• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alışkanlıklarını Türkiyede değiştirdiler
21 Haziran 2013 Cuma 16:46

Alışkanlıklarını Türkiyede değiştirdiler

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilmekte olan “Alışkanlıklarını Değiştir-Change Your Habits” adlı gençlik değişim projesi 16-23 Haziran 2013 tarihle
Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, proje katılımcısı gençlerle Augustus Otel'de düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.
"TÜRKİYE HUZURLU VE GÜVENLİ BİR ÜLKE"
Yabancı gençleri ülkemizde misafir etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Kalaycı, "Aranızda ülkemize ilk kez gelen arkadaşlar var. Türkiye'nin ne kadar güvenli, huzurlu, barışçı, güler  yüzlü ve sempatik insanlarla dolu bir ülke olduğunu gözlemliyorsunuz. Uluslararası düzeyde yayın yapan bazı ajans ve televizyon kanallarında yansıtılan görüntülerin kasıtlı olarak servis edildiğini ve gerçeği yansıtmadığını sizler yakinen müşahede etmiş oldunuz. Bugüne kadar farklı kurum ve kuruluşlarla iş birliği halinde çok sayıda AB hibe projesine imza attık. Bu kapsamda AB'den son 3 yılda yaklaşık 700 bin Euro'luk hibe kazandık. Grup Mavi Ateş ile birlikte 'Alışkınlıklarını Değiştir' adlı proje kapsamında ülkemizde bulunan Litvanya, Polonya, Romanya ve ülkemizin farklı şehirlerinden gelen gençlerimizi Konya'mızda misafir ediyoruz. Bu konu ile ilgili Meram Belediyesi olarak daha önce önemli projeler gerçekleştirdik. İlköğretimde okuyan yaklaşık 30 bin öğrenciye tiyatro ile sağlıklı beslenmenin önemi ve obezite hakkında bilgi verdik. Çocuklarımızın doyasıya eğlendiği Pepee Konseri'nde de 10 bin yavrumuza plates topu hediye ettik." diye konuştu.
Grup Mavi Ateş sözcüsü Müjgan Yeter ise, "Sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin olumsuz etkilerinin giderek hissedildiği günümüzde farklı ülke ve kültürlerden gençleri bir araya getirerek sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olmak istiyoruz. Aynı zamanda diğer bir amacımız da kültürler arası etkileşimi sağlayıp AB’ye girme sürecinde bulunan ülkemizi AB'ye üye ülkelere daha iyi anlatıp hakkımızdaki ön yargıları yıkabilmektir." dedi.
Yabancı gençler ise duygularını şöyle özetlediler: "Türkiye'ye ilk geldiğimizde şunu fark ettik: Türk insanları çok misafirperver ve bizi el üstünde tutuyorlar. Burada çok şey öğrendik."
Başkan Kalaycı, projeye katılan gençlerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Öğrencilere İngilizce "Mevlana - Konevi - Meram" kitabını hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA