• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alaaddin Camii çökecek mi?
09 Şubat 2010 Salı 13:56

Alaaddin Camii çökecek mi?

Konya'da, Selçuklu dönemi eseri Alaaddin Camii'nin de bulunduğu 9 bin yıllık bir höyük olan Alaaddin Tepesi'nin tehdit altında olduğu bildirildi.

Konya'da, Selçuklu dönemi eseri Alaaddin Camii'nin de bulunduğu 9 bin yıllık bir höyük olan Alaaddin Tepesi'nin tehdit altında olduğu bildirildi.
    

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, Konya'da bile pek çok kişinin kent merkezinin ortasında yer alan tarihi Alaaddin Tepesi'nin höyük olduğunu bilmediğini söyledi.
    

Prof. Dr. Tırpan, bilimsel çalışmalar ve arkeolojik kazıların, Alaaddin Tepesi'nin de tıpkı Çatalhöyük gibi yaklaşık 9 bin yıllık tarihi olduğunu ortaya koyduğunu, bu höyüğün Konya'da yaşamın ilk başladığı yer özelliği taşıdığını ifade etti.
    
     -TEDBİR ALINMAZSA ALAADDİN CAMİİ'NİN ÇÖKECEĞİ İDDİASI-
    

''Konya'nın adeta çekirdeği olan bu çok önemli tarihi bölge tehdit altındadır'' diyen Tırpan, şunları kaydetti: ''Alaaddin Tepesi'nde sadece 9 bin yıl önceki insana ait kalıntılar değil Frigler, Hititler ve daha da önemlisi Anadolu'da ilk Türk medeniyetini kuran Anadolu Selçuklu Devleti'nin izleri bulunuyor. Çünkü Alaaddin Tepesi, Anadolu Selçuklu Devleti'nin merkezi, Sultan Alaaddin'in sarayının kalıntıları ile tarihi Alaaddin Camii'nin bulunduğu bir bölgedir. Selçuklu döneminin simgelerinden Alaaddin Camii'nin hızla tahrip olmasının nedeni, tepe üzerindeki yüktür. Alaaddin Tepesi üzerinde orduevi, konferans salonu ve su deposunun bulunması doğru değil. Ayrıca üzeri otomobil parkı olarak kullanılıyor. Alaaddin Tepesi çevresindeki tramvayın geçişi yasaklanmalı, tepe çevresi trafiğe kapatılmalıdır.Alınacak önlemler yine kentin Selçuklu'ya başkentlik yaptığı döneme ait şaheserler olan yakındaki Karatay ve İnceminare medreselerini de kurtaracaktır. Bu yapılmadığı sürece tarihi Alaaddin Camii çökecek, restorasyonlar da kar etmeyecektir.''
    

Prof. Dr. Tırpan, Alaaddin Tepesi'ne dikilen tek ağacın bile kökleriyle tarihi dokuya zarar verdiğini, ilk adımın Konya'da yıllardır bir türlü yapılamayan Koruma Amaçlı İmar Planı'nın belediye tarafından acilen hayata geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
    

Vakıflar Konya Bölge Müdürü İbrahim Genç, hızla yıpranan Alaaddin Tepesi'nde acilen restorasyon yapılması gerektiği ancak restorasyonun çeşitli nedenlerle geciktiğini açıklamıştı.
 
-Murat Aslan-
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Davutoğlu: "Rabbim onlardan razı olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA