• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akifin yüreği Mevlananın yüreğidir
12 Mart 2009 Perşembe 15:24

'Akif'in yüreği Mevlana'nın yüreğidir'

Edebiyatçı-yazar Vehbi Vakkasoğlu, Milli Şairi anlamak için öncelikle onun yüreğini ve gönlünü anlamak gerektiğini söyledi.
Edebiyatçı-yazar Vehbi Vakkasoğlu, Milli Şair’i anlamak için öncelikle onun yüreğini ve gönlünü anlamak gerektiğini söyledi. Vakkasoğlu, onun yüreğinin Mevlana’nın yüreğiyle aynı olduğunu belirterek, “Akif dedemiz sırtında palto taşımazdı, bu özelliğini Hz. Mevlana’dan almıştır” dedi.

İstiklal Marşı’nın 88. kabul yıldönümü münasebetiyle Meram Belediyesi ve Bem-Bir-Sen Konya Şubesi tarafından Konevi Kültür Merkezi’nde organize edilen “Akif’in Nesli” adlı konferansa çok yoğun ilgi oldu.
 
Bem-Bir-Sen Konya Şube Başkanı Sait Közoğlu, sendika olarak üyelerinin özlük hakları ve maddi menfaatlerinin yanında hizmet sendikacılığı olarak sosyal ve kültürel etkinliklere de önem verdiklerini söyledi.
Kültürel çalışmalarda çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu ise, “Bu salon, Konyamız açısından büyük bir nimet olmuştur. Çok önemli programlar organize edilmiştir. Mehmet Akif Ersoy, mazlumun ve hakkın yanında olan, hakkın karşısında ise bütün varlığıyla duran çok önemli bir karakterdir” şeklinde konuştu.
 
Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Medeni Sevinç, “Akif’i anmak, kendimizle, özümüzle ve değerlerimizle barışmaktır. Akif, en zor ve en ümitsiz anlarda milletimizi, ümitli olmaya ve öze dönüşe davet etmiştir” diye konuşurken Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Gürbüz de şunları söyledi: “Bizi biz yapan değerleri unutmazsak, İstiklal Marşı ruhuna sahip çıkar ve nesillerimizi o ruhla yetiştirirsek geleceğimizi garanti altına alırız” dedi.
Protokol konuşmalarından sonra Konevi Tiyatro Topluluğu’nun şiir dinletisi ile 2 öğrencinin İstiklal Marşı’nı okuması büyük alkış aldı.
Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan sinevizyon gösterisinden sonra edebiyatçı-yazar Vehbi Vakkasoğlu, “Akif’in Nesli” adlı konferans verdi.
 
Milli Şair’in edebi kişiliği ve sanatçılığından ziyade gönül dünyasını anlatan Vakkasoğlu, “Akif dedemiz, ahlâkın ve faziletin temsilcisiydi. Onun gönlünü tüm dünyaya paylaştırsak hepsini insan yapar.” dedi.
Milli Şair’in, İstiklal Marşı ve Çanakkale Şehitlerine şiirlerini önce gönlünde yazdığını belirten Vakkasoğlu, Akif’in paltosuyla ilgili olarak da yanlış bilinen bir konuya açıklık getirdi: “Akif dedemiz, devrinde paltoya en çok para veren insanların başında gelmektedir. Fakat üşüyen insanları görünce hemen hediye ettiği için sırtında palto olmazdı. Onun yüreği Mevlana yüreğidir. Sırtında palto taşımama özelliğini de Mevlana hazretlerinden almıştır. Çünkü Mevlana da sürekli olarak cübbesini hediye ederdi.”
 
Konferanstan sonra Meram Belediyesi Başkan Yardımcısı Emin Tekpınar ile Bem-Bir-Sen Konya Şube Başkanı Sait Közoğlu, yazar Vakkasoğlu’na çiçek ve hediye takdiminde bulundu.
Meram Belediyesi Çocuk Semazen Topluluğu’nun sema gösterisi de ilgiyle izlendi.
Programdan sonra okurlarına kitaplarını imzalayan yazar Vehbi Vakkasoğlu, okudukları kitapları kütüphanede tutmamaları ve başka kişilere de okutmaları tavsiyesinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA