• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akkise beldesi ilçe olsun
28 Mayıs 2012 Pazartesi 13:53

'Akkise beldesi ilçe olsun'

Mustafa Kalaycı, Akkise beldesinin ilçe olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kanun teklifi verdi
Mustafa Kalaycı, Akkise beldesinin ilçe olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verdi
        
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın Ereğli ilçesinin il olması yönündeki kanun teklifini TBMM’ye sunmasının ardından, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da Ahırlı ilçesine bağlı Akkise beldesi’nin ilçe olması talebini meclise taşıdı. Kanun teklifini ve gerekçelerini yaptığı yazılı açıklama ile kamuoyuyla paylaşan Kalaycı, Konya’da referandum döneminde MHP’ye katılan Akkise Belediyesi’nin artık ilçe belediyesi olmasını sağlamak amacıyla beldenin alt yapı durumu hakkında da bilgi verdi.

MHP Milletvekili Kalaycı’nın kanun teklifi ve gerekçeleri şu şekilde:
 
GENEL GEREKÇE

Anayasanın 126 ncı maddesinde; “Türkiye merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre illere; iller de diğer kademeli bölümlere ayrılır.” hükmü mevcuttur. Bu hükmün işlerliğini sağlayan 10/6/1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 1 inci ve 2 nci maddeleri, Anayasadaki hükme paralel olarak ilçelerin kuruluşuna dair esasları da içermekte ve ilçelerin kanunla kurulmasını öngörmektedir. Akkise; Toros dağlarının kuzeyinde Suğla Gölü’nün kenarında Konya merkeze 90 km uzaklıkta bulunmaktadır.   1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu’yu Türk ve İslamlaştırmak için bu topraklara gelip yerleşen Alperenlerden olan Devecioğlu Ömer, Akkise Kasabasının ilk mihenk taşını atmıştır. Akkise 1956 yılında kasaba haline getirilmiştir. Dolayısıyla 56 yıla varan belediye teşkilatı bulunmaktadır.
 
Hükümetin yaptığı yasa çalışmasına göre Akkise’nin yarım asırlık belediyesini de elinden alıp mahalleye dönüştürmesini Akkiseliler asla kabul etmeyecektir. Belde halkı ve başta Konya merkezde olmak üzere başka yerlerde yaşayan Akkiseliler yıllardır ilçe olmanın özlemini çekmektedir. Akkise’nin mevcut nüfusu gerek Konya’da gerekse ülke düzeyinde bir çok ilçeden daha fazladır. Nüfus bakımından çevresinde bulunan ilçe ve beldelerin birçoğundan daha büyük konumdadır.
 
Akkise’nin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan ilçe olmasında yarar bulunmaktadır. Akkise; alt yapı yatırımlarını önemli ölçüde tamamlamış ve ilköğretim okulları, liseleri, sağlık ocağı, PTT, belediye binası gibi kamuya ait binalar yönünden oldukça zengin olup, idare binaları bakımından şu anda her türlü kurumsal hizmeti sunabilecek konuma sahiptir. Bu Kanun teklifi, Konya ilinde Akkise adıyla bir ilçe kurulmasını öngörmektedir.
 
MADDE GEREKÇELERİ
 
MADDE 1– Konya ilinde Akkise adıyla bir ilçe kurulması öngörülmekte ve ilçe sınırları ile bağlanacak köylere ilişkin esaslar belirlenmektedir. 
 
MADDE 2– Bu Kanunla kurulan ilçede ihdas edilecek kadrolar ve bu kadrolara yapılacak atamalar ile teşkilatlanma tamamlanıncaya kadar yeni kurulan ilçede merkezi idarelere ait her türlü iş ve işlemler ile idari ve adli davalara ilişkin esaslar belirlenmektedir.
                          
MADDE 3– Yürürlük maddesidir.
 
MADDE 4– Yürütme maddesidir.
 
KONYA İLİNDE AKKİSE ADIYLA BİR iLÇE KURULMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- (1) Konya ilinde Akkise adıyla bir ilçe kurulmuştur.
(2) Akkise ilçesinin sınırları ve ilçeye bağlanacak köyler İçişleri Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir.
 
MADDE 2–  (1) Bu Kanunla kurulan ilçede Merkezi İdareye ait kadrolar, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde Bakanlar Kurulunca ihdas edilir.
                          
(2) Bu kadrolara yapılacak atama işlemleri, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunundaki sınırlamalara tabi olmaksızın bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde tamamlanır.

(3) Teşkilatlanma tamamlanıncaya kadar yeni kurulan ilçede merkezi idarelere ait her türlü iş ve işlemler ile idari ve adli davalar ve bunlara ilişkin bütün iş ve işlemler mevcut bağlılık durumuna göre yürütülür.
 
MADDE 3– (1) Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 
MADDE 4– (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA