• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alışveriş merkezlerine sıkı denetim
17 Mayıs 2009 Pazar 15:18

Alışveriş merkezlerine sıkı denetim

Selçuklu Belediyesi Grup Merkezi Ölçü ve Ayarlar Servisi, ilçede bulunan alışveriş merkezlerinde ölçü ve tartı aletlerini denetliyor.

Selçuklu Belediyesi Grup Merkezi Ölçü ve Ayarlar Servisi, ilçede bulunan alışveriş merkezlerinde ölçü ve tartı aletlerini denetliyor. 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 21. maddesine istinaden çalışmalarını sürdüren Selçuklu Belediyesi, söz konusu tartı aletlerini kontrol ederek damgalıyor.

Ticari olarak kullanılan her türlü ölçü ve tartı aletlerinin kontrollerinin yaptırılması ve beyanlarının verilmesi konusunda işletme sahiplerini ve serbest meslek erbaplarını uyaran Selçuklu Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşların da bu konuda duyarlı olmasını istedi.Alışveriş merkezlerinde bulunan 56 adet elektronik terazi ile ölçü ve tartı aletlerinin kontrolünü yapan Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekiplerinin bu çalışmaları vatandaşlar ve işletme yetkilileri tarafından da takdir topladı. Vatandaşlar ve işletme yetkilileri "Bu denetimlerin kanunda belirtilen dönemlerde yapılması satan ve satın alan açısından güven vermektedir" dediler. 3516 Sayılı Ölçü ve Ayar Kanununa gereğince, ölçü ve tartı aletlerinin yeni alındığı anda ilk muayene damgası olup olmadığının kontrolü, daha önce kontrol edilmiş ölçü ve tartı aletlerinin ise son kontrol tarihinden sonra her 2 yılda bir kez kontrol ettirilmesi öngörülüyor. Çalışmalar kapsamında 2711 adet ölçü ve tartı aletinin muayene ve damgalama hizmetinden geçtiği belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA