• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Rıza Alaboyun: ‘Politik amaçla saldırıyorlar’
23 Ocak 2020 Perşembe 10:52

Ali Rıza Alaboyun: ‘Politik amaçla saldırıyorlar’

Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Alaboyun bazı basın yayın organlarında çıkan Kombassan mağdurları Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti şeklindeki haberler ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Bazı basın yayın organlarında çıkan Kombassan mağdurları Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti şeklindeki haberler ile ilgili basın açıklaması yapan Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, “Yapılan bu tür siyasi ziyaret ve eylemler Almanya’da kurulu bulunan Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği (ATDD) ve bu dernek ile birlikte hareket eden 5-6 avukat tarafından organize edilmektedir. Bu dernek başkanı ve kurucularının hiçbirisinin holdingler de hisseleri yoktur. Bu kişilerin kurduğu derneklerin politik amaçlı oluşumlar oldukları bilinmektedir” dedi.

Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği (ATDD) başkanı ve üyelerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde Almanya gezilerini sabote eden kişiler olduğunun basit bir internet araştırmasından görülebileceğini söyleyen Alaboyun, “Sayın Kılıçdaroğlu’nu ziyaretin amacı, bahse konu dernek ve avukatların, basın ve siyaset kurumu üzerinden oluşturdukları mağduriyet algısı ile bugüne kadar sağladıkları kazançlarını sürdürme çabasıdır. Yurt içinde ve yurt dışında açılan davalar nedeni ile sadece Kombassan Holding tarafından bugüne kadar, faizi, cezası ve mahkeme masrafları ile birlikte 550 Milyon TL’ye yakın ödeme yapılmış ve 155 Milyon TL de icraya rehin olarak bırakılmıştır. Yapılan 550 Milyon TL’lik ödemenin yaklaşık 120 - 150 milyon TL’sinin, bu dernek ile bu avukatlara gittiği tahmin edilmektedir.  Dernek ve bahse konu avukatların diğer holding davalarından da yüklü miktarda kazanç sağladıkları dikkate alındığında, elde edilen rantın büyüklüğü kendiliğinden ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

“DOSYA BAŞINA 400 EURO TALEP ETTİLER”

Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği’nin Kombassan ortaklarına gönderdiği mektupta, ortaklardan dosya başına 400 Euro para talep ettiğini vurgulayan Alaboyun, “Ayrıca açılan dava tutarının da %5.4’ünün harç bedeli olarak dernek tarafından peşin istenildiği görülmektedir. Aynı mektupta avukatlık ücreti olarak tahsil edilecek rakamın %15’i müvekkilden alınacak denilmektedir. Holdingler hem siyasal hem de rant kıskacı içerisinde organize bir hareketin kurbanı haline gelmişler ve mağdur olanlar yine ortaklar olmuştur. Geçmişte bu davalar avukatlar tarafından AİHM’ e götürülmüştür. AİHM yaptığı inceleme sonucu İnsan Hakları Sözleşmesinin 34. ve 35. Maddeleri gereği dava başvurusunu görüşmeden reddetmiştir. Ayrıca AİHM’ e bireysel başvuru ücreti alınmazken ve Türkiye’de AYM’ ye bireysel başvuru ücreti için yaklaşık 60 Euro karşılığı TL alınırken, ATDD derneği ile birlikte hareket eden bir avukat, ortaklara gönderdiği mektupta AYM ve AİHM’ e bireysel başvuru ücreti olarak 1.000 Euro paranın kendi hesabına yatırılmasını istemektedir. Dava açan ortaklar, dernek ve avukatları tarafından bir kazanç kapısı haline getirilmiştir. Bu avukatlar ve dernek yöneticileri özellikle Almanya’da bazı cami derneklerinde belirli kişiler aracılığı ile toplantılar düzenleyerek, geçmişte holdinglerin para topladıkları mekânları, şu an müvekkil toplama merkezlerine dönüştürmüşlerdir” dedi.

“BİZİ, İSLAMİ HOLDİNG DİYE HEDEF TAHTASINA KOYMUŞLARDI”

Holding mağdurlarını savunduklarını iddia edenlerin, geçmişte Holdingleri, ’İslami Holding’, ‘Yeşil Sermaye’ diye hedef tahtasına koyduklarını ifade eden Alaboyun, ”28 Şubat döneminde 72.000 kurucu ortağın mal varlığının %85’ inin erimesine neden olanlar bu kafa yapısındaki kişilerdir. Bu dernek ve avukatları tarafından açılan davalar sonucu konulan tedbirler ve icralar nedeni ile YİMPAŞ Holding çalışamaz hale gelmiş, 110.000 civarındaki ortağın mal varlığı erimiştir. Aynı şeyi Kombassan Holding için de yapmayı planlamışlar, fakat Kombassan Holding üreterek kazandığını, davalara ve avukatlara ödemek zorunda kalarak ağır bir bedel ödemiş ve yasanın çıkması ile bu kıskaçtan kurtulmuştur. Bu davalara yapılan ödemeler nedeni ile yeni yatırımlar yapılamamış ve ortaklara kar payı dağıtılamamıştır. Davalar için yapılan yüklü ödemelere rağmen, iyi bir yönetim tarzı ile mal varlığı %15’ e düşmüş olan holdingin mal varlığı bugün itibariyle %55-60’lar seviyesine yükseltilmiştir. Eğer bu davalar için ödemeler yapılmamış olsa idi 20 yıl önceki mal varlığının tamamını bir, iki yılda yeniden kazanmak mümkün olabilecekti. Holdingimizdeki olumlu gelişmeler ve iyileşmeler hisselerimizin değerine de yansımış ve BIST 100’de işlem gören hisselerimiz son üç yılda yaklaşık 7 kata yakın değer kazanmıştır” diye konuştu.

“HİSSELER DEVLET GÜVENCESİ ALTINA ALINMIŞTIR”

Geçtiğimiz günlerde çıkan yasa ile, holdinge karşı dava açmış veya açmamış olsun, tüm hissedarların ortaklıklarının ve hisselerinin devlet güvencesi altına alındığını söyleyen Alaboyun, “Yasa ile 100.000 civarındaki ortağın ve 10.000 civarındaki çalışanın hakkı korunmuştur. Dava açan ortakların avukatları karşısında zor duruma düşmemeleri için ilgili kanun gereği, maktu vekâlet ücreti holdingimiz tarafından üstlenilecektir. Yürürlüğe giren yasa kapsamında holdingimiz tarafından bu avukatlara ödenecek maktu ücretlerin tutarı 10 Milyon TL civarında olması beklenmektedir. Kısacası her hâlükârda kazananlar ATDD Derneği ve avukatları olmuştur. BMM Araştırma Komisyonu sonrası yapılan yasal değişiklikler ile ekonomiye kazandırılarak borsaya açılan, geçmişten birçok dersler çıkartan bu holdingler üzerinden mağduriyet algısı yaratma ve siyasi bir rant sağlama çabalarının etik olmadığına inanıyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA