• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akşehir bir milyon kitaba koşuyor!
18 Aralık 2014 Perşembe 13:11

Akşehir bir milyon kitaba koşuyor!

Konya’nın Akşehir İlçe Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Center Yayınevi işbirliği ile “Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor” isimli bir proje düzenledi.

Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü’nün yürüttüğü, Akşehir Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Center Yayınevi işbirliği ile “Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor” isimli bir proje düzenlendi. Türkiye’ye örnek bir proje çatısı altında yaşam boyu okuma alışkanlığı sağlamak ve katılımcı hedef kitlesinin kitap okuma oranının yükseltilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında, Akşehir ilçe genelinde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine, düzenli okuma alışkanlığı kazandırmak, “Kitap Kumbaram” adlı etkinlik sayesinde ilkokul öğrencilerine tutumlu olma alışkanlığı kazandırmak, ebeveynlerin de dahil olduğu kitap okuma etkinlikleriyle günümüzde iyiden iyiye kaybolmaya başlayan “ailece vakit geçirme” olgusunu en güzel şekliyle canlandırmak, canlı tutmak gayesiyle proje hayata geçiriliyor. Ayrıca, “Çanakkale Tarih Çadırı” ve “Kahraman Atalarıma Mektup” etkinliği ile 100. Yılında Çanakkale Destanı’nı ve bu destanın kahramanlarını öğrencilerin zihninde yaşatmak, okullarda yazar-öğrenci buluşmaları organize ederek öğrencilerde okuma-yazma sempatisi oluşturmak hedefleniyor.

PROTOKOL İMZALANDI
Proje protokolünün imzalanması ve proje hakkında bilgilendirme amacıyla Akşehir Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi. Programa, Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, Garnizon Komutanı İkmal Albay Erdal Canol, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, AK Parti İlçe Başkanı Abdullah Bahadır Örs, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Çiftci, İlçe Müftüsü Karabey Özdemir, Okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut İşcan’ın yaptığı açılış konuşması ve proje hakkındaki bilgilendirmenin ardından proje kapsamında Akşehir’e gelen yazarlar Prof. Dr. Ahmet Lütfi Kazancı, Ömer Bekir Kazan, Suat Turgut ve Aslıhan Yıldız tarafından katılımcılarla kısa bir söyleşi yapıldı. Söyleşinin bitiminde Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ve Eğitim Center Yayınevi Yetkilisi Ahmet Ortadeveci proje protokolünü imzaladı.

“TİYATROYU DA DESTEKLEYECEĞİZ”
İmza töreninde bir konuşma yapan Kaymakam Yalçın Sezgin, projenin çok önemli olduğunun ve dünyadaki okuma istatistiklerinin yüksek olduğunun altını çizerek, “Dünya istatistiklerindeki rakamlar bizleri gerçekten mahcup eden rakamlardı. Ama Akşehir Belediyesi’nin ve Sayın Belediye Başkanımızın ortaya koyduğu bu proje ise o rakamların yanında görkemli bir amacı ifade ediyordu. Bu rakamda bir milyon hedefiydi. Bu proje müthiş bir başlangıç, inşallah sonunda kadar bunu götüreceğiz” dedi.
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da yaptığı konuşmada, projeye katkı sağlayan kurum ve kişilere teşekkür ederek, “Aslında okumanın önemini hepimiz biliyoruz ama bunu eyleme geçiremiyoruz. İstatistiklere göre maalesef televizyon seyretme oranımız yüzde 94-95 ama kitap okuma oranımız yüzde 5. Bu nedenle belgesel, haber ve gerekli programları seyredelim ama illaki bir şey seyredeceksek gelin tiyatro izleyelim diyoruz. Akşehir Belediyesi olarak tiyatro ile ilgili etkinliklere de ağırlık vererek destekleyeceğiz. İnşallah çok okuyan, çok düşünen ve çok bilen, bildiğini her ortamda özgürce kitlelere aktarabilen Necip Fazıl’ın deyimiyle ‘kim dendiği zaman sağına soluna bakmadan benim, ben varım’ diyebilen bir toplum olmak en büyük dileğimizdir” diye konuştu.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER YAPILACAK
İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit de yaptığı konuşmada, projeye destek olan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’ya teşekkür ederek, “Çok önemli bir projeyi başlatmış bulunuyoruz. Ben daha şimdiden projemizin meyvelerinin alınmaya başladığını görüyorum. İlçemize projenin hayırlı olmasını diliyor desteklerinden ötürü Sayın Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Kültür Merkezi Fuayesinde bir kokteyl düzenlendi.
2014-2015 Eğitim Öğretim dönemi boyunca devam edecek projede ilkokul, ortaokul ve liseler arasında ödüllü kitap okuma yarışması, Kitap Kumbarası, Akşehir Kitap Günleri adı altında kitap fuarları ve her okulda bir yazarla öğrencilerin buluşması sağlanacak. Proje kapsamında 2015 Mayıs ayında yapılacak kitap okuma yarışmasında dereceye girenlere laptop bilgisayar, minibook, tablet, Çanakkale Zaferi ile ilgili Uyanış oyun seti armağan edilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA