• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akşehirde yakıt külleri çuvalla toplanacak
15 Ekim 2012 Pazartesi 18:15

Akşehir'de yakıt külleri çuvalla toplanacak

Konyanın Akşehir ilçesinde, soba ve kalorifer yakıtlarının külleri çuvalla toplanacak.
Konya’nın Akşehir ilçesinde, soba ve kalorifer yakıtlarının külleri çuvalla toplanacak.
Akşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, soba ve kalorifer küllerinin artık çuvalla toplanacağı bildirildi. Bu uygulamanın katı atıkların çevreye zarar vermeden, Türkiye ve AB katı atık mevzuatına uyumlu olarak ayrı toplanması, taşınması, geri kazanılması ve düzenli depolanması bileşenlerini kapsayan, Katı Atık Yönetim Sistemi Projesinin hayata geçirilmesi konusunda atılan bir adım olacağı belirtildi. Akşehir Belediyesi tarafından başlatılan Katı Atık Yönetim Sistemi Projesi kapsamında, şehir içindeki çöp konteynırları kaldırılmış, çöpler evlerde ayrıştırılarak poşetlenip dışarıya çıkartılmaya başlanılmıştı. Sobalı evlerde oturan vatandaşların soba kovalarındaki külleri soğuttuktan sonra kömür çuvallarına ya da benzeri bir çuvala doldurarak dışarıya çıkartmaları istendi.
Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, “Evlerde ve iş yerlerinde soba kullanarak ısınan vatandaşlarımızın göstereceği hassasiyetten ötürü şimdiden teşekkür ederim” dedi.
Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, çevre kirliliğinin önlenmesi ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılabilmesi adına yapılan Katı Atık Yönetim Sistemi Projesi’nin bir ayağı olan soba küllerinin çuvallanarak dışarıya çıkartılması sayesinde su, hava, toprak kirliliği, çevre ve insan sağlığı için risk oluşturan faktörlerin azaldığını, çevrenin korunarak iyileştirildiği ve kirlenmesinin engellenildiğine dikkat çekti.
Kalorifer külleri ile ilgili olarak da geçtiğimiz yıllardaki gibi rutin uygulamanın devam edeceği belirtilerek, soba külleri konusundaki şikayetlerin hafta içi 813 52 91 numaralı telefona, hafta sonları 153 numaralı telefona bildirilebileceği açıklandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA