• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akdeniz İlahiyat Araştırmaları Ödülü sahiplerinde
28 Temmuz 2012 Cumartesi 14:05

Akdeniz İlahiyat Araştırmaları Ödülü sahiplerinde

İlahiyat alanında yapılan ilmî araştırmaları ve akademik çalışmaları teşvik etmek amacıyla, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından verilen...

İlahiyat alanında yapılan ilmî araştırmaları ve akademik çalışmaları teşvik etmek amacıyla, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından verilen Akdeniz İlahiyat Araştırmaları Ödülleri, titiz bir incelemeden sonra sahiplerini buldu.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yaman’ın verdiği bilgiye göre, kendi alanında bir ilk olan yarışmaya 45 eser katıldı. Eserler, İlahiyat alanının saygın isimlerinden oluşan 6 kişilik bir jüri tarafından konusunun özgünlüğü; araştırma yöntemi, düşünce ve meselelere yaklaşım tarzı bakımından İlahiyat alanına katkısı; değerlendirme derinliği ve yorumlama düzeyi; bilimsel araştırma yöntemlerine uygunluğu ve yazım üslûbunun niteliği ile alanının klasik ve modern kaynaklarından istifade düzeyi açılarından değerlendirildi. Yapılan incelemeler sonucunda İslam Dünyasında İktisadi ve İlmi Hayatta Yahudiler isimli eseriyle Doç. Dr. Nuh Arslantaş birincilik ödülüne layık bulundu. İkincilik ödülünü Mecusi Geleneğinde Tek Tanrıcılık ve Düalizm İlişkisi isimli doktora teziyle Dr. Mehmet Alıcı, üçüncülük ödülünü ise Şafii’nin Kıyas Anlayışı isimli kitabıyla Yrd. Doç.Dr. Soner Duman aldı. Yarışmada ayrıca Dilbilimsel Tefsir ve Kur’an’ı Anlamaya Katkısı adlı kitabıyla Dr. Mustafa Karagöz ve Gazzali’nin Kıyas Anlayışında Münasebe Kavramı adlı kitabıyla ile Fatih Turay da mansiyon ödüllerine layık bulundu.

Dekan Prof. Dr. Ahmet Yaman, birinciye 5.000 TL. ve Akdeniz Üniversitesi Adrasan Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde 5 gün ailece tatil; ikinciye 3.000 TL. ve aynı yerde 5 gün ailece tatil, üçüncüye 2.000 TL. ve 5 gün ailece tatil ödülü, ayrıca mansiyon alanlara da biner lira ödül verileceğini açıkladı.

Akdeniz İlahiyat Araştırmaları Ödülü’ne gösterilen yoğun ilgi dolayısıyla katılımcılara ve İlahiyat araştırmacılarına teşekkür eden Dekan Yaman, bu yarışmanın her yıl yapılacağını ve ödüllerin bilimsel bir etkinliği de içinde bulunduran bir törenle sahiplerine verileceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yerli silahlar Konya'da test ediliyor
  • Konya'da park halindeki hafif ticari araç kundaklandı
  • Konya'da duvar çöktü! 3 ölü, 1 yaralı
  • Altay mahalle başkanlarıyla bir araya geldi
  • 'Ambulansları görünce annemin öldüğünü anladım'

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA