• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları Arafatta
20 Şubat 2014 Perşembe 17:21

Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları Arafat'ta

Umre vazifesini yerine getiren Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları, kutsal yolcuğulun son durağı Mekke'de Arafat'a çıkıp dua etti.
Mekke'de umre vazifesini yerine getiren Alevi dedeleri ile Bektaşi babaları, Arafat'a çıkıp dua etti. Kafile, Sevr ve Hira Mağarası'nın bulunduğu Nur Dağını, Müzdelife, Mina, sahabelerin yattığı Cennet-ül Mualla kabristanı ile şeytan taşlama alanlarını da gördü.
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik himayesinde, Turizm ve Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından gerçekleştirilen kutsal yolculukta, Alevi dedeleri ve bektaşi babaları Mekke'de ziyaretler de bulundu.
 
 
Grup, ilk önce Hz. Muhammed'in Medine'ye hicret ettiği sırada, Mekke'li müşriklerden saklandığı mağarının bulunduğu Sevr Dağı'nı gördü. Mağara engebeli bir alanda ve yüksekte bulunduğu için kafile, dağın eteklerinde yetkililerden bilgi aldı.
 
 
Daha sonra Hz. Adem ve Hz. Havva'nın cennetten ayrıldıktan sonra buluştuğu, Hz. Muhammed'in veda hutbesi konuşmasını yaptığı Arafat'a giden Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları, burada dualar etti.
 
 
Ardından, Müzdelife ve Mina'yı gören, sonrasında da şeytan taşlama mahalline giden kafile, burada yetkililerden bilgi aldı ve dualar etti. Kafile, Hz. Muhammed'in dedesi Abdülmuttalip, amcası Ebu Talip, eşi Hz. Hatice, oğulları ve pek çok sahabenin bulunduğu Cennet-ül Mualla Kabristanı'nı ziyaret etti.
 
 
"Alevi Sünni kardeştir"
 
Kutsal yolculuğa katılanlardan Hüseyin Ulucan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yaşından beri cuma namazına gittiğini, Alevi ve Sünni'yi hiçbir zaman ayırmadığını söyledi.
 
 
"Biz bir defa Adem'den dolayı kardeşiz" diyen Ulucan, Alevi ve Sünnilerin kardeş olduğunu vurguladı. Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Ulucan, "Aramızda hiçbir ayrılık yoktur. Dinimiz beraber, Kur'an-ı'mız beraber, imanımız beraber, peygamberimiz beraber, Allahımız beraber" değerlendirmesinde bulundu.
 
 
Alevi Kültür ve Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Altunpınar da yaptığı açıklamada, yolculukta emeği geçenlere teşekkür etti. Bütün dedelerin de organizasyondan memnun olduklarını anlatan Altunpınar, organizasyonu düzenleyelere de teşekkür etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA