• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Partiyi Konyada tek soru bekliyor...
18 Mart 2009 Çarşamba 14:00

AK Parti'yi Konya'da tek 'soru' bekliyor...

29 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti, Konya'da ne hedefliyor?
Daha Milli Selamet ve Milli Nizam Partileri dahi ortada yokken Milli Görüş Hareketi'nin temellerinin atıldığı şehir Konya.
Bugün son temsilcisi Saadet Partisi olan Milli Görüş'ün değişmez kalesi ve onları her seçimde sevindiren il. Bağımsızlar Hareketi çerçevesinde Necmettin Erbakan'ı seçtiği günden beri özel bir öneme sahip. Bu geleneğin partileri her zaman son mitinglerini Konya'da yaptılar.

 Miting kurası çekildi

 Bu seçimde geleneğin değişmemesi kurayla mümkün oldu. Son gün programına AK Parti de Konya'da miting koymuştu. Karatay İlçe Seçim Kurulu'ndaki kura SP lehine sonuçlandı. 27 Mart günü Konya Meydanı'nın Milli Görüş geleneğinin son partisine de ümit ve cesaret vereceğinden kimsenin şüphesi yok. Fakat, sandık için aynı şeyi söylemek mümkün görünmüyor. AK Parti'nin adayı mevcut Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek 2004’teki seçimlerde aldığı yüzde 63 oranındaki oyun üzerine çıkabilecek mi çıkamayacak mı, bu tartışılıyor
.
 

AK Parti Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı TAHİR AKYÜREK

MODELiMiZ ERDOĞAN’IN BAŞKANLIK MODELi

Konya'nın en önemli sorunları neler?


Konya'nın bütün meseleleri ya çözüldü ya da çözüm aşamasında. Konya gecekondusu olmayan, en planlı yapılaşmış, belediye hizmetlerinin en ucuz verildiği bir şehir. Yeni dönemde Konya'yı dünya markası yapacağız. Tanıtımındaki eksiğin giderilmesi gerekiyor.

Türkiye’de en çok beğendiğiniz belediye başkanı kim?

Başkanlar olarak zaman zaman bir araya geliyoruz, projelerimizi paylaşıyoruz. Son tahlilde Başbakanımız’ın belediye başkanlığını model alıyoruz.

Halkımızın takdiri

Bu seçimlere çok rahat giriyormuşsunuz gibi bir izlenimimiz var...


Yok. Bu halkımızın takdiridir. Biz, en çok çalışan, en çok koşturan, en çok hazırlık yapan ekip olarak yola çıkıyoruz.

Yeni döneme ilişkin projeleriniz neler?

33 bin kişilik bir stadyum, yeni spor tesisleri, kapalı spor salonu projemiz kendi sürecinde işlemeye başladı. Mevcut 22 kilometrelik raylı sistem hattımızın hafif metroya dönüştürülmesi ile ilgili 'master' planımız hazırlandı.

Konya'da partiniz açısından oldukça yüksek oy oranları söz konusu. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Konya'da 2004'te yüzde 63 oy oranıyla seçilmiştik. Ama, partimiz bizim seçimlerimizden sonra 22 Temmuz 2007 seçiminde merkezde daha yüksek bir oy oranına ulaştı. Konya'da halkla yerel yönetimlerin tam bir bütünleşmesi yaşanıyor. Cumhuriyet tarihinde bir dönemde yapılan en yoğun kamulaştırmaları yaptık. 30'a yakın cadde açtık kamulaştırarak. Binin üstünde yer kamulaştırdık, hiçbir hemşehrimizle davalık olmadık. Halkımızın hukukunu koruyoruz, onlar da bizim hukukumuzu...

Siyasette hedefiniz nedir?


Biz siyaseti, hizmet siyaseti olarak görüyoruz. İnsanlara hizmet etmek için vesile olarak kabul ediyoruz. Siyaset ya şan, şöhret için ya mevki, makam duygusunu tatmin etmek için ya da basit menfaatler için yapılır. Ama, biz bunların dışında insanlara hizmeti kutsal bilen bir anlayışla yapılan siyaseti benimsiyoruz. Dolayısıyla o noktada beklentimiz insanlara hizmet edebildiğimiz sürece bize verilen bize verilen görevleri layıkıyla yapmak.
Neden aday oldunuz?

5 yılda 500 hizmetle halkımızın huzurundayız. Ama, projeleri tamamlanmış, ihale sürecinde olan yatırımlarımız var. Partimizin takdiri, Başbakanımız'ın teveccühü, halkımızın inşallah desteği ile bir dönem daha göreve talibiz.

Belediyenin borcu var mı?

Bizde olan yatırımların yüzde 90'ının olmadığı, ama katrilyonlarca borcu olan büyükşehir belediyeleri var. Biz Konya olarak, öz kaynakla kalkınma, öz kaynakla yatırım yapma yöntemi uyguluyoruz. Böylece bizden sonraki süreçleri ipotek altına almıyoruz.

KRiZ KONYA’YI NASIL ETKiLEDi?

Konya, öz kaynakla kalkınma modelini uygulayan bir kent olduğu için, biz göreceli olarak birçok kente göre sektörel sıkıntılardan daha az etkileniriz. Dünyada yaşanan krizden hükümetimizin aldığı tedbirlerle en az etkilediğini düşünüyor ve görüyoruz. Biz, bugün için, şu anda Konya olarak ciddi bir sıkıntı yaşamıyoruz.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA