• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akşehir Gölü kuruyor
04 Ağustos 2012 Cumartesi 23:11

Akşehir Gölü kuruyor

Akşehir Gölünde tehlike çanları çalıyor. Her geçen yıl giderek kuruyan gölün, geçtiğimiz yıl 55 kilometrekare olan yüzölçömü, kuraklık nedeniyle yaklaşık 40 kilometrekareye düştü.
NASREDDİN Hoca ve göle maya çalması ile ünlenen Akşehir Gölü, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya… Toplam 353 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Akşehir Gölü, kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu 1997 yılından itibaren kurumaya başladı. 2008 yılında ise tamamen kuruduğu için haritadan silinme noktasına gelen Akşehir Gölü, kuraklık ve bilinçsiz sulama sebebiyle her geçen yıl biraz daha yok oluyor.  Geçtiğimiz yıl yüzölçümü yaklaşık 55 kilometrekare olan gölün kuraklık nedeniyle yaklaşık 40 kilometrekareye düştüğü tespit edildi.

 BİLİNÇSİZ SULAMA

Göldeki su seviyesinin hızla azaldığı ve maya çalınan alanın kuruduğunu belirtilirken, gölün önlem alınmadığı takdirde kısa bir zaman sonra tamamen kuruyabileceğini ifade ediliyor. Yetkililer, gölün hem kuraklık nedeniyle hem de halen devam eden bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle kuruduğunu belirtirken Akşehir Gölü’nü besleyen kanalların gözden geçirilmesi ve yeraltı su seviyesinin yükselmesi için, tarımsal su tüketiminde tasarrufa gidilmesi gerektiğini ifade ediyor. Geçmiş dönemde balık, sazlık ve benzeri imkanlar sağlayan ve bölgenin en önemli geçim kaynağı olan Akşehir Gölü, ayrıca tarımsal sulamada da kullanılıyordu.

 MAYA TUTMUYOR!

Akşehir Kirazı başta olmak üzere tarım ve hayvancılık için de önemli bir geçim kaynağı olmakla birlikte doğal çeşitlilik açısından da Konya ve Türkiye’nin en önemli gölleri arasında yer alan Akşehir Gölü’nün, önlem alınmadığı takdirde birkaç yıl içinde tamamen kuruyabileceği tahmin ediliyor. Kuraklık ile birlikte en büyük zararın ise yer altı sularının çekilmesi ve bilinçsiz sulama olduğu belirtildi. Nasreddin Hoca Şenlikleri’nde kuraklık nedeniyle geçtiğimiz yıllarda, Akşehir Gölü’ne maya çalınamamıştı.

 YÜZÖLÇÜMÜ DÜŞTÜ

Bilindiği gibi her yıl düzenlenen Uluslar arası Nasreddin Hoca etkinlikleri göle maya çalma töreni, 2006 yılında gölde su bulunmadığı için gölün kenarındaki bir kanalda, 2007 yılında gölün kenarında taşıma suyuyla oluşturulan bir kanalda, 2008 yılında da ilçe merkezi içinde gölü besleyen bir dereye maya çalınmıştı. 2008 yılı sonbaharından itibaren yağışların sayesinde göl su tutmaya başlamış; 2009 yılında gölün yüzölçümü 30 kilometrekareye, 2010 yılında 45 kilometrekareye, 2011 yılında da 80 kilometrekareye ulaşmıştı. Ancak kuraklık ve halen devam eden bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle gölde geçen yıl yeniden yaklaşık 25 kilometrekarelik düşüş görüldü. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA