• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Ekber Salihi Mevlanayı ziyaret etti
18 Ocak 2012 Çarşamba 14:14

Ali Ekber Salihi Mevlana'yı ziyaret etti

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, resmi bir ziyaret için geldiği Türkiye'de ilk durak olarak Konya'ya geldi.
İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, resmi bir ziyaret için geldiği Türkiye'de ilk durak olarak Konya'ya geldi.
Özel uçağıyla Konya Havaalanı'na gelen Bakan Ali Ekber Salihi'yi Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve protokol üyeleri karşıladı. Bakan Salihi ve beraberindeki heyet, havaalanının ardından Mevlana Müzesi'ne geçti. Müzeyi ziyaret eden Bakan Salihi, müzedeki Farsça eserleri tek tek inceleyerek müze müdürü Yusuf Benli ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan'dan bilgi aldı. Hz. Mevlana'nın sandukası başında dua eden Bakan Salihi, müzede bulunan Farsça Mesneviler ve el yazması Kur'an-ı Kerim'leri dikkatle
inceledi.
Müze çıkışı basın mensuplarına kısa bir değerlendirmede bulunan Bakan Salihi, İran İslam Cumhuriyeti ile Türkiye'nin ikili ilişkilerinin çok özel ilişkiler olduğunu belirterek, "Ben bir Dışişleri Bakanı olarak en çok görüşme yaptığım Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu oluyor. Geçen yıl en az 7-8 kez kendisiyle yüz yüze ve telefonla görüşmelerim oldu. Buraya gelmeden önceki gece 23.00'de de kendisiyle telefonda görüştüm. İki ülke arasındaki siyasi istişareler devam ediyor. Bölgenin iki büyük halkı, devleti
bölgede özel bir konuma sahiptir. İki milletin geçmişe dayanan tarihleri vardır. İlişkilerimiz de iç içe geçmiştir. Bölgedeki değişiklikler ve gelişmeler bu siyasi istişarelerin önemini daha da artırmıştır. Bugün Türkiye'deki üst düzey makamlarla görüşmelerim olacak. Ekonomi ve karma ekonomi toplantıları gerçekleştirilecek. Bu toplantılar sonucu mutabakat zabıtları imzalanacak ve iki ülke arasındaki ticaret hacmini artıracak görüşmeler yapılacak" dedi.
Bakan Salihi ve beraberindeki heyet, Mevlana Müzesi ziyaretinin ardından Ankara'ya hareket etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA