• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akgün;Tarih Türkiyeyi haklı çıkarmıştır
25 Eylül 2011 Pazar 14:33

Akgün;Tarih Türkiye'yi haklı çıkarmıştır

Prof. Dr. Birol Akgün, Dünyada hiçbir güç kalıcı değildir, ne Osmanlı kalıcı oldu ne de bugün olduğu gibi ABDnin gücü kalıcı olacaktır. Güç değişimi bir gün muhakkak olacaktır.
MÜSİAD Konya Şubesi Cuma toplantılarında güncel konular hakkında uzman isimler konferans vermeye devam ediyor.
 
MÜSİAD Konya Şubesi tarafından organize edilen Cuma toplantılarının bu haftaki konuğu Dışişleri Bakanlığı, Stratejik Araştırmalar Merkezi Danışma Kurulu Üyesi ve Konya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Akgün oldu.
Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, Başbakan Erdoğan’ın Mısır, Libya ve Tunus gezileri ile Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları ve bunun yansımalarının konuşulduğu konferansın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz, “Son dönemde yakın coğrafyamızda yaşanan gelişmeler ve ülkemizin buradaki rolü merakla takip ettiğimiz konular oldu. Bu yaşanan gelişmeler ülkemizin yeni vizyonun da önemli bir dönüm noktası olacak. Bizler de bu gelişmelerin sonuçlarını merakla takip ediyoruz” dedi.
Açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. “Ortadoğu’nun yüz yıl önce Osmanlının bıraktığı gibi değil kan ve gözyaşı ile dolduğu” sözüyle konferansa başlayan Prof. Dr. Birol Akgün, “Dünyada hiçbir güç kalıcı değildir, ne Osmanlı kalıcı oldu ne de bugün olduğu gibi ABD’nin gücü kalıcı olacaktır. Güç değişimi bir gün muhakkak olacaktır. Bu noktada Türkiye’nin Ortadoğu’da temsil ettiği değerler önemli. Eğer güçlü bir devlet olmak istiyorsanız tarihten gelen ortak değerler olması gerekli. Türkiye tam da şimdi bunu yapıyor” dedi.
 Batı’nın Ortadoğu’da olmasının başlıca nedeninin petrol ve enerji kaynakları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akgün, “Geçmişte bu coğrafyada dikta rejimini destekleyen Batı, bugün ne oldu da halk hareketlerini destekler hale geldi. 250 yıldır dünya sistemi üzerinde etkisi olan Batı artık etkisini kaybediyor. Yeniden güç kırılmasını yaşıyoruz. Bunun nedeni ise Batının 2008 yılında yaşadığı ekonomik kriz oldu. Bu noktada Ortadoğu’daki dikta rejimlerinin en iyi anlaşabileceği ülke Çin’di. Batı Çin’e bu bölgeyi kaptırmamak için, istemeyerek de olsa dikta rejimler yerine halk hareketlerini destekledi. Çünkü Ortadoğu yeni pazar arayışında olan AB ve ABD için yeni bir pazar oldu” dedi.
 
Türkiye’nin tek parti iktidarı ve sağlamlaşan ekonomisi ile bu değişime şanslı yakalandığını söyleyen Prof. Dr. Birol Akgün, “ Batı bu süreçte Türkiye’yi kendi yanında oyuncu olarak görmek niyetindeydi. Batı Türkiye’nin Ortadoğu’ya Batı değerlerini pazarlamasını istiyordu. Ancak buna rağmen Türkiye’nin bölgedeki gücü ve bu değişime yardımcı olma isteği, bizi bölgede kritik bir oyuncu haline getirir” ifadesini kullandı.
 
Doğu Akdeniz’de yaşanan sondaj krizinin de bölge geleceği açısından önemli olduğuna değinen Akgün, “Doğu Akdeniz’de ki sondaj meselesi sadece İsrail ve Güney Kıbrıs’ın olayı değil. Asıl amaç, Rusya dışında yeni bir enerji kaynağı arayan Batı, Doğu Akdeniz de bulunan 15 trilyon metreküplük doğalgaz varlığını Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşımak işidir” dedi.
İsrail’in Gazze şeridinde çok zengin doğalgaz kaynaklarının bulunduğunun bilindiğini söyleyen Akgün, “ İsrail bugün oldubittiye getirip bu kaynaklara sahip olmayı istiyor. Ancak Türkiye, İsrail’in Akdeniz’i kendi iç denizi gibi görüp bütün bu doğal kaynakları kullanmasına izin vermek istemiyor. Bundan dolayı bölgesinde yükselen bir Türkiye için Akdeniz olmazsa olmaz stratejik bir öneme sahiptir” dedi.
 
Konferansın sonunda MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz, Konya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Akgün’e günün anısına özel işlemeli seccade hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA