• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akvaryum Ücretsiz Olunca Balıklar Telef Oldu
28 Haziran 2011 Salı 23:32

Akvaryum Ücretsiz Olunca Balıklar Telef Oldu

Florya'da açılan dev akvaryuma, 3 gün ücretsiz olması nedeniyle ziyaretçi yağdı. Fotoğraf makinelerinin flaşları, 60-70 balığı telef etti.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, önceki gün açılışında yetkililerden birkaçgün tanıtım amacıyla ücret alınmamasını istemesi üzerine Florya’dakiİstanbul Akvaryum’da dün izdiham yaşandı. Akvaryum’un ücretsiz olduğunuöğrenen İstanbullular da dün sabahın erken saatlerinden itibarenFlorya’ya akın ederek trafiği kilitledi. Ziyaretçilerin en çok ilgisiniköpekbalığı ve yengeçler çekti. Müren balığı, deniz atları, ıstakozlarve vatozlar da özellikle çocuklardan büyük ilgi gördü.

'FLAŞ KULLANMAYIN' ANONSUNU KİMSE DİNLEMİYOR
Bu arada yetkililer, balıklara yaklaşılmaması gerektiğini, bunlarınbazılarının zehirli olduklarını sık sık anons etmek zorunda kalıyorlar.Flaş kullanılmaması uyarısına ise pek aldıran olmuyor ve bu dagörevlileri zor durumda bırakıyor. Çünkü bir görevli, yaklaşık 60-70balığın patlayan flaşlardan etkilenerek öldüklerini söylüyor. Buanonsları da o yüzden sık sık yapmak zorunda kaldıklarını anlatıyor.

'YAĞMUR ORMANLARI'NDA ŞEMSİYE!
Akvaryum'un Yağmur Ormanı temalı bölümde ise aşırı nemden dolayı yukardan sudamlalarının yağması üzerine ziyaretler şemsiyelerini açmak zorundakaldı. Ses ve yağmur efektleriyle gerçeğinden ayırt edilemeyen YağmurOrmanı, 1200 metrekarelik bir alana yayılmış. Burada en çok ilgiyiçekenler dev canlı bitkiler, yapay şelaleler, piranhalar ve iguanalar.

Florya sahilinde 100 bin metrekare büyüklüğünde bir alan üzerine konumlanmış,dünyanın en büyük tematik akvaryumu olduğu açıklanan İstanbul Akvaryum’a girdiğiniz anda, sizi Nuh’un Gemisi karşılıyor. Yani ilk girdiğinizbölüm size Karadeniz’i anlatıyor. LCD ekranlara dokunarak bilgiedinebiliyorsunuz. Ayrıca panellerde de Karadeniz’in oluşumu veKaradeniz’de yaşayan canlılar hakkında çeşitli grafiklerbulabiliyorsunuz.

Daha sonra ise sırayla, İstanbul Boğazı,Marmara, Çanakkale Boğazı, Ege, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, KüreselIsınma, Akdeniz, Cebelitarık Boğazı, Doğu Atlantik (Batık Gemi), OrtaAtlantik, Batı Atlantik, Panama Kanalı, Pasifik, Nautilus (Denizaltı),Yağmur Ormanı alanları yer alıyor. Özetleyecek olursak, 16 tema ve 1yağmur alanına ev sahipliği yapıyor Akvaryum. Tabii ki bu bölgelerindeniz canlıları da akvaryumlarda serbestçe dolaşarak izleyenlere görselbir ziyafet sunuyor.

15 BİN CANLI VAR
Ziyaretçilerin coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’ekadar uzanan bir yolculuk yapabilecekleri 6 bin 800 metreküp sukapasitesine sahip, 2 katlı olarak toplan 22 bin metrekare üzerine inşaedilen İstanbul Akvaryum’da, 1.2 kilometrelik gezi parkuru ve 1500 türeyakın yaklaşık 15 bin canlı çeşidi yer alıyor.

Temalar içerisinde o alanın kültürel, tarihsel, mimari özellikleri, buna uygun dekoratifunsurlar, interaktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylıbilgilerin verildiği, görsel grafiklerin yer aldığı İstanbulAkvaryum’da, irili ufaklı 64 adet tank içersindeki binlerce çeşitcanlıyı gözlemek mümkün.

Çanakkale Boğazı alanında Truva Atı, Ege alanında Poseidon heykeli, Kızıldeniz alanında rengarenk mercanlar,Cebelitarık Boğazı alanında Herkül heykelini geçtikten sonra DoğuAtlantik alanında kendinizi bir anda Liberty adlı batık bir gemininiçinde buluyor; pencerelerinden okyanusa açılıyor ve Atlantik’in zenginsualtı yaşamına tanık oluyorsunuz. Pasifik alanında size tsunami, deprem ve volkanik patlamalar hakkında bilgiler veren dev bir pano bulunuyor.

Okyanus tabanının coğrafi yapısı hakkında ilginç bilgilerin verildiği bubölümde, çok büyük bir deniz anası tankı da ilgi çekiyor. Nautilus(Denizaltı) alanının dekorasyonu, yoğun titreşim, ses ve aydınlatmaefektleri sayesinde, ziyaretçiler gerçek bir denizaltıda seyahatediyormuş hissine kapılıyor. Alandaki ekrandan ziyaretçiler ile konuşanbir kaptanın oynatıldığı filmde, inilen derinliklerdeki canlılarhakkında bilgi veriliyor ve led aydınlatmalı göstergelerden denizaltının kaç metrede olduğunu görebiliyorsunuz.

GİRİŞ 29 TL
Yap İşlet Devret modeliyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen İstanbul Akvaryum Projesi’nin işletmesini 30 yıllığınaNuhoğlu İnşaat, Alt ve Üst Yapı İnşaat, Metal Yapı ve Nas İnşaat’ınkurduğu konsorsiyum olan İstanbul Akvaryum Turizm ve Ticaret Ltd. Şti.üstlenecek. Projenin toplam maliyeti ise 268 milyon TL. İçerisindesinema, tiyatro, çocuk eğlence merkezleri, yiyecek içecek merkezleribulunan Akvaryum’da, 145 mağaza kapasitesine sahip bir de AVM ile 1200araçlık bir otopark alanı yer alıyor.

0-2 yaş grusbuna ücretsizolan Akvaryum’a yetişkinler 29 TL’ye girebiliyor. Öğrenci, öğretmen,engelli, 65 yaş üstü, gazilere 22 TL olan Akvaryum’da 3 kişilik aileücreti 68, 4 kişilik aile ücreti ise 85 TL. Ayrıca gruplara ve seyahatacentalarına da çeşitli indirimler uygulanıyor. Açılış saati sabah 10.00 olan Akvaryum, akşam saat 20.00’ye kadar gezilebiliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA