• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKYÜREK, engelli temsilcileriyle görüştü
03 Aralık 2009 Perşembe 11:37

AKYÜREK, engelli temsilcileriyle görüştü

Konyadaki 5 engelli derneğinin başkan ve temsilcileri 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyüreki ziyaret etti.

Konya’daki 5 engelli derneğinin başkan ve temsilcileri 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti.

Ziyarete; Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan, Konya Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Koç, Türkiye Spastik Engelliler Derneği Genel Başkanı Beyza Çiltaş, İşitme Engelliler Derneği Konya Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Özdemir ile bu derneklerin üyeleri katıldı.

3 Aralık’ın engellilerin sorunlarına çözüm yolları aranması nedeniyle önemli olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, son yıllarda ülke genelinde engellilerin sorunlarının çözümü ile ilgili büyük mesafeler alındığını hatırlattı.

DERNEKLERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ

Engelli dernekleri ile işbirliği içinde Konya’nın “Engelsiz kent” olması için gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Akyürek, belediye olarak ihtiyaç sahibi engelli ailelere destekte bulunduklarını, ücretsiz ulaşım hizmetleri ve suda yüzde 50 indirim uygulamalarının devam ettiğini anımsattı.

3 Aralık 2005 yılında ilk kez hizmete sundukları Özürlüler Şube Müdürlüğü’nün tüm engellilere hizmet verdiğini anımsatan Başkan Akyürek, “Şehrin ana arterlerindeki kavşaklarda sesli uyarı sinyalizasyonları kurarak özürlü vatandaşların kavşaklardan geçişlerini daha güvenli hale getirdik. Yeni yapılan alt ve üst geçitleri engellileri de düşünerek projelendirdik. Bazı yaya üst geçitlerine özürlüler için asansör ilave ettik. Özellikle şehir merkezindeki düzenlemeleri özürlüleri dikkate alarak AB standartlarında geliştirdik” dedi.

ENGELLİLERE DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK

İlköğretim ve lisede okuyan öğrencilerden özürleri yüzde 40’ın üzerinde olanlara eğitim yardımı yapıldığını hatırlatan Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Tam teşekküllü bir ambulansı, engelli kardeşlerimizin hastaneye ve evlerine nakillerinin yapılması için tahsis ettik. Engelli kardeşlerimize tekerlekli sandalye, akülü araç, işitme cihazı, beyaz baston gibi araç ve cihaz desteğimiz sürüyor. Çalışmalarımızda derneklerimizin katkılarını görüyoruz. Bu günün, özürlü kardeşlerimizin sorunlarının çözümünde kilometre taşı olmasını diliyorum. Tüm engelli kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı da, Konya’daki engelli derneklerini bir araya getirdiği için Başkan Akyürek’e teşekkür ederek, Konya’daki dernekler olarak sorunlarını belediyelere rahatlıkla anlatarak çözüm bulduklarını, bundan dolayı da mutlu olduklarını dile getirdi.

Öte yandan, Konya’daki engelli derneklerinin temsilcileri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi’ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA