• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akman; Sorunsuz bir Konya için çalışıyoruz
21 Haziran 2010 Pazartesi 17:26

Akman; Sorunsuz bir Konya için çalışıyoruz

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından düzenlenen Sosyal Kalkınma Çalıştayı yapıldı.
2010-2013 bölge planı hazırlık çalışmaları kapsamında MEVKA’nın gerçekleştirdiği Sosyal Kalkınma Çalıştayı’na Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Sami Güçlü ve Orhan Erdem, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, MEVKA Kalkınma Kurulu Başkanı Nurettin Bay, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve engelli bireyler katıldı.
Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, gelişim olgusunun ekonomik ve kültürel olarak çok boyutlu bir öze sahip olduğunu, yapısal ve insani gelişimi içine alan kapsamlı bir politika gerektirdiğini söyledi. Akman, “Burada bulunmamızın amacı, sorunlarını çözmüş Konya – Karaman bölgesi oluşturarak engellerin neler olduğunu ortaya çıkarıp çözüm önerisi bulmak” dedi.
MEVKA Kalkınma Kurulu Başkanı Nurettin Bay’da konuşmasında, çalıştay’da görüşülecek konuların 2013 Kalkınma Planına katkı sağlayacağını kaydetti. Bay, Kalkınma’nın sağlıklı yapılabilmesi için kurulan 8 komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.
AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü’nün ardından konuşan Konya Milletvekili ve AK Parti Özürlüler Koordinasyon Merkezi Başkanı Orhan Erdem, Türk siyasi tarihinde ilk kez partileri tarafından özürlü koordinasyon merkezi kurulduğunu dile getirdi. İl ve ilçelere dağılan merkez aracılığıyla engellilerin sorunlarının öğrenilebildiğini vurgulayan Erdem, “Özürlüler Kanunu ile birçok sorun aşıldı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez çıkarılan bu kanun sayesinde yardımlar artırıldı. Bu politika hükümetten devlet politikasına geçirildi. Evde bakım yasası ile 240 bin ağır engellinin bakımı için asgari ücret düzeyinde yardım yapılıyor” dedi.
Erdem, engellilerin eğitimi için 100 milyon TL, evde bakım için 1 milyar TL bütçe ayrıldığını ve istihdamları için devlet dairelerinde 38 bin kadro tahsis edildiğini bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5 bin engelli alımı yapacağını hatırlatan Erdem, bu yıl ve gelecek yılda devlet kurumlarına engellilerin yerleştirileceğini sözlerine ekledi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, geçmişte çıkarılan Anayasalarda sosyal devlet olgusunun yer aldığını ancak bu sorunlara proje bazında yaklaşım sergilenmediğini aktardı. Vali Doğan, il ve bölge düzeyinde sosyal sorunların stratejik planlama fikri ile ele alınacak olmasının önemine değindi.
Açılış konuşmalarının ardından verilen konferansta durum değerlendirmesi ve sorunların çözümü noktasında yapılması gerekenler anlatıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA