıkta yeri bulunmadığını hatırlatarak “Müslümanlar toplantılarda da alkış tutmaktan ve ıslık çalmaktan vazgeçmelidirler. Çünkü alkış ve ıslık şeytandandır” diye konuştu.
Aydınlar Ocağı’ndan Küçükbezirci’ye vefâ
 
Konya Aydınlar Ocağı, Konya halkıyatı ve harsiyatının büyük üstası gazeteci-yazar Seyit Küçükbezirci’ye 70, doğum yılı anısına teşekkür plaketi takdim ederek vefa örneği gösterdi.
 
Konya Aydınlar Ocağı, Konya halkıyatı ve harsiyatının büyük üstadı gazeteci-yazar Seyit küçükbezirci’ye, doğumunun 70. yıldönümü dolayısıyla vefa örneği göstererek teşekkür plaketi takdim etti. Sille Kültür Evi’nde gerçekleştirilen Salı Sohbetleri’nde bu sefer sohbet yerine Konyalı sinema yönetmeni Atalay Taşdiken tarafından çekilen Mommo (Kızkardeşim) adlı film gösterimi yapıldı. Yazar M. Sinan Ümit tarafından organize edilen gösterimde duygulu anlar yaşanırken Sinan Ümit, gösterimden sonra yaptığı kısa konuşmasında, öksüz iki Anadolu çocuğu arasında geçen sevgi ve merhamet ile dramın çok güzel bir şekilde anlatıldığı filmle ilgili “Çekimleri Konya’da yapılan Mommo adlı sinema filmi yüzde 100 yerli olmasına rağmen yurt içinde değerlendirmeye dahi alınmazken, yurt dışında katıldığı yarışmalarda 28 ödüle lâyık görüldü” dedi.
Film gösteriminden sonra Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr, Mustafa Güçlü, gazeteci-yazar Seyit Küçükbezirci’ye “Konya Halkıyatı ve Harsıyatı’nın Piri Büyük Usta Seyit Küçükbezirci’ye 70, yaşında  sağlıklı ve mutlu yıllar dileğiyle” yazılı teşekkür plaketi takdim ederek Konya kültürüne hizmetlerinin daim olması dileklerini iletti. Gazeteci Küçükbezirci de, 102 Konya türküsü derlediğini belirterek “Biz Konya kültürü ile folklorüne ekmeği yanında ırgat gibi çalıştık. Biz bunu isteyerek yaptık, Hiçbir şey istemiyoruz. Bir milleti millet yapan halk edebiyatı ve folklorüdür. Aydınlar Ocağı’na ve kıymetli başkanı Dr. Mustafa Bey’e gösterdiği bu inceliğinden ve bu zerafetinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu plaketi almaktan dolayı da sevinçliyim” diye konuştu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA