• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akifin sesi Konyada yankılandı
29 Aralık 2011 Perşembe 11:51

Akif'in sesi Konyada yankılandı

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, vefatının 75. yılında Meram Belediyesi ve Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından birlikte organize edilen Akifin Sesi adlı programla anıldı.
Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, vefatının 75. yılında Meram Belediyesi ve Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından birlikte organize edilen “Akif’in Sesi” adlı programla anıldı. 
Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. Alt ve üst salonların kısa sürede dolmasından dolayı çok sayıda kişi programı ayakta takip etti.
Vefatının 75. yılı ve 2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı münasebetiyle böyle bir program organize ettiklerini belirten Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Mücahit Furkan Yeğin, “Her şeyden önce bizlere değer veren ve düşüncelerimize sahip çıkan Meram Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. ‘Gelecek, gençlikle gelecek’ sloganıyla çıktığımız yolda düzenlediğimiz bu programa gösterdiğiniz yoğun ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Milli Şairimiz Mehmet Akif’in, ‘Gençlerin mert ve gerçekçi olmasını, hak ve adalet konularında duyarlı, şahsi menfaat peşinde koşmayan, haksızlık karşısında susmayan bir ruh yapısında olmasını isterim’ sözü bizlere örnek bir yol haritası çizmiştir.” dedi.
 
Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklal meşalesinin tüm Anadolu'ya yayılmasında güçlü şiiriyle, etkili hitabetiyle ve inanmış kişiliğiyle önemli bir rol oynadığını belirten Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, “Milli Şairimiz" olarak kayıtlara geçen Mehmet Akif Ersoy, şairliği ve mütefekkirliğiyle olduğu kadar dava adamlığıyla da gönüllerde müstesna bir yere sahiptir. Mehmet Akif, bir ev alabilecek ödülü reddederek İstiklal Marşı’nı yazmayı kabul etmiş, hasta bir arkadaşına paltosunu vererek kendisi Ankara'nın soğuğunda paltosuz gezmeyi, yaşamının bir örneği olarak, bize hatıra bırakmış özel bir insandır. Akif’in bütün meslek yaşamı, ilmi, şiiri, felsefesi, düşüncesi, inancı, imanı bizim için örnektir. Hayatı, mütevazi bir yaşam örneği olan bu büyük insanın, milletin kalbinde unutulmaz bir yer tutmasını sağlayan ve milli mücadelenin destansı bir ifadesi olan İstiklal Marşı onun kahraman ruhunu ve emsalsiz üslubunu anlatmaya kâfidir. Mehmet Akif Ersoy'u rahmet, minnet ve dualarla anarken, bu programı hazırlayan Meram Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Merkezi ekibini kutluyor, kıymetli yazarımız Sayın Vehbi Vakkasoğlu'na ve sahnelerimizin değerli sunucusu Sayın Serdar Tuncer'e de teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
Ünlü sunucu Serdar Tuncer, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u tam olarak anlatmanın zor olacağına dikkat çekerek, “Anlamak yok, anlar gibi olmak var. Ama önemli olan bunun için çaba sarf etmektir. O bir kahramandır” dedi. Tuncer, Mehmet Akif’in şiirlerinden oluşan yeni albümünden okuduğu eserlerle katılımcılara duygulu anlar yaşattı.
 
Serdar Tuncer, ‘Hüsran’ şiiriyle başladığı dinletiyi ‘İstiklal Marşı’nı okuyarak tamamladı. Başkan Kalaycı, dakikalarca ayakta alkışlanan Serdar Tuncer'e günün anısına bir tablo hediye etti.
Daha sonra ise eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu, Mehmet Akif Ersoy'un örnek hayatıyla ilgili konferans verdi. Mehmet Akif’in babasının adının Tahir olduğunu üstelik Tahir’in kelime anlamının “temiz” olmasına rağmen Temiz Tahir dendiğini 15 yaşındayken babasını kaybeden Akif’in Arapça ve din eğitimini babasından aldığını, okulu ve evi arasındaki 17 kilometrelik mesafeyi her gün yürüyerek gidip geldiğini, yüzme ve güreş sporlarıyla ilgilendiğini, yine de okulunu 1. olarak bitirdiğini anlattı.
Akif’in annesi Emine Şerife Hanım’ın Buharalı, babasının ise Arnavut olduğunun altını çizen yazar, Akif’in Peygamberimiz’in sünnetine bağlı yaşadığını, hazır cevaplılıkta bir dahi olduğunu aynı zamanda çok cömert, sözünde duran ve gençlerimizin önüne iyi bir örnek olarak koymamız gereken özel bir kişiliğe sahip olduğunu belirtti.
Milli Şairimizin dostluğa verdiği önemi vurgulayan Vehbi Vakkasoğlu, "Akif dede, eşittir dostluk demektir. Akif dedenin beğendiği ve tekrarladığı sözlerin her biri, bir kitap değerindedir. Akif dede diyor ki, dost kazan dost. Akif dedenin yüreği sadece dostlarına değil, bütün vatandaşlarını dost yüreğiyle bağlandığı sağlam bir gönüle sahipti. Dost peşine mahalle değiştiren adamdı. Akif dedeye göre Fatih Semti, İstanbul'un kalbi demekti. Akif dede buna rağmen bu semti değiştirip, Anadolu tarafına Üsküdar'a yerleşti. Bunun nedeni sorulduğunda ise Akif dede dedi ki; ‘Bir dostum buraya taşındı. Her sabah uyandığımda gözümü açar açmaz o dostumu görmezsem nefes alamıyorum. Güneş aydınlatmıyor beni. Dost peşine ben de artık Üsküdarlı oldum.’ Sevgili gençler, bunun için bir dost, insanın en büyük zenginliğidir. Var mı bir dostunuz,  o zaman dünyanın en zengin insanısınız. Akif dede gibi yüreğiniz varsa, dostunuz bir tane olmaz." ifadelerini kullandı.
 
O Güzel Gönlü de Efendimize (sav) Çok Benziyordu
Mehmet Akif Ersoy'un derin bir tevazuya sahip olduğunu ifade eden Araştırmacı Yazar Vehbi Vakkasoğlu,"Akif dedenin örneği kimdir. Tabi ki ilk örneği babasıdır. Ama babasının da açık söyleyelim örneği güzeller güzeli efendimiz Hz. Muhammet'tir(sav). Akif dede 63 yaşında son hastalığında arkadaşlarına diyor ki; üzülmeyin, bu yaşta ölürsem ben üzülmeyeceğim. Neden, kendisine çok benzemek istediğim Efendimiz'e (sav) hiçbir konuda benzeyemedim. Bu yıl ölürsem bari öldüğüm yaş benzeyecek, bir konuda bari benzemiş olayım. Dilekler dualaşır, dualar gerçekleşir, Akif dede o sene vefat etti. Ama bu derin bir tevazu idi. Akif dede sadece yaşı ile değil, o güzel gönlüyle de Efendimize (sav) çok benziyordu." dedi.
Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, konferanstan sonra yazar Vakkasoğlu’na da bir tablo hediye etti. Daha sonra Yedi Hem Nefes Kültür ve Sanat Topluluğu da Milli Şairimizin şiirlerini seslendirdi.
Programın sonunda eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu, “Akif’in Sesi” adlı organizasyonunda önemli rol alan Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerine teşekkür belgesi verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA