• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akyürek bir ilki gerçekleştirdi
15 Ekim 2010 Cuma 16:44

Akyürek bir ilki gerçekleştirdi

Japonyanın ilk başkenti olan Narada gerçekleştirilen 12. Dünya Tarihi Kentler Birliğinin Genel Kurulunda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Yönetim Kuruluna seçildi. 2008 yılındaki
Japonya’nın ilk başkenti olan Nara’da gerçekleştirilen 12. Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin Genel Kurulu’nda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Yönetim Kurulu’na seçildi. 2008 yılındaki 11. konferansta Konya’nın gösterdiği performans ve tarihi şehirler arasındaki önemi nedeniyle Başkan Akyürek’e Dünya Tarihi Kentler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği ittifakla teklif edilerek onaylandı.
 
Dünya Tarihi Kentler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği’ni değerlendiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilk kez İslam dünyasından bir şehrin Dünya Tarihi Kentler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildiğini hatırlatarak, bunun medeniyetler arası diyaloğa katkı sağlayacağını kaydetti. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi de Dünya Tarihi Kentler Birliği Üyeliğine Konya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın takdir edilmesinin hem Konya, hem Türkiye, hem de AK Parti adına memnuniyet verici büyük bir gelişme olduğunu belirtti.
 
12. Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı, Japonya’nın tarihi şehirlerinden olan ve ilk başkenti olma özelliğini taşıyan Nara şehrinde gerçekleşti.

Hotel Nikko Nara International Kongre Salonu’nda gerçekleşen konferansın açış konuşmasını yapan Nara Belediye Başkanı Gen Nakagawa, 2010 yılının Nara’nın Japonya’da başkent oluşunun bin 300’üncü yılı olduğunu belirterek, yılda 14 milyon turistin bu tarihi şehre geldiğini söyledi. Nara’nın, “Antik Nara Anıtları” ile UNESCO Dünya Kültür Mirası’na alındığını kaydeden Nakagawa, Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin böyle bir atmosferde gerçekleşmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

HZ. MEVLANA’NIN SÖZÜ AÇILIŞ CÜMLESİ OLDU

Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa da konuşmasına, Hz. Mevlana’nın “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır” sözüyle başladı. Hz. Mevlana’nın bu sözü aynı zamanda toplantı için hazırlanan katalogun da ilk cümlesi oldu.

Kadokawa, “Konya’ya iki kez gittikten sonra; önceden değişik yollarla edindiğim olumsuz izlenimler tamamen ortadan kalktı. Şu an ilişkilerin geliştirilmesinde Konya insanının etkisi çok büyük” şeklinde konuştu. 2008 yılında Konya’da yapılan 11. toplantıyı, bugüne kadar yapılan en kusursuz organizasyon olarak kabul ettiklerini belirten Daisako Kadokawa, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve çalışma arkadaşlarına da teşekkür etti.

DÜNYA BARIŞI ADINA UMUT VERİCİ

Dünya Tarihi Kentler Birliği davetlilerini bir araya getiren yemekte konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, farklı dinden, dilden, renkten yöneticileri bir araya getiren birliğin, bu özelliğiyle dünya barışı adına umut verici olduğunu ifade etti. Belediyecilikte iki önemli konunun şehrin imarı ve insanların mutluluğunun sağlanması olduğunu söyleyen Başkan Akyürek, yerel yönetimlerin bu alanlarda çalışmalarının yeni bir dünyanın kurulmasına büyük katkı sağlayacağını ve tüm dünya tarihi şehir yöneticilerinin dünya barışı için çalışmaları gerektiğini belirtti.

BAŞKAN AKYÜREK DÜNYA TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ YÖNETİMİNDE

4 gün süren ve bugün sona eren Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin son oturumunda 7 kişilik yeni yönetim kurulu üyeleri belirlenirken, yönetime Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de ittifakla seçildi. Başkan Akyürek, alınan kararın Konya ve Türkiye için hayırlı olmasını diledi. Dünya Tarihi Kentler Birliği yönetimine ilk kez İslam dünyasından bir şehrin alındığını hatırlatan Başkan Akyürek, bunun medeniyetler arası diyalog sağlanmasında da önemli bir rol üstleneceğine inandığını kaydetti.

KONYA, TÜRKİYE VE AK PARTİ ADINA MEMNUNİYET VERİCİ

Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi de, 2008 yılında Konya’da yapılan organizasyonun delegasyon heyetinin Türkiye’ye bakışının değişmesinde önemli etkisi olduğunu, bu çerçevede Tahir Akyürek’in ittifakla yönetim kuruluna alınmasının karalaştırıldığını söyledi. Tanrıverdi: “Konya Büyükşehir Belediye Başkanının yeni yönetime takdir edilmesi, hem Konya, hem ülkemiz, hem yerel yönetimler birimimiz ve partimiz adına büyük memnuniyet verici bir olay olmuştur. Başkanımız Tahir Akyürek beye başarılar diliyorum. İnşallah üstün gayretli çalışmalarıyla dünyada iz bırakacak bir performansla Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin misyonuna uygun, tarihin korunması ve kültürün yayılması adına önemli hizmetler vereceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA