• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akşehirde Nasreddin Hoca vakfı kuruldu
18 Haziran 2016 Cumartesi 11:10

Akşehir'de Nasreddin Hoca vakfı kuruldu

Konya’nın Akşehir ilçesinde Nasreddin Hoca Tanıtım, Kültür, Eğitim, Sanat, Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı adıyla yeni bir vakıf kuruldu.

Vakfın Başkanı Metin Koyuncu düzenlediği bir basın toplantısı ile vakfın amacı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Basın Toplantısına Vakıf Başkanı Metin Koyuncu, Başkan Yardımcısı Özgür Kaçar, Vakıf Sekreteri Kudret Aslım, Yönetim Kurulu Üyeleri Ayşegül Şen, İsmail Hayati İyi, Vakfın denetçileri Mevlüt Karayiğen, Fatih Sünnetçioğlu ve basın mensupları katıldı.
Vakıf Başkanı Metin Koyuncu yaptığı açıklamada, “Vakfımıza adı verilen Nasreddin Hoca’mız dönemin en ünlü eğitim merkezlerinden olan Akşehir’imizde yaşamış hepinizce bilindiği üzere kadılık ve müderrislik gibi görevlerinin yanında; içinde bulunduğu karışıklık ortamında halkın akıl hocası, önderi ve söyleyeceği sözü olarak karşımıza çıkmıştır” dedi.

"NASREDDİN HOCAMIZIN KABRİNİN SİVRİHİSAR’DA OLDUĞUNU İDDİA EDENLERE KARŞI KURULDU"

Nasreddin Hoca’nın, Türk Halk Kültürü'nün, zekasının ve yaşam felsefesinin olduğu kadar, evrensel anlamda sevgi ve hoşgörünün de kaynağı olduğunu söyleyen Koyuncu, “Nasreddin Hoca, ölünceye kadar Akşehir'de yaşamış, Akşehir'de vefat etmiş ve Akşehir'in en eski Selçuklu mezarlığına defnedilmiştir. Bu itibarla geçtiğimiz günlerde anıt mezar yapmak suretiyle Nasreddin Hoca’mızın kabrinin Sivrihisar’da olduğunu iddia edenlere karşı vakfımızın kuruluş işlemlerinin tamamlanarak faaliyete hazır hale gelmiş olmasının da söz konusu çabalara verilen güzel bir cevap ve aynı zamanda hocanın torunlarına yakışır bir davranış olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Vakfın merkezinin Akşehir olduğunu söyleyen Başkan Koyuncu, “Vakfımızın ilk ve öncelikli gayesi Nasreddin Hocanın tanıtılması ve kültürümüze etkilerinin incelenmesi olmak üzere; ülkenin eğitim düzeyinin gelişmesi, sağlıklı ve eğitimli nesiller yetiştirilmesidir. Eğitim kurumu açarak, barınma ihtiyacını gidererek, gerektiğinde burs vererek Akşehir'in ve ülkemizin ilmi, kültürel, sosyal ve ekonomik gelişmesine yardımcı olmak, bilgili ve aydın gençlerin yetişmesine maddi ve manevi destek sağlamak vakfımızın en temel gayesidir” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA