• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aktif sigortalı sayısında rekor
19 Ocak 2011 Çarşamba 09:25

Aktif sigortalı sayısında rekor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, aktif sigortalı sayısının Kasım 2010 itibariyle 16 milyon 147 bin kişiye ulaştığını, bunun Türkiye'deki sosyal güvenlik tarihinde ''bir rekor olduğunu'' bildirdi
Zararsız, SGK Kavaklıdere lokalinde düzenlediği basın toplantısında 2010 yılının değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin nüfusunun yaklaşık 73 milyonu bulduğunu ve SGK'nın şu an itibariyle 60 milyonun üzerinde nüfusa hizmet verdiğini belirten Zararsız, 2006 yılında yapılan sosyal güvenlik reformu ile SGK'nın sorunları minimize ederek hizmet üretmeye devam ettiğini söyledi.

Sosyal sigortacılık alanında sigortalı ve iş yeri sayılarında önemli artışlar meydana geldiğini anlatan Zararsız, 2009 yılında dünya ve Türkiye'nin ekonomik krizin etkisi altında geçtiğini, bu nedenle aktif sigortalı sayılarında istenilen düzeylere erişilemediğini, bazı zamanlarda düşüş bile olduğunu kaydetti. 2010 yılında, Türkiye'de, ekonomik krizden çıkış noktasında önemli gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte sosyal güvenlik tarihinde bir rekor kırıldığını belirten Zararsız, ''Aktif sigortalı sayımız Kasım 2010 itibariyle 16 milyon 147 bin kişiye ulaşmış durumdadır. İlk kez ekim ayında 16 milyona ulaştık. Kasım ayında da bu trend devam etti. Bu, Türkiye'deki sosyal güvenlik tarihinde 16 milyonlu düzeye gelen ilk dönem olmuştur'' dedi. Aylık alan kişilerdeki artışın, aktif sigortalılardaki artışla karşılaştırıldığında bu kadar yüksek olmadığını dile getiren Zararsız, 2009 yılı kasım ayında 9 milyon 124 bin kişi olan aylık alan sayısının, 2010 yılı kasım ayında, yüzde 3,77'lik artışla 9 milyon 468 bin olarak gerçekleştiğini bildirdi. Zararsız, aktif sigortalı sayısındaki artışın daha yüksek olmasının, kurumun aktif pasif dengelerinin olumluya doğru dönüşmesinde önemli bir gösterge olduğunu söyledi.
        
SANATÇILARIN SİGORTALI OLMASI


Sanatçıların sigortalı olabilmesi konusunda İstanbul'daki bütün sanatçı örgütleriyle toplantılar yapıldığını anlatan Zararsız, ''Bilgilendirme amacıyla ayaklarına kadar gidilip haklarının neler olduğu anlatıldı. Mevcut sistem içerisinde nasıl sigortalı hale gelebilecekleri de kendileriyle paylaşıldı. Meclis'teki kanun geçtikten sonra bu konuda çok daha geniş bir açılım meydana gelecek'' dedi.

Zararsız, emekli aylıklarına yapılan artışla ilgili de ''Ocak 2010 döneminden geçerli olmak üzere, yılın birinci yarısı için TÜFE oranında yüzde 4,62, Temmuz 2010 döneminden geçerli olmak üzere yılın ikinci yarısı için yüzde 3,59 oranında artış yapılması gerekirken, ocak 2010 döneminden geçerli olmak üzere aylık artışı yüzde 4,62'lik TÜFE artışının altında kalan emeklilere seyyanen 60 TL, üzerinde kalanlara ise yüzde 4,62'lik TÜFE artışı verilmiştir. Bu kapsamda 2010 yılı içerisinde emekli aylıkları bakımından kurum olarak ilave yaklaşık 3 milyar 42 milyon TL yükümüz meydana gelmiş oldu'' diye konuştu.

Devlet memurları ve Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin sağlık harcamalarının SGK tarafından karşılanabilmesine dair bir geçiş süresinin öngörüldüğünü hatırlatan Zararsız, bu geçiş süresini beklemeksizin, devlet memurlarının 15 Ocak 2010, TSK personelinin de 15 Ekim 2010 tarihi itibariyle SGK'ya devraldıklarını söyledi. Zararsız, bu kapsamda 5 milyon 838 bin devlet memuru ve bakmakla yükümlü olduğu yakını ile 657 bin TSK personeli ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının sağlık harcamalarının SGK tarafından ödendiğini belirtti.

Özel hastanelerin fark ücretleri konusunda 2010 yılında bir düzenleme yapılarak, özel sağlık hizmet sunucularının belli kriterlere göre sınıflandırıldığını anımsatan Zararsız, sağlık hizmeti sunucularının kişilerden talep edeceği ilave ücrete yüzde 30 ila yüzde 70 arasında sınırlama getirildiğini kaydetti.

SGK Başkanı Zararsız, 2010 yılında hasta sevk kağıdıyla sağlık kuruluşlarına gitme uygulamasının kaldırıldığını ve 1 mart 2010 tarihinden itibaren medula-eczane uygulamasının hayata geçirildiğini söyledi.

Tanı İlişkili Gruplar yönteminin pilot olarak Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde uygulanmaya başlandığını anlatan Zararsız, ''Bu biriken bilgilere göre 2011 yılında biz bu uygulamayı üniversite hastanelerine ve özel hastanelerin tamamına yaygınlaştırarak, Türkiye'deki sağlık finansmanından çağdaş dünyanın uygulamış olduğu global bütçe artı tanı ilişkili grup finansman modeline göre sağlık hizmetlerini karşılamaya çalışacağız'' dedi.
        
GEÇİCİ KAREKOD UYGULAMASINDA SUİSTİMAL VAR


Zararsız, yaklaşık 20 milyon civarında eczane rafları ve depolarında karekodsuz ilaç bulunduğunu, ancak ilaç takip sisteminde 166 milyon 314 bin 847 numaranın kayıtlı olduğunu, belirterek, ''Bu aradaki farkın takdirini kamuoyuna bırakıyorum. 1 Ocaktan itibaren geçici karekodlu ilaçları almak istemediğimizin nedenini de yine sizlerin takdirine bırakıyorum'' dedi.

Türk Eczacılar Birliği'nin 'vatandaşı ilaca erişmekten alı koyuyorlar, vatandaşın sağlığıyla oynuyorlar' şeklindeki iddialarının gerçekle bağdaşmadığını vurgulayan Zararsız, ''Vatandaşımızın G2D'li etiketli diye herhangi bir ilaca erişememesi diye bir şey söz konusu değil. Tek bir vatandaşımız dahi en ucuz ilacından en pahalı ilacına kadar G2D'li olduğundan dolayı 'ben bunu elde edemedim' diye iddiada bulunamaz. Koparılan gürültü bir bardak suda fırtına çıkarmaktır ve çok az sayıdaki bir kesimin elindeki ilacın satış garantisini elde etme amaçlıdır'' dedi.

 Zararsız, ''Sağlık Bakanlığı da bu anlamda tedbirler geliştirdi. Gerek yeşil kartlılar bakımından, gerekse hastanelere yapılan toplu alımlar bakımından G2D'li ürünler alacaklarını ifade ettiler. Dolayısıyla bu anlamda yapılan tartışmalar gerçeği yansıtmayan ve gerçek olmayan bilgiler üzerinden kamuoyunu yanıltarak, haksız birtakım kazançlar elde etmeye yönelik gürültülerdir'' diye konuştu. Zararsız, her bir kutunun maliyetinin ortalama 10 TL olduğunu belirtti.

Bir gazetecinin, ''Kutu başı maliyetinin 10 TL olduğunu söylediniz. Dolayısıyla geçici karekodlu ilaç alımını durdurarak 1,5 milyar TL'lik potansiyel bir yolsuzluğu önlemiş oluyorsunuz doğru mu?'' sorusuna Zararsız, ''Söylediğiniz doğru'' karşılığını verdi.
        
GEREKLİ BİLGİLENDİRME YAPILDI


Emin Zararsız, düzenlenen toplantılarla konunun taraflarının bilgilendirildiğini, Türk Eczacılar Birliği'nin 'bir sabah kalktık ve bu kararlarla karşılaştık' şeklindeki iddialarının gerçekle bağdaşmadığını ifade ederek, ''Değerlendirmeler gerçek veriye dayanarak yapılsa sıkıntı yok, ancak gerçekleri saptayarak bir takım değerlendirmeler yapmanın takdirini sizlere bırakıyorum'' dedi.

Bir gazetecinin ''İlacı ikinci defa almak için yeniden hekime gidilmesi gerekiyor. Bu, vatandaşın ilacı ulaşmasında sorun yaratıyor'' sözleri üzerine, Zararsız, ilaçların ne kadar süreyle kullanılabileceğine dair kuralları bilim tarafından belirlendiğini söyledi.

SİGARAYA SAĞLIK VERGİSİ Mİ GELİYOR?


''İlaçtan hizmet bedeli alınması çalışması başlatıldı mı? Maliye Bakanlığı kısa bir süre önce sigaradan sağlık vergisi alınması konusunda çok net bir şekilde 2011 planlamamızı yaparken ne bir vergi artıracağız, ne bir vergi indireceğiz, ne de yeni bir vergi getireceğiz dedi. Bundan kısa süre sonra sizin 'biz çalışmamızı yaptık hükümete sunduk, buna siyasi irade karar verecek' şeklindeki açıklamanız basına yansıdı. Bu konuda talepkar mısınız?'' sorusuna Zararsız, şu yanıtı verdi:

''Çalışmamızı siyasi iradeye sunduk demedim. Çalışmamız devam ediyor, tamamlandığında siyasi iradeye sunacağız dedim. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Temsilciliği aracılığıyla, Sağlık Bakanlığı Tütün Üst Kurulu ve diğer bazı üniversitelerden kişilerin zaman zaman katılımıyla çalışmalar sürüyor. Sigara konusu, doğrudan doğruya sağlık üzerinde olumsuz etkileri olan bir etken madde. Bu konuda dünya nasıl bir uygulama yapıyor, bu uygulama çerçevesinde sigaraya bağlı hastalıklar dolayısıyla sigara satışı üzerinden herhangi bir şey ilave olarak alınıyor mu yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar tamamlandığında, yine aynı şekilde söylüyorum siyasi iradeye sunacağız. Siyasi irade konuyu değerlendirecek. Şayet kabul ederse ona ilişkin yasal düzenlemeler gerçekleşecek, kabul etmezse biz çalışmamızı yapmış olup siyasi iradenin bilgisine sunmuş oluruz.''
              
PRİM YAPILANDIRMASI


Zararsız, ''Prim yapılandırmasından kaç kişinin yararlanacağına'' yönelik soruya, konunun parlamentonun takvimine göre gündeme geleceğini ve kanunlaşmasının ardından gerekli düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

''2011 yılı emekli maaşları zam farklarının hesaplara yansımadığı söyleniyor. Torba yasa mı bekleniyor?'' sorusu üzerine Zararsız, artışı düzenleyen madde torba tasarıda olduğundan yürürlüğe girmesini beklemek durumunda olduklarını söyledi. Zararsız, Ocak ayında 2010 yılının ikinci altı ayında gerçekleşen TÜFE rakamlarına göre maaşları artırdıklarını belirterek, Şubat ayında, kanunun yetişmesi durumunda hem 60 TL'lik zamma ilişkin düzenlemeleri hem de Ocak ayında buna dair oluşan farkın emeklilere verileceğini bildirdi.

''Af beklentisiyle, vergilerin ödenmemesi gibi bir durum söz konusu mu?'' sorusuna ise Zararsız, ''Gelir idaresi bu konuda bazı açıklamalarda bulunmuştu. Vergi toplama performansında bir düşüş olduğuna dair. Bir miktar düşüş olduğunu biz de gözlemlemiştik. Ama bizim bir şansımız vardı, istihdamda yaşanan genişlemeden dolayı ilave kazanımlarımız, 'nasılda af olacak' diye ödeme alışkanlığından vazgeçen kişi sayısından daha fazla olduğundan, toplamda biz biraz avantajlı olduk'' yanıtını verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA