• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Demir: Sınavlar şeffaflaşacak
08 Kasım 2012 Perşembe 21:51

Ali Demir: Sınavlar şeffaflaşacak

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, milletvekillerinin sorularını yanıtlayan ÖSYM Başkanı Ali Demir, bu yıl 5 bin sınav salonunda yapılan kamera ile kayıt sisteminin tüm salonlara yayılacağını söyledi

ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2013'teki sınavlarda tüm salonlarda kamerayla kayıt yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

Demir, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, milletvekillerinin eleştiri ve sorularını cevaplandırdı.

Sınavlarda salon içerisinde toplu kopya girişimleri olduğuna da dikkati çeken Demir, şöyle devam etti:

''Bunu engellemek için de 2012 yılındaki rastgele seçilmiş 5 bin salonda kamerayla kayıt yapılmaya başlanmıştır. Hedefimiz 2013'te tüm salonlarda kamerayla kayıt yapmak ve böylece sınavın tamamıyla şeffaf bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır'' dedi.

'YENİ SINAVLAR GELİŞTİRMELİYİZ'
Şeffaflığı sağlamanın diğer yolunun da adayların cevap kağıdını görebilmesi, puanını hesap edebilmesi ve kendisine hiçbir haksızlık yapılmadan emin bir şekilde sınav sonucunu kabullenmesi olduğunun altını çizen Demir, şunları söyledi:

''Sadece sınavın güvenliği, hak ve adalet ölçüsünde yapılması değil, ÖSYM olarak yeni sınav şekilleri de geliştirmek zorundayız. Buna bir örnek, dünyada ilk olarak yaptığımız özürlü memur seçme sınavıdır. Vatandaşlar sorunsuz bir şekilde sınava alınmış ve hiçbir problem olmadan yerleştirmeleri hak ettikleri şekilde yapılmıştır.

'2012 KPSS'DEKİ SIZMA ASILSIZ'
2012 KPSS'de hem sızma hem de soruların çalındığı iddiası tamamen asılsızdır. Çok teknik incelemelerle böyle bir sızmanın olmadığına emin olduğumuz için devam ettik ve sonuçlarımızı açıkladık.''

HEDEF: BÜYÜK SORU BANKASI
Demir, ÖSYM olarak hedeflerini, ''bugüne kadar oluşturulmamış soru bankasını bir an önce oluşturmak, elektronik sınava hazırlanmak, nitelikli sınav planlarını yapmak, açık uçlu sınavlar yapabilmek, değerlendirmeyi bilimsel ortamlarda yapmak ve en kısa zamanda sonuçları açıklamak'' olarak sıraladı. Demir, ''Bütün bunlarda temel vizyonumuz herkesin kendi sınav sonucunu kendisinin hesap edebildiği adil bir sınav sistemini Türkiye'ye kazandırmaktır'' dedi.

'CEVAP KAĞITSIZ PUAN'A YALANLAMA
Geçen yıl yapılan YGS'de 4 adayın cevap kağıdı olmadığı halde puan aldığı iddiasının tamamen gerçek dışı olduğunu ifade eden Demir, bu sınavda 4 adayın cevap kağıdının kuruma ulaşmadığını ancak adayların eş değer sınava alındığını ve aldıkları puanlarla değerlendirmelerinin yapıldığını anlattı. Demir, bu sınavda hiçbir adaya hak etmediği bir puanın verilmediğini söyledi.

Farklı soru kitapçığı uygulamasına geçildiğini de anımsatan Demir, bu sayede sınav ticaretinin tamamen ortadan kaldırıldığını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA