• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Babacanın krizden çıkış formülü
13 Ağustos 2009 Perşembe 12:23

Ali Babacan'ın krizden çıkış formülü

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, toplantıda önemli açıklamalar yaptı.
Türkiye krizi çabuk atlatacağını ve krizden asgari düzeyde etkileneceğini söyleyen Babacan, ‘Bu dönemler zor dönmeler. Bu dönemleri bazı programları uygulayarak bazı kararlar alarak aşacağız. 2010-2011 dönemi daha rahat geçecek. Kararrlı amin adımlarla yolumuza devam edeceğiz.Biz Türkiye'yi çok daha öngörülebilir bir ülke haline getireceğiz, kimseyi şaşırtmayacağız. Bir yıl önce ne söylüyorsak bir yıl sonra da arkasında duracağız. Çok açık ve şeffaf olacağız, cesaretle sorunların üzerine gideceğiz.Bizim en büyük kaynağımız geniş toprağımız, suyumuz, yetişmiş işgücümüz ve genç nüfusumuzdur. Alınan kararların takipçisi olacağiz. Kararlı olacağız. açık olacağız. Hiç bir şeyi hiç bir kimseden saklamayacağız.Gemimizin rotasını belirleyeceğiz Ve gemimizi sağlam tutacağız. Kararlılık ve cesur olmak önemlidir. Öngörülebilir olmak önemlidir. Türkiye'nin başarılı olacak gücü ve kaynağı vardır.’ dedi
 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da "Ezberler bozuldu artık yeni dünya düzeni var. Med-cezirlere kapılmamalıyız. Sular çekilince dibi boylamamalıyız. Buna karşı tedbir alarak krizden çabuk çıkmanın yollarını aramalıyız. Yatırım teşvik sistemi önemli bir başlangıçtır. Gereksiz tartışmalarla fırsatlar kaçmamalı." dedi.

Yeni işyeri açmada yüzde 18 azalma olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, üretim artışının sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Meccut kapasitenin işler haline getirilmesinin önemine de dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, bugünü kurtarmadan yarına ulaşılamayacağını söyledi.

Hükümetin üreticinin üzerindeki istihdam yükünü azaltmasından ötürü duyduğu memnuniyeti de dile getiren Hisarcıklıoğlu, Konya Ovası Projesi'nin önemine de dikkat çekti.

Yeni pazar arayışlarının önemine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, bu çabaları takdirle karşıladığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ‘Bütçe açığının ekonomik istikrarı tehdit etmemesi için yeniden mali disiplin tesis edecek adımlara ihtiyaç vardır. Bu yeni girişimlerin yeni bir ivme katacağına inanıyorum.’ Dedi.
 
Dünya ekonomi yönetimi aldığı önlemlerde başarılı oldu gibi göründüğünü ifade eden TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, ‘Türkiye'nin bu krizden etkilenmemesi söz konusu değildi. En kötü geri kaldı ama bu krizden hızlı çıkış anlamına da gelmiyor. Önümüzde daha uzun bir süreç var. Türkiye bir finans krizi yaşamadı çünkü 2001'de yaşamış ve çeşitli önlemler almıştık. Ama 2001'den sonra toparlanmayı ihracatla yapmış iken şimdi ihracat pazarları daraldı. Burada ihracatımızın az olduğu pazarlara yönelme stratejisini doğru buluyoruz.Bütçe açığı kontrol altına alınamazsa ekonomi için ciddi risk olacak.Orta vadeli programı bekliyoruz. Bu programla önemli yapısal reformlar gerçekleştirilmeli. Kayıt dışı ekonomi ile inanarak yapacağımız bir mücadele kaçınılmaz hale geldi.’ dedi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA