• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akman:Konya tahıldan ibaret değil
04 Nisan 2011 Pazartesi 16:31

Akman:'Konya tahıldan ibaret değil'

Seçim çalışmalarını sürdüren ve birçok sektör temsilcisiyle bir araya gelen AK Parti Konya Milletvekili Aday Adayı Dr. Ahmet Akman, Konyanın çok önemli bir tarım, endüstri ve ticaret şehri olduğunu..

Seçim çalışmalarını sürdüren ve birçok sektör temsilcisiyle bir araya gelen AK Parti Konya Milletvekili Aday Adayı Dr. Ahmet Akman, Konya’nın çok önemli bir tarım, endüstri ve ticaret şehri olduğunu belirtti.

Ahmet Akman, şehrin tahıl ambarı olmasının yanı sıra makine imalat, otomotiv yan sanayi, gıda ve tarım makinaları, döküm, plastik ve ayakkabıcılık gibi birçok endüstriyel alanda ya en çok üreten, ya da en çok ihraç eden kentler arasında üst sıralarda yer aldığını anımsattı.

Akman, Konya’nın bu sektörler açısından, ciddi kümelenme potansiyeli taşıdığını da ifade ederek, özellikle teknoloji ile daha yoğun temas, ar-ge ve inovasyon odaklı büyüme trendine girilmesinin, Konya’yı yakın gelecekte 5 Milyar dolar ve ötesi ihracat yapan bir cazibe merkezi haline getireceğini kaydetti.

Bu durumun gelir artışına katkısı, istihdam ve dolayısıyla gelir dağılımı dengesine düzeltici etkisinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Ahmet Akman, “ yapılması gereken en önemli şeylerden birisi, daha katma değerli üretimin olmazsa olmaz şartı olan stratejik bir bakışla, yıl ve sonuç hedefli olarak bu sektörlerde yenilikçi ve teknolojik üretimin desteklenmesi, bu alanlarda hizmet edecek yenilikçilik merkezi türü oluşumları destekleyerek somut yol haritalarının oluşturulmasıdır” dedi.

Ahmet Akman, bunun başlangıç yolunun bu alanlarda kümelenme odaklı anlayışla bir araya gelerek, ortak akıl çabalarıyla mümkünse kendiliğinden, değilse tetikleyici, katalizör bazı sivil ve resmi kurumların devreye girmesiyle olacağına dikkat çekti.

Küresel güç mücadelesinde gelinen noktada bunları yapamayanların rekabette geri kalacağının açıkça görüldüğünü söyleyen Ahmet Akman, “Konya’nın Finacial Times’in yayını FDI tarafından zaman zaman ekonomik potansiyel, doğrudan yatırım gibi kategorilerde üst sıralarda seçilmesi, dış gözlemin bize ‘kendinizin farkında olun, potansiyellerinizi bilin’ uyarısı olarak almak gerekir” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA