• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alışveriş merkezleri pazar günleri kapanıyor mu?
03 Şubat 2010 Çarşamba 10:57

Alışveriş merkezleri pazar günleri kapanıyor mu?

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Genel Başkanı Şeref Songör, Avrupa ülkelerinde pazar günleri kapalı olan AVM'lerin batmadığını, Türkiye'de de batmayacağını söyledi.
Yaptığı açıklama ile AVM'lerin pazar günü kapatılması tartışmasını başlatan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Genel Başkanı Şeref Songör, Avrupa ülkelerinde pazar günleri kapalı olan AVM'lerin batmadığını, Türkiye'de de batmayacağını söyledi.
 
Songör, Federasyon olarak, hükümetin üzerinde çalıştığı alışveriş merkezleri (AVM) yasa taslağıyla ilgili görüşlerini Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bildirdiklerini belirtti.
 
Sektörde ciddi anlamda sıkıntılar doğuran zararına satışlar, AVM'lerin özellikle nüfus yoğunluğu olan bölgelerde kontrolsüz şekilde açılması, çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi ve Avrupa ülkelerinin hepsinde olduğu gibi AVM'lerin pazar günleri kapalı olması konularındaki görüşlerini ilettiklerini ifade eden Songör, bu konularda çözüm beklediklerini bildirdi.
 
Songör, sektörün en önemli sorununun cumartesi ve pazar günleri yoğun olarak çalışan, hafta sonu tatil yapamayan, ancak gece geç saatlerde evine gidebilen ve ailesine gerekli ilgiyi gösteremeyen personelin bu şartlarda uzun süre çalışmayıp, başka sektörlere geçmesi olduğunu söyledi.
    
     -ÇALIŞMA SAATLERİNİN AZALTILMASI ÇÖZÜM DEĞİL-
 
Çalışanlar açısından perakende sektörünün cazibesini yok eden bu durumun ortadan kaldırılması için geçen ay çalışma saatlerinin yeniden belirlenmesi ve pazar günlerinin de tatil olması önerisini gündeme getirdiklerini anımsatan Songör, şunları kaydetti: ''Küçük esnafın da nefes almasını sağlayacak olan bu önerimize birçok kesimden tepkiler geldi. Ancak biz kararlıyız. Konuyla ilgili sayın Sanayi ve Ticaret Bakanımız AVM'lerin pazar günü çalışma saatleriyle ilgili bir kısıtlamadan söz ediyor. Biz AVM'lerin pazar günleri çalışma saatlerinin azaltılmasının da yeterli bir adım olmayacağını düşünüyoruz. Biz AVM'lerin pazar günleri sinema, eğlence yerleri, lokanta gibi sosyal donatılar dışında kapalı olması gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa ülkelerinde pazar günleri kapalı olan AVM'ler batmıyorsa, Türkiye'de de batmaz. Pazar günleri AVM'lerin kapalı olduğu Almanya, İngiltere ve Fransa'da bu sektördeki firmalar bırakın batmayı, birer dünya devi oldu. Bizde de sektör disiplin altına alınırsa dünya devleri çıkabilir.''
 
Perakende sektörünün disiplin altına alındığı Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde yıllık cirosu 150-300 milyar dolar arasında değişen dev perakende firmalarının bulunduğunu anlatan Songör, Türkiye'de geleneksel ve organize tüm perakendecilik hareketinin 150 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.
 
Songör, AVM'lerin pazar günü kapalı olması önerisine en fazla yurt dışı orijinli şirketlerin tepki gösterdiğini öne sürerek, ''Kendi ülkelerinde pazar günleri AVM'lerin kapalı olmasına itiraz etmeyip, Türkiye'de veryansın etmelerini anlamak mümkün değil'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA