• Konya1 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akil insanlar ne yapar?

09 Nisan 2013 14:08

Çözüm süreciyle birlikte gündeme gelen “Akil İnsanlar” ın isimleri kesinleşti ve bu haftadan itibaren görevlerine başlayacaklar.

İsimler netleşince, Ahmet Taşgetiren ağabeyimizin İç Anadolu Bölgesi Başkanı olduğu açıklandı. Konya için en güzel isimlerin başında gelir Ahmet Taşgetiren. Bu sürece başından beri verdiği katkı bir yana, soruna yaklaşımı ve çözüm yolu üretimi de O’nu farklı kılıyor kanaatimce.

Perşembe akşamı Başbakan Erdoğan’ın heyeti kabulü sonrası açıklamalara baktığımızda bu gerçekten “hayırlı bir iş” olacak düşüncesi hakim bende.

Hükümetin Türkiye’de 10 yılda yaptığı başarılı hizmetler bir yana, bu sorunun çözümü bir yana. Çünkü bu sorunun çözümünün getirisi Türkiye’nin çarpanı çok daha büyük bir büyümesi olarak yansıyacak. Gerçekten tahayyülü bile şimdiden insanı heyecanlandıran bir gelişme olacak bu.

Bu konuya karşı çıkanları anlamak gerçekten zor. Türkiye’nin akil insanları bir şekilde seçilmiş ve zor işe soyunmuşlar. Ancak dalga geçenler ve işi sulandırmaya çalışanlara ne demeli bilemiyorum.

Büyük çoğunluğu tanıdığımız isimler olan bu insanların verdiği mesajda bir o kadar önemli. Başbakan Erdoğan’ın kendilerine “Partimizi ve hükümetimizi temsilen değil, barışa katkı için kendi düşüncelerinizi anlatacaksınız” sözü çok hoşlarına gitmiş örneğin.

Bunu bir partinin değil, bir ülkenin meselesi olarak algılayıp ona göre konuşmak lazım. Herhalde bu problemin çözülmesini istemeyenlerin tek nedeni de bu; Bu konuyu biz çözemedik, başka kimse çözemesin psikolojisi içindeler”

Görünen o ki Türkiye yakın zamanda bu büyük problemini de çözmüş olacak inşallah. Heyettekilerin ortak kanaati çok net, bunu herkes bu dönemim sloganı olarak almalı. Üç konu üzerinde herkes mutabık; “Yeni Anayasa yapılması, Kanın durması, Türkiye’nin toprak bütünlüğünün korunması.”

Başbakan Erdoğan’ın o akşamki “Kanın durması söz konusu ise gerisi teferruat” sözünü bu paralelde düşündüğünüzde olay çok daha somutlaşıyor ve çözüm bir o kadar yakınlaşıyor.

İç Anadolu Akil insanlar heyeti aslında çok rahat çalışacak  hem sürece en büyük destek bu bölgeden hem de tabanda sevilen yüzler; Ahmet Taşgetiren Başkanlığındaki ekipte akademisyenler, Beril Dedeoğlu, Doğu Ergil, Erol Göka, Vahap Coşkun, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, 78'liler Vakfı Başkanı Celalettin Can, Gazeteci Cemal Uşşak ve Yeni Şafak yazarı Hilal Kaplan var.

Sürece en büyük desteğin bu bölgeden olduğun yakın zamandaki işareti, Kulu-Cihanbeyli Yardımlaşma Kültür ve Çevre Derneği tarafından ''Milli Birlik ve Kardeşlik Buluşması.

Mümtazer Türköne’nin konuşmacı olarak katıldığı gecede tam da Akil insanların yol haritası anlatıldı. Türköne, Türkiye’nin bugün hiç olmadığından daha fazla kardeşlik iklimine ihtiyaç duyduğunu, Türkiye’yi Süleymaniye Cami’ne benzetirken dernek Başkanı Ramazan Yaşar, “Bu topraklara kin ve nefret tohumu ekenler bilmeli ki, bu topraklarda bu tohum yeşermez” diyerek zaten başlarken son noktayı koydu.

Kulu-Cihanbeyli bölgesi Türkiye’ye kardeşlik mesajı veriyorsa olay çoktan tamam demektir. Düşünsenize Kürt kökenli, Ramazan Yaşar, Abdullah Ağralı, Tahir Şahin, Türk kökenli Gülvezir Korkmaz, Ahmet Baran’la derneği ortak yönetip Türkiye’ye bu mesajı veriyorsa, Ahmet Taşgetiren’in işi Konya’da ne kadar kolay olacak.

Akil insanlar işe Konya’dan başlarlarsa moral ve motivasyonları epey yüksek olacak demektir. Hatta başka bölgelere takviye güç bile verebiliriz.

 
Çünkü Kanın durması söz konusu ise gerisi teferruattır. Biz bunu bilir bunu söyleriz.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Araştırmacı Yazar Murat Bardakçı Konya'da
  • “STK'lar ile uyum içerisinde çalışacağız”
  • Konya’da karla kaplanan dağ yolları ulaşıma açılıyor
  • Başkan Altay: “Zaman, birlik olma zamanı”
  • Gönül işçileri iş başında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA