• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aksinne Mahallesinde kentsel dönüşüm başladı
29 Eylül 2014 Pazartesi 11:34

Aksinne Mahallesi'nde kentsel dönüşüm başladı

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan edilen Aksinne Mahallesi'nde teknik çalışmalar başladı.
Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan edilen Aksinne Mahallesi'nde teknik çalışmalar başladı. 
Belediye Meclisi'nde Ağustos ayında aldıkları kararla Aksinne Mahallesi'ndeki yaklaşık 210 bin metrekarelik alanın “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan edildiğini hatırlatan Başkan Toru, "İlçe merkezindeki bu bölgenin fiziksel durumunun ve çevre görüntüsünün iyileştirilmesi, kentsel yaşam standartlarının yükseltilmesi, her türlü teknik ve sosyal altyapıya sahip nitelikli yaşam alanlarının oluşturulması amacıyla 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 73. maddesi gereğince bu karar alınmıştır. Bu kapsamda hak sahiplerinin gayrimenkullerinin değer tespitlerinin yapılması için arazide teknik çalışmalarımız başlamıştır. Ekiplerimiz tarafından bu bölgede teknik ölçümler, fotoğraflandırma ve diğer teknik çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürmektedir. Bu bölgede aynı zamanda planlama çalışmaları da devam etmektedir" diye konuştu.
 
“AKSİNNE ÇAĞIN GELİŞİMİNİ YAKALAYACAK”
Aksinne Mahallesi'nin Konya’nın en eski yerleşim alanlarından biri olduğunu vurgulayan Başkan Toru, "Merkezi konumu nedeniyle belirli süreçte bu mahallemiz göç almış ve neticede plansız, depreme dayanıksız, doğal afet risklerine karşı korunaksız bir şekilde yapılaşmış, sağlıklı ve yaşanabilir bir kentleşme sürecini yakalayamamıştır. Bölgedeki yapılar zaman içinde mülk sahiplerince terk edilmiş, terk edilen yapılar yıpranmış, dezavantajlı grupların barınma yerleri haline gelmiştir. Bölgede yaşayan çevre sakinlerinin can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurlar artmıştır. Kentsel standartlara uymayan bu çöküntü alanı sosyal, kültürel ve fiziki açıdan problem üreten alan haline gelmiştir. Yoğun ve çarpık yerleşme, yetersiz teknik ve sosyal alt yapı köhnemiş görüntüsüyle fenni, sosyal, ekonomik ve fiziki anlamda günümüz standartlarının oldukça altında kalmıştır. Çözüm için kentsel dönüşüm kararı gerekliydi ve bu kararı alarak hızlı bir şekilde çalışmalara başladık" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA