• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akdağ:Kene haberleri tedirginlik yaratıyor
08 Mayıs 2010 Cumartesi 12:23

Akdağ:Kene haberleri tedirginlik yaratıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, keneyle ilgili olarak özellikle kırsalda yaşayan vatandaşları uyardı...
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Türkiye'de 1960'tan itibaren darbe anayasaları var. Vatandaşımız bu sefer böyle bir ortam olmadan hür iradesini rahatça kullanabileceği bir anayasa değişikliği için inşallah sandığın başına geçecek, çok da hayırlı olacak'' dedi.

Bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Malatya'da bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ Malatya Valisi Ulvi Saran'ı makamında ziyaret etti.

Gazetecilerin gündemle ilgili sorularını da yanıtlayan Akdağ, TBMM'de kabul edilen anayasa değişikliyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Geçmişten günümüze yapılan anayasalara bakıldığında ''darbe anayasaları olduğunun görüldüğünü'' ifade eden Akdağ, şöyle konuştu:

''Yapılan Anayasa paketi Türkiye'nin demokrasisini geliştiren bir pakettir. Demokrasilerde halkın iradesi esastır. Halkın iradesini bütün kuvvetlerin üstünde tutmamız gerekir. Demokrasinin anlamı budur. Halkın iradesinin yerine başka vesayetlerin hakim olduğu yönetimlere aslında 'kamil demokrasiler' demek mümkün değil. Bütün çaba bunun içindir. Vatandaşımız demokrasinin tadını iyice bir tatsın. Bu anayasa bunun için yapılıyor. Türkiye'de anayasalarımızın geçmişine baktığımızda 1960'tan itibaren Türkiye'de darbe anayasaları var. 1970'li yıllarda değişiklikler yapıldı ama yine muhtıralardan sonra yapıldı. 1982 Anayasası yine bir darbe anayasasıdır. Vatandaşımız bu sefer böyle bir ortam olmadan hür iradesini rahatça kullanabileceği bir anayasa değişikliği için inşallah sandığın başına geçecek, çok da hayırlı olacak.''

-''HİTLER'' TARTIŞMASI-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaşanan tartışmaların sebebinin CHP tarafından yapılan benzetmeler olduğunu ifade ederek, ''yapılan benzetmelerin tarihe göndermelere de neden olduğunu'' belirtti.

AK Parti'nin ve Başbakan'ın duruşunun çok açık olduğunu belirten Akdağ, şöyle devam etti:

''Bu tartışmalar neden başladı? Tartışmalar, üzülerek ifade etmem gerekir ki anamuhalefet partisinin talihsiz bir benzetmesiyle başladı. Bunu siz anamuhalefet partisi lideri geldiğinde bir sorun bakalım, böyle benzetmeleri yaparak neden böyle tartışmalara yol açmıştır. Bizim partimizin, genel başkanımızın, Başbakanımızın duruşu çok açıktır. Sadece Türkiye'de değil, bütün Ortadoğu'da demokrasinin, insan haklarının timsali bir Başbakan'la karşı karşıyayız. Onun için talihsiz benzetmeler tarihe göndermelere de sebep oluyor. Çok partili dönem öncesinde millet çok sıkıntı çekmiştir. O zamanın devlet anlayışının da sonucu olarak çok sıkıntı çekmiştir. Sonra bu talihsiz benzetmeleri yapan ana muhalefet partisinin liderinin o günkü partisinde bulunanlar gerçekten Hitler'e övgüler düzmüşlerdir.''

-KENEYLE MÜCADELE-

Mevsim itibariyle kene konusunda özellikle kırsalda yaşayan vatandaşların dikkatli olması gerektiğine işaret eden Akdağ, televizyon haberleri nedeniyle kentlerdeki vatandaşların da tedirgin olduğunu belirtti.

Akdağ, keneyle mücadele konusunda bilim adamlarıyla, Tarım Bakanlığıyla çok yoğun çalışmalar yapıldığını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama en önemli nokta kırsalda yaşayan vatandaşımızın kendisini korumasıdır. Bunun için bir defa giysili olarak kırsala çıkmak çok önemlidir. Mayısın ortalarından itibaren vatandaşlarda bir tedirginlik başlıyor bunun nedeni de televizyonlarda yayınlar başlıyor. Oysa şehirlerde bugüne kadar hastalanmış kimse görmedik biz. Kırsalda hastalık oluyor. Köylümüz de öteden beri keneye alışkın olduğu için 'bana bir şey olmaz' düşüncesiyle dikkatsiz davranabiliyor. Kırsaldaki vatandaşımızın özellikle eve döndükten sonra kene kontrolü yapması gerekir.''

Bakan Akdağ, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı da ziyaret ettikten sonra AK Parti İl Başkanlığı'na geçti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA