• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aleviler net olursa bu sorunu çözeriz
26 Mayıs 2014 Pazartesi 08:44

Aleviler net olursa bu sorunu çözeriz

Başbakan Tayyip Erdoğan, Alevilerin sorunlarının çözümü için çalışmalarının olduğunu belirterek, Alevi kanaat önderleriyle görüşmeyi planladıklarını söyledi. Erdoğan, 'Alevi kanaat önderlerini daha kararlı göremediğimiz için üzülüyoruz. Onların kararlılığı, özellikle Alevi aydınlarımızın kararlılığı, bir çok şeyi değiştirmeye yetecek' dedi.

 

Almanya'da onbinlerce gurbetçiyle buluşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye dönüşü sırasında beraberindeki basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Geçmişte de Almanya'ya ziyaretleriniz oldu. Şimdi yapılan bu karalama kampanyasını neye bağlıyorsunuz?

Avrupa'da yaşayan vatandaşların belli aralıklarla böyle toplantıların yapılması konusunda beklentileri var. Hele hele içerde ve dışarıdaki bazı yanlışları gördükçe de buradaki vatandaşlarımızın ulusal hassasiyetleri iyice artıyor. 'Gelmeyin kampanyasına' rağmen Almanya'ya gitmemiz oradaki vatandaşları motive etti. Demek ki bazı arkadaşların 'acaba gitsek mi gitmesek mi?' gibi bazı yaklaşımları pek doğru değil. Bizim gitmemiz lazım.

Özellikle burada gerek bölücü terör örgütü, gerekse 'Alisiz Alevilik' diye burada bir çalışma var. Bunlar ülkemize de nüfuz etmenin gayreti içindeler. Biz bunu defaatle Alman yönetimine bildirdik, uyardık, ikaz ettik. Alman Hükümeti ve ilgilileri, verdiğimiz mesajları dikkatli bir şekilde değerlendirecektir. UETD'nin 10. kuruluş yıldönümünün kutlanması sırasında hatmi şerif ve Kur'an-ı Kerim okunup şehitlerin ruhlarına hediye edilmesi kimin nerede olduğunu göstermesi bakımından çok anlamlıydı. Bu bakımdan aklıselim galip gelecektir diye düşünüyorum.

ALMANYA İYİ BİZE EVSAHİPLİĞİ YAPTI

Türkiye'deki bir kısım medya ile Almanya'daki bir kısım medyanın organize bir şekilde engelleme gayreti oldu ancak onların istediği gerçekleşmedi. Gerçekten Alman yönetimi de burada hassas bir ev sahipliği yaparak, havaalanından salona kadar, daha sonra da salondan havalimanına kadar çok güzel bir şekilde her yerde gerekeni yaptı.

Almanya'ya gitmeden önce Merkel ile görüştünüz. Bu konuşma nasıldı ve AB sürecinde Merkel'den farklı bir adım bekliyor muyuz?

Gerek Merkel gerekse Gabriel yeni döneme olumlu bir giriş yaptılar. Öyle zannediyorum ki inşallah AB bu fasıllarla ilgili, özellikle yargı, şimdi önümüzde 23-24 fasıl var, işi kolaylaştıracak. Gelen haberler o istikamette.

ARALARINDA BİRLİK YOK

Gezi olaylarından bu yana bir takım eylemler yapıldı ve buralarda Alevi vatandaşların öne çıkartıldığının görüyoruz. Size göre neler oluyor, Almanya'daki gelişmeleri de dikkate alırsak, Türkiye'de Alevilerle ilgili bir plan mı var?

Biliyorsunuz, Alevi vatandaşlarımızın arasında aslında Türkiye'de bir yeknesaklık yok. Çok farklı gruplar var. Almanya'dakilerin durumu ise Türkiye'deki Alevi vatandaşlarımızdan çok daha farklı... İsim vermeyeceğim ama bir ara CHP'den aday olmak istemişti, sonra başarılı olamadı, bir kişi var. Almanya'da bu işi kurcalayan, karıştıran o. Tabii Türkiye ile bunların kopuk olması oradan geliyor. Alevi vatandaşlardan oy noktasında çok ciddi bir destek aldığımızı söyleyemeyiz ama CHP'den sonra yine en fazla desteği biz alıyoruz. Biz yüzde 9 civarında bir destek alıyoruz. Okmeydanı'ndaki son hadiselerde hayatını kaybeden iki kişiden biri Alevi. Ben her iki gencimize de Allah'tan rahmet diliyorum. Fakat o bölge ne yazık ki DHKP-C terör örgütü başta olmak üzere bazı örgütlerin bir kuluçka yuvası haline geldi. Şu anda tabii gereği yapılacak, o ayrı bir konu.

BAKANIMIZ ÇALIŞIYOR

Alevilere yönelik çalıştaylar devam edecek mi? Alevi kanaat önderleri ile görüşme planınız var mı?

Böyle bir plan yok diyemem, var. Şu anda ilgili bakan arkadaşımın da bu yönde bir çalışması, gayreti var. Alevi kanaat önderlerini daha kararlı göremediğimiz için üzülüyoruz. Onların kararlılığı, özellikle Alevi aydınlarımızın kararlılığı, bir çok şeyi değiştirmeye yetecek. Onları terörize etmeye çalışan illegal örgütlere karşı Alevi vatandaşlarımızın duruşu çok önemli. Teröre bulaşanların içinde Sünniler yok mu var. Bunu da görmemiz lazım. Burada onların 'inanca yönelik duygularını kullanabiliyorlar mı?' mesele budur. Buna müsaade etmemek lazım. Ben herhangi bir inanç grubu ile görüşmede hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Yeter ki biz birbirimizi rahatlıkla anlayabilelim. Rahatlıkla dinleyebilelim. Mesela dün bir paket getirdiler. Birçok konu var. Mesela diyorlar ki maaş. Diğer grup kalkıyor diyor ki hayır biz devletten maaş almayız. Biz bu devletin maaşlı memuru haline gelemeyiz.

BELEDİYELER DESTEKLİYOR

Mesela bizim şu anda devlet olarak, diyorlar ya cemevleri falan... Camiyi devlet yaptırmıyor ki cemevlerini devlet yaptırsın. Yer noktasında aslında belediyelerimiz her türlü tahsisi yapıyor, burada da bir sıkıntı yok. Ama tanımlamalar konusunda sıkıntı var. Diyanet bu noktada diyor ki: 'Biz buna mabet diyemeyiz.' Çünkü, Türkiye'deki Alevi vatandaşlarımızın kahir ekseriyeti ne diyor? 'Ben Müslümanım' diyor. Aleviliği Müslümanlık'tan ayrı bir din olarak ileri sürmüyor. Türkiye'deki Alevi vatandaşlarımız, 'Ben, Müslümanım' dediğine göre, o zaman bir bölünmeye zemin hazırlamamak gerek.

Cemevleri noktasında fikir birliğine kavuşulamamış olsa da yapımına belediyeler aracılığıyla destek verdik. Bazıları Diyanet'in kaldırılmasını teklif ediyor. Diyanet, bir defa anayasa hükmüdür. Türkiye'de şu anda böyle bir şeyin yapılması kabul edilebilir mi, edilemez mi? Böyle bir şey kabul edilemez.

Pensilvanya işin tam göbeğinde

Gezi'den itibaren bir gerginlik yaratılmaya çalışıldı. Bu gerginliğin Pensilvanya neresinde?

Pensilvanya, bu işin tam göbeğinde. Hangi taşı kaldırsan altından o çıkıyor. Bu denli işin içinde. Ve maalesef farklı dini gruplarla dinler arası diyaloğu kurabilen Pensilvanya, kendi ülkesinde Müslüman kardeşleri ile diyaloğu kuramamış, onları çok farklı bir şekilde itham etmeye başlamıştır. Bu, üzerinde çok düşünülmesi gereken bir şey. Bunun cevabının birinci derece onlarla bulunması lazım.

Paralel yapıyla alakalı soruşturma süreci ne durumda?

Türkiye'dekilerden, Pensilvanya'daki zatın arkasında, izinde olanlardan bazılarının yavaş yavaş Türkiye'den kaçmaya başladıklarını görüyoruz. Şu anda bir de o başladı. Malumunuz, bu işin en güçlü iki ayağı var. Birisi yargıdır, birisi güvenliktir. Yargıda ve güvenlikte bunların mevcut yapılanmaları, onların kendilerini güçlü olduklarını iddia ettikleri bir alan. Ama çözeceğiz o işi. Bu işin böyle yürümesi mümkün değil. Şu anda bu süreç içerisinde ne gerekiyorsa arkadaşlarımız bunu yapıyor. Soruşturma sürecine ilişkin bir takvim var ancak ilan edilecek bir takvim değil. Anlayış olarak bu, yerleşmiştir. Çünkü bu, bizim ulusal birliğimizi tehdit eden bir yapılanmadır. Böyle bir yapılanmayı eğer biz çökertmezsek ülkemizin geleceği için çok ciddi sıkıntı verecektir.

DEVLETİN OKULLARI BİZE YETER

Dershaneleri bırakın dediniz. Üniversite seviyesinde yatay geçişten de bahsedildi. YÖK'ün bir çalışması var mı?

Oraya da gerekli mesajları verdik. Zaten bizim meydanlarda verdiğimiz mesaj odur. Ona göre YÖK hazırlığını yapsın. İlköğretim orta, lise için hazırlıklarımız var. Yurtlar noktasında hazırlıklarımızı şimdiden yapıyoruz. Önümüzdeki yıl bu noktada sıkıntı yaşanmasın istiyoruz. Devletin okulları bize yeter. Pensilvanya'ya sermaye oluşturmanın da bir anlamı yok.

Haziran ortasında adayımızı açıklarız

Almanya'daki programınız, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin Almanya'dan başlatıldığı şeklinde bazı gazetelere yansıyacak. Cumhurbaşkanlığı konusunda istişareleriniz tamamlandı mı?

İstişareleri daha henüz tamamlamadık. Almanya'daki STK'larla yaptığımız toplantıda 'Bizi bir çağırıp, istişare yapmayacak mısınız?' dediler. Bu istişarenin nereye geldiğini gösteriyor. Onlarla görüşeceğim gibi, Türkiye'deki STK'larla da görüşmelerim olabilir. Önümüzdeki haftadan itibaren onları ziyaret etmeye başlayacağım. Göstereceğimiz aday hakkındaki kanaatleri belli olan STK'ları ziyaret etmek zaman kaybı olacak. Hakikaten kendisinden özellikle ülkemizin ortak değerleri noktasında destek alabileceğimizi düşündüğümüz STK'ları ziyaret ederek onların hem geleceğe yönelik ufuk verme düşüncelerini alacağım. Yurtdışındaki STK'ları da topluca iki üç grup halinde davet edeceğim.

Adayınızı hangi tarihte açıklayacaksınız?

Mayıs sonu demiştik ama şu gelişmelerden sonra Haziran'ın ortaları olabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA