• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akyürek: Zamanın ruhunu kavramak gerekiyor
20 Eylül 2012 Perşembe 16:16

Akyürek: Zamanın ruhunu kavramak gerekiyor

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı 9'uncu Bölge Toplantısına katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehirlerin fırsatları iyi değerlendirmesinin önemine dikkat...
AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı 9'uncu Bölge Toplantısı’na katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehirlerin fırsatları iyi değerlendirmesinin önemine dikkat çekerek, tarihte birçok önemli şehrin değişimi okuyamadığı, zamanın ruhunu kavrayamadığı sonradan önemini kaybettiğini vurguladı.
 
AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı 9'uncu Bölge Toplantısı, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Milli Savunma eski Bakanı ve Antalya Milletvekili Vecdi Gönül, milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, belediye başkanları, il ve ilçe başkanları, belediye ve il genel meclis üyelerinin katılımıyla Antalya’da yapıldı.
Toplantıda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, toplantının amacının yerel yöneticiler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, yeni kent politikaları oluşturmak ve yaklaşan yerel seçimler öncesinde seçim stratejileri üzerinde fikir alışverişi yapmak olduğunu vurguladı.
YEREL YÖNETİM MEVZUATI
Yerel yönetimlerin dinamik bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Tanrıverdi, “Değişen ve gelişen dünya şartlarına göre ekonomik ve sosyal yapıdaki değişimlere göre yerel yönetimlerde kendini yenilemelidir. Ülkemizin şehirlerimizin nüfusları ile birlikte ihtiyaçları da büyümekte çeşitlenmektedir. AK Parti yerel yönetimlere elverdiği önemi açıkça göstermiş, merkezi yönetimde olan bir çok imkan, kaynak yerel ve yerindelik anlayışı ile yerel yönetimlere devredilmiştir” dedi.
Tanrıverdi, Konya ile Antalya’ya aynı oranda hizmet verildiğini, ayırımcılık yapılmadığını söyledi. Hiç kimsenin, ‘Bizim imkanlarımız kısıtlanıyor, ayrımcılık yapılıyor’ diyemeyeceğini anlatan Tanrıverdi, “Aynı imkanlarla, aynı paralarla yapılan hizmetleri kıyaslayın. Belediyecilikteki farkı görün. Hizmet aşkının ne kadar önemli olduğunu görün” diye konuştu.
BAŞKAN AKYÜREK KONYA BELEDİYECİLİĞİNİ ANLATTI
Toplantıda belediye çalışmaları ile ilgili bir konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’daki belediyecilik çalışmaları ile Türkiye’ye model olan Sosyal Doku Haritası, Sosyal Kart, Kadem ve Mahalle Meclisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
DEĞİŞİMİ OKUMAK GEREKİYOR
Konuşmasında şehirlerin fırsatları iyi değerlendirmesinin önemine dikkat çeken Başkan Akyürek, tarihte birçok önemli şehrin değişimi okuyamadığı, zamanın ruhunu kavrayamadığı sonradan önemini kaybettiğini vurguladı. Başkan Akyürek, Konya’nın son 40 yıllık süreçte fırsatları iyi değerlendirerek 1 milyon 100 bin nüfuslu, 4 üniversitesi olan, ciddi bir sanayisi olan, “Bir başkent daima başkenttir” ifadesinde manasını bulan gelişimi göstermeye başladığını ifade etti.
BİRÇOK ÖNEMLİ HİZMETE İMZA ATTIK
8 yıllık belediyecilik sürecinde çok sayıda hizmete imza attıklarını kaydeden Başkan Akyürek, “Şehir merkezinde yeşil alan miktarı 3 katına çıktı. Konya’da yayalar için yapılanlar da dahil toplam 60 alt ve üst geçidin 52 tanesini son 8 yılda Konya’ya kazandırdık. Yol kalitesi, asfalt kalitesi, sosyal-kültürel çalışmalar ve her alanda birçok önemli hizmete imza attık” dedi.
TOPLANTI FAYDALI GEÇTİ
Toplantının yerel yönetimler açısından son derece faydalı geçtiğini vurgulayan Başkan Akyürek, belediyelerin problemleri, seçim hazırlıkları, belediye çalışmaları ve Büyükşehir Yasası ile ilgili değerlendirmeler yapıldığını ifade etti. Toplantıya Konya’nın yanı sıra Antalya, Karaman, Niğde, Aksaray ve Isparta’nın katıldığını belirten Başkan Akyürek, toplantıda hem karşılıklı deneyim paylaşımı olduğunu hem de yapılacak çalışmaların değerlendirmenin yapıldığını söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA