• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akıl yaşta değil, baştadır
14 Ocak 2011 Cuma 14:42

'Akıl yaşta değil, baştadır'

Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, hukuk üretemeyen, toplumsal ihtiyaçlara cevap veremeyen, ancak toplumu germeye yönelik kararlara imza atan anlayışın mutlaka değişmesi gerektiğini bildirdi.
     Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, hukuk üretemeyen, toplumsal ihtiyaçlara cevap veremeyen, ancak toplumu germeye yönelik kararlara imza atan anlayışın mutlaka değişmesi gerektiğini bildirdi.
     Kayacan, yaptığı yazılı açıklamada, yargıyla ilgili olan herkesin, özellikle de yargısal faaliyete doğrudan etki edenlerin konumlarını koruma çabaları yerine içtenlikle özeleştiri yapması gerektiğini ifade etti.
     Özeleştiri yapması gereken kişi ve kurumların yersiz polemiklerle ülke gündeminde yer etmelerinin ancak ''talihsizlik'' olarak nitelendirileceğini savunan Kayacan, şunları kaydetti:
     ''Danıştay Başkanı Sayın Mustafa Birden'in Sayın Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e yönelik 'Yaşı kadar Danıştay'da hakimlik yapanlar var' şeklindeki beyanı da son derece yakışıksızdır. Sayın Danıştay Başkanı şunu çok iyi bilmelidir ki, yargısal işleyişte önemli olan yaş değil anlayıştır. Örneğin Sayın Danıştay Başkanı Mustafa Birden Bey'in 17 Aralık Şeb-i Arus törenleri nedeniyle Konya'mıza yaptığı ziyarette Başsavcılık, Adli Yargı Adalet Komisyonu ve Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığını ziyaret ettikten sonra Konya Barosu'nu da ziyaret etmesi kendisine önerilince 'Biz prensip olarak baroları ziyaret etmiyoruz' anlayışı engizisyon kadar eskidir.
     Hukuk üretemeyen, toplumsal ihtiyaçlara cevap veremeyen ancak toplumu germeye yönelik kararlara imza atan anlayış mutlaka değişecektir. Bunu sağlayacak olansa sürecine girilmiş olan yargısal reformdur. Ülke insanımızın adalet duygusuna olan güvenini, umudunu yitirmemesi, statükocu anlayışın değiştirilmesi yolundaki çabalara destek vermesi en büyük temennimizdir.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA